23.1 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Koľko kalórií má vianočná večera?

Vianoce sú zvláštnym obdobím, ktoré v nás vyvoláva nostalgiu, radosť a šťastie. Aj napriek predvianočnému zhonu si toto obdobie hojnosti užívame. Viete ale koľko kalórií má vianočná večera? A koľko kalórií skonzumujete počas vianočných sviatkov? Skôr ako sa pustíte do vianočného hodovania dobre si to rozmyslite. Poradíme vám ako množstvo prijatých kalórií znížiť a pritom si cez Vianoce dopriať.

Vianočné hodovanie: koľko kalórií má vianočná večera?

Vianoce sú obdobím hojnosti, sú časom, kedy si každý z nás dopraje. Ak sa ale celý rok zdravo stravujete, snažíte sa zhodiť každé kilo navyše sú Vianoce obdobím, ktoré môže vašu celoročnú snahu zmariť. Rozmýšľali ste niekedy nad tým koľko kalórií má štedrovečerná večera?

Oblátka s medom a cesnakom –balík oblátok má asi 200 kcal (50g) pripočítajte si k tomu med (cca 23 kcal) a cesnak (cca 7 kcal).

Jablko – cca 60 kcal (100 g)

Orechy – cca 70 kcal (10 g)

Polievka – domáca kapustnica môže mať asi 170 kcal. Ak zvyknete na štedrý deň jesť šošovicovú polievku pripočítajte si okolo 380 kcal.

Vyprážaný kapor – cca 230 kcal (100 g)

Zemiakový šalát – cca 250 – 300 kcal (100 g)

Opekance – cca 230 kcal (100 g)

Pripočítajte k tomu 2 dcl vína, ktoré má asi 130 kcal, množstvo perníkov a zákuskov, ktoré za deň skonzumujete a sladené nápoje. Aj keď vyššie uvedené kalórie sú orientačné (každý pripravuje štedrovečernú večeru inak) skonzumujeme počas štedrovečernej večere od 1500 až do 3000 kalórií. Ak sa snažíte do večere nič nejesť, aby ste videli zlaté prasiatko mali by ste vedieť, že si naložíte jedla oveľa viac než keby ste si počas dňa niečo malé dali.

Vianočná večera. Kapustnica

Pokiaľ sa stravujete zdravo alebo sa snažíte zhodiť je to naozaj veľa. Problém ani tak nie je v jednej večeri ale v tom, že takýchto dní je vo vianočnom období viac. Ľudia zvyknú počas týchto sviatkov pribrať 4 až 5 kg. Aby ste sa takémuto nárastu hmotnosti vyhli nemusíte počas sviatkov tráviť hodiny v posilňovni. Svoju hmotnosť môžete udržať ak si dáte pár krátkych tréningov do týždňa. Postačí 15 minút intenzívneho cvičenia a kalórie, ktoré ste skonzumovali spálite. Ak to skombinujete s rodinnými prechádzkami vonku nárastu hmotnosti sa obávať nemusíte.

Ako znížiť prijaté kalórie

Kalorickú hodnotu vianočnej večere ale môžete znížiť. Stačí ak miesto vyprážaného kapra dáte prednosť pečenému lososovi, ktorý má len cca 190 kcal. Navyše, obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre zdravie. Majonézu, ktorá môže mať až 700 kcal (100 g) v zemiakovom šaláte nahraďte bielym jogurtom, ktorý má len cca 80 kcal (100 g).

Pokiaľ sa chcete vyhnúť večernému prejedaniu doprajte si ráno dobré raňajky, ktoré vás zasýtia a stabilizujú hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu nebudete mať počas dňa pociťovať veľký hlad, ktorý bežne zaháňate vyjedaním koláčikov.

Ďalšie dni počas sviatkov využite efektívnejšie. Aj keď je v televízii v tomto období množstvo výborných relácií, filmov či seriálov nemusíte stráviť celé sviatky na gauči vyjedaním koláčov. Hýbte sa, choďte na prechádzku, zacvičte si. Ak ste dostali pod stromček lyže využite ich a choďte sa lyžovať.

Vianočná večera. Alkohol

Pozor na alkohol

Nemusíte každý deň jesť zemiakový šalát s vyprážanou rybou alebo rezňom. Miesto šalátu si dajte zeleninu a vyprážaného kapra vymeňte za niečo zdravšie. Pozor si dajte aj na konzumáciu alkoholu, ktorý má podstatne viac kalórií než si myslíte. Alkoholické nápoje majú viac kalórií ako sacharidy a pritom vás nenasýti, takže ste stále hladní. Vyhnite sa sladeným nápojom a vymeňte ich za čistú alebo minerálnu vodu.

Nebojte sa, nemusíte sa v stravovaní prísne obmedzovať aj cez vianočné sviatky. Doprajte si, ale s mierou. Predvianočný zhon je plný stresu, preto si nájdite čas na cvičenie, ktoré je výbornou protistresovou aktivitou. Navyše, zbavíte sa tak kalórií, ktoré ste skonzumovali.

Počas sviatkov si každý deň doprajte dobré a zdravé raňajky, obed a aj večeru. Nebudete mať tak veľkú chuť na zákusky a vyhnete sa aj  ich „zobkaniu“. Vianočné koláčiky sú menšie, jeden k druhému a ani sa nenazdáte koľko ich pojete. Vianoce sú sviatky pokoja, mieru a aj hojnosti. Nemusíte počas nich držať hladovku ani prísnu diétu. Nahraďte niektoré klasické suroviny zdravšími a môžete si užiť naozaj pokojné sviatky bez toho aby ste sa obávali v Novom roku postaviť na váhu.

ZDROJ:

holmesplace.com/en/en/blog/nutrition/5-tips-healthy-christmas

realbuzz.com/articles-interests/festive-health-fitness/article/10-ways-to-a-healthier-christmas/

tvnoviny.sk/domace/clanok/142405-pozor-na-vianocne-kalorie-cez-sviatky-mozeme-pribrat-az-paet-kilogramov

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY