22.2 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Fakty a mýty: Vianočný duch … áno, existuje

Viete, prečo sú ľudia počas vianočného obdobia šťastnejší, milší a prívetivejší? Prečo sme voči sebe ohľaduplnejší a prajnejší? Vianočná nálada, alebo vianočný duch nie je len povera ale pocit, ktorý nikdy v roku okrem Vianoc nezažijete. Prečo? Na to vám odpovieme v tomto článku.

Vianočný duch, duch Vianoc alebo vianočná nálada,…. všimli ste si, že počas týchto sviatkov sú všetci ľudia milší, pokojnejší, prajnejší, súcitnejší, veselší,…? Aj keď tomu predvianočný zhon nenasvedčuje Vianoce a všetko čo s nimi súvisí spúšťa vianočnú pohodu. Dokázalo to aj jedna štúdia v Dánsku. Ľudia, ktorým ukazovali obrázky s vianočnou tematikou mali zvýšenú mozgovú aktivitu. Aj keď mozog nemá oblasť šťastia, aktivácia nervovej dráhy vyvolala pocit pohody, pokoja a šťastia. Takže, ducha Vianoc či vianočnú náladu máme v sebe. Prečo sa táto nervová dráha aktivuje práve počas vianočných sviatkov sa presne nevie. Predpokladá sa ale, že je za tým sila rituálov.

Ľudia, ktorí Vianoce neslávia pri obrázkoch s vianočnou tematikou nič nepociťovali.

Vianočný duch. Výzdoba

Nepodceňujte rituály

Rituály sú dôležité samé osebe. Majú svoju štruktúru a predvídateľnosť a práve to je dôležité pri zvládaní pocitov úzkosti. Rituály sú činnosti, ktoré sa opakujú a vytvárajú postupnosť. Rituály súvisiace s Vianocami isto každý pozná. Nákup darčekov, náboženské obrady, pečenie, ozdobovanie stromčeka, spievanie kolied, vianočné trhy, príprava večere, stretnutie s celou rodinou, veľa jedla, pitia a samozrejme zákuskov. Aj keď sa to nemusí zdať tieto rituály nás dostávajú do vianočnej nálady. Spomíname pri nich na šťastné chvíle, ktoré sme zažili a zároveň si vytvárame nové šťastné spomienky.

Vianočná nálada alebo vianočný duch teda naozaj existuje. Jeho silu zvyšuje fakt, že ju majú takmer všetci ľudia v okolí.  Všetci sú naladení na jednu nôtu. Takže, aj keby ste nechceli vianočná nálada vás dostane.

Pri kúpe darčekov, aj keď na poslednú chvíľu, sa každý z nás zamyslí a porozmýšľa čím by urobil radosť  inej osobe. Snaha trafiť sa do vkusu, potrieb či očakávaní obdarovaného v nás spúšťa tvorbu hormónov šťastia, ktoré sa na našej nálade výrazne podpisujú. V tomto období aj viac pomáhame ľuďom, ktorých nepoznáme, prispejete do zbierky pre bezdomovcov, kúpite drobnosť pre deti do detského domova,…. jednoducho, chcete sa o svoje šťastie podeliť aj s inými a chcete aby aj iní ľudia prežívali to čo vy.

Vianočná nálada je výborný pocit, ktorý si určite nenechajte ujsť. Má len jeden jediný problém. Ľudia v snahe obdarovať iných a pripraviť bezchybné Vianoce často minú priveľa financií a neraz sa aj zadĺžia. Vianoce aj s vianočnou náladou ale po pár dňoch pominú no dlhy zostávajú. Precitnutie môže byť dosť zlé. Najlepšie urobíte ak si na tieto sviatky určíte sumu, do ktorej sa musíte zmestiť a neprekročíte ju.

Vianočný duch. Stretnutie s rodinou

Rodinné oslavy verzus vianočná nálada

Pocity, podobné vianočnej nálade môžeme pociťovať aj pri väčších rodinných stretnutiach. Aj tu je príležitosť spomínať na spoločné šťastné chvíle s viacerými ľuďmi. Tieto pocity sú ale len podobné. Chýbajú v nich rituály a aj fakt, že rovnaké pocity pociťuje len úzky okruh ľudí. Vianočnú náladu zdieľajú všetci ľudia naokolo, či ich poznáte alebo nie, dýchne na vás v obchode, v práci, vonku na ulici,…. všade kde sa pohnete.

Pre niekoho môže byť rituálom aj predvianočný zhon či stretnutie so známymi na vianočnom punči. U niekoho vianočná nálada prepukne až keď si s celou rodinou sadne k štedrovečernej večeri. Každý máme svoje rituály a počas týchto sviatkov ich dodržujeme. Každý z nás presne vie, čo ho do vianočnej nálady dostane.

ZDROJ

youngmindsnetwork.com.au/why-christmas-is-great-for-our-mental-health/

wvutoday.wvu.edu/stories/2023/07/20/a-reason-to-celebrate-christmas-in-july-wvu-research-shows-real-christmas-trees-boost-mental-health

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY