14.2 C
Bratislava
streda, 29 mája, 2024

Guarana – prírodný životabudič z Amazónie

Paulínia nápojová, v našich končinách známejšia pod názvom guarana, je drevitá liana z čeľade mydlovníkovité.

Pôvod tejto rastliny nájdeme v dažďových pralesoch Amazónie, kde ju používali a stále používajú miestni domorodci Guaraníovia ako elixír života.

Po tomto indiánskom kmeni získala pomenovanie rastlina a aj látka, ktorú obsahuje – guarana alebo guarín.

Guarana kvitne bielymi nenápadnými kvetmi.

Jej plody pripomínajú tvarom lieskové orechy, ich farba je ružová až červená.

Po prasknutí dužiny sa ukáže plod – semeno, z ktorého sa získava guarín.

Zloženie guarany

Kofeín – stimulant, ktorého je v guarane naozaj veľa. V guaranínových semenách je 4- 6% kofeínu, zatiaľ čo v zrnkovej káve je len 0,7 až 2,5%  tejto povzbudzujúcej látky. Kofeín priaznivo pôsobí na nervovú sústavu a ovplyvňuje psychický a mentálny stav človeka. Dočasne zvyšuje krvný tlak a používa sa aj počas športového výkonu ako stimulant.

Guarín – má konzistenciu pasty, získava sa pražením a drvením semien guarany. Je to účinná látka, ktorá sa v organizme uvoľňuje postupne, tým pádom sú jej účinky dlhodobejšie a stabilnejšie.

Teobromín – ďalšia stimulačná látka v guarane. Je to perfektné prírodné afrodiziakum (nachádza sa aj v kakau). Táto látka povzbudí celý organizmus a vďaka jej vazodilatačným účinkom rozšíri cievy, prekrví organizmus a zlepší erekciu u mužov. U žien prekrví pohlavný systém.

Teofilín – tretia stimulačná látka nachádzajúca sa v tejto rastline. Na organizmus pôsobí rovnako ako teobromín, naviac v lekárstve sa využívajú aj jeho protizápalové účinky. Priaznivo pôsobí na centrálny nervový systém.

Minerály a vitamíny – guarana je bohatým zdrojom minerálnych látok. Nájdete v nej fosfor, vápnik, železo, sodík,… Všetky minerály napomáhajú k správnemu fungovaniu pohlavných orgánov a vylučovaniu. Z vitamínov sa v tejto rastline nachádza najviac vitamínov B1, vitamín E a C, ktoré zlepšujú imunitu, zachytávajú v organizme voľné radikály, podporujú regeneráciu buniek a udržia pokožku mladšiu a zdravšiu (oddialia prejavy starnutia).

Účinky guarany na organizmus

Povzbudzuje

Všetky zložky v guarane sú pre ľudský organizmus prospešné. Táto rastlina sa teší obľube hlavne pre schopnosť dodať telu energiu a vitalitu – celkovo nás povzbudí. Potlačí únavu, ospalosť a pomôže pri nadmernej fyzickej záťaži. Okrem zvýšenia výkonnosti a fyzickej aktivity má priaznivý vplyv na koncentráciu, bdelosť, dlhodobú pamäť, centrálny nervový systém a celkovú činnosť mozgu. Pomôže vám zbaviť sa depresií a je vhodné ju užívať pri nervových vypätiach.

Prírodné afrodiziakum

Zmierňuje menštruačné bolesti a normalizuje menštruačný cyklus. Zlepšuje prekrvenie pohlavných orgánov (mužov aj žien) čím zlepšuje sexuálny vzťah. V niektorých tabletkách na podporu potencie môžete nájsť aj guaranu.

Imunitný systém

Vitamín C pôsobí protizápalovo a znižuje teploty. Zmes látok v guarane celkovo posilňuje obranyschopnosť organizmu, takže sa vám bežné choroby spôsobené práve zníženou imunitou budú značne vyhýbať. Pomáha pri respiračných problémoch – uvoľňuje dýchacie cesty, používa sa pri liečbe prieduškovej astmy. Guaranu je vhodné užívať aj pri rekonvalescencii po dlhšej chorobe.

Kardiovaskulárny systém

Guarana podporuje činnosť srdca a výrazne zlepší prekrvovanie ciev a žíl. Ak mávate nízky tlak, pomôže vám ho zvýšiť lepšie ako ktorékoľvek iné nápoje (káva, čaj). Naviac, jej účinok na váš tlak bude trvať dlhšie, nakoľko sa guarín do organizmu uvoľňuje postupne.

Chudnutie

Užívaním tejto rastliny určite neschudnete, ale môže vám v zhadzovaní hmotnosti výrazne pomôcť. Guarana podporuje vylučovanie vody z organizmu a napomáha k odbúravaniu a spaľovaniu tukových buniek. Potláča pocit hladu.

S týmto všetkým vám môže guarana pomôcť, a nie len to.

  • Zbaví vás bolesti hlavy, utlmí bolesť.
  • Pomôže vám lepšie zvládnuť letné horúčavy.
  • Pomôže vylúčiť kyselinu mliečnu zo svalov (ak ste to prehnali v posilňovni) .
  • Pomôže zbaviť sa hnačky.
  • Zvyšuje účinnosť acylpyrínu, vitamínu C, a liekov proti bolesti.

Nežiaduce účinky

Guarana v podstate nemá žiadne vedľajšie a ani nežiaduce účinky. Pokiaľ vás ovšem  neprekvapí alergická reakcia na ňu.

Užívanie guarany by ste mali zvážiť, alebo sa o jej užívaní poraďte s lekárom:

  • ak trpíte vysokým krvným tlakom,
  • ak máte vážne hormonálne problémy,
  • ak patrí medzi tehotné a dojčiace ženy.

Pokiaľ máte psychické problémy nenahrádzajte lieky guaranou – guarana slúži len ako podporný prostriedok.

Pestovanie guarany v našich podmienkach

Guarana je tropická rastlina. U nás ju môžete dopestovať len v skleníku, alebo zimnej záhrade, v ktorej jej vytvoríte podmienky vhodné na jej rast (teplo a vlhko).

Formy guarany

Tabletky

V lekárňach môžete kúpiť výťažok z guarany vo forme tabletiek, alebo gélových  kapsúl. Dodržujte vždy dávkovanie, ktoré je súčasťou každého balenia.

Prášky

Pri kúpe týchto produktov sa zamerajte hlavne na koncentráciu kofeínu v prášku. Hodnota by nemala byť menej než 22%. Tiež si dajte záležať aby zloženie produktu bolo čisto prírodné (bez e-čok, konzervantov, farbív).

Nápoje

Guarana sa predáva aj vo forme nápoja. Môže ísť o samostatný nápoj (len z guarany), ale môže byť aj súčasťou alkoholických, či nealkoholických kokteilov. Guaranu môžete nájsť aj v niektorých energetických nápojoch. Pri týchto produktoch dajte prednosť nápojom z prírodných ingrediencií.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY