27.1 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Tipy, ako zvládať stres a predvianočný zhon

Predvianočné obdobie môže byť náročné a namiesto príjemného rozjímania a tešenia sa na Štedrý deň môžete prežívať nadbytok stresu, únavy a frustrácie. Preto vám prinášame pár rád, ako si poradiť so stresom a predvianočným zhonom, praktické tipy, ako zlepšiť spánok a taktiež návod, ako si sviatky užiť bez stresu.

Neprepadajte panike a vyhýbajte sa stresu

Medzi najčastejšie príčiny stresu v predvianočnom období patrí snaha stihnúť všetko pred koncom roka, a to ako v osobnom, tak aj pracovnom živote. Možno máte pocit, že bez generálneho upratovania a perfektných dekorácií sa zrúti svet. Namiesto toho, aby ste sa poddávali myšlienkam na dokonalosť, ktoré vás akurát viac nervujú a stresujú, snažte sa spomaliť, upokojiť a užiť si predvianočný čas. Medzi tipy, ako sa zbaviť stresu, patrí aj to, že by ste sa nemali vystavovať stresovým situáciám. Prestaňte teda prechádzať sociálne siete a porovnávať sa s ľuďmi na internete, a zamerajte sa sami na seba.

Kvalitný a zdravý spánok dokáže divy

V zime je prirodzené, že vaše telo vyžaduje viac odpočinku a spánku. Snažte sa mu teda naslúchať a doprajte si dostatok spánku. O jeho kvalitu sa postará luxusný matrac v kombinácii s vhodným vankúšom a mäkkou prikrývkou. Aby ste ráno vstávali so sviatočnou náladou, môžete si posteľ obliecť do vianočných obliečok. Zároveň si jasne stanovte, kedy ísť spať a tento čas sa snažte dodržiavať.

Zdroj obrázka: okrasiuk - stock.adobe.com
Zdroj obrázka: okrasiuk – stock.adobe.com

Vianočná výzdoba spálne? Inšpiráciu nájdete na internete aj v časopisoch

Zabudnite na príliš dôkladné a časovo náročné vianočné upratovanie, namiesto neho sa vrhnite na upratovanie bežné. Vianočné upratovanie spálne rýchlo a jednoducho vyriešite tým, že miestnosť povysávate, zbavíte sa prachu a prezlečiete obliečky. Venovať čas upratovaniu a triedeniu vecí pod posteľou alebo v šatníku rozhodne nie je nutné, možno s tým počkať do jari. Zamerajte sa však na osvetlenie spálne a využite k tomu vianočné svetelné reťaze, ktoré navodia tú správnu sviatočnú atmosféru. Stavte aj na ďalšie luxusné doplnky do spálne, ktoré sa postarajú o vaše pohodlie. Inšpiráciu môžete čerpať na internete aj v časopisoch o bývaní.

Rozmaznávajte sa a relaxujte

Pokiaľ vás trápi zlé zaspávanie a nespavosť, snažte sa dopriať si maximum relaxácie. Neviete, ako zlepšiť kvalitu spánku? Vyskúšajte jogu, ktorá dokáže upokojiť vaše myšlienky a doprajte si taktiež pobyt v saune a wellness. Návšteva vírivky a masáže sa radia k obľúbeným činnostiam, ako si užiť spoločný odpočinok vo dvojici. Víkendy s rodinou a deťmi venujte aktívnemu odpočinku a doprajte si taktiež vianočné raňajky do postele. Tipy, ako na to, nájdete v nejednej vianočnej romantickej komédii.

Zdroj obrázka: azurita – stock.adobe.com

Venujte čas deťom

Ak máte doma deti, venujte im voľný čas namiesto toho, aby ste pobehovali po byte a upratovali, varili a piekli. Neviete si Vianoce predstaviť bez kíl sladkého? Zapojte do prípravy celú rodinu, rovnako ako aj do bežného upratovania. Pokiaľ do chodu domácnosti zapojíte všetkých jej členov, nebudete si musieť lámať hlavu nad tým, čo robiť s deťmi počas Vianoc. Potom, čo si spoločne pripravíte jedlo a umyjete riad, môžete sa korčuľovať, sánkovať alebo napríklad stavať snehuliaka.

Snažte sa tento rok neprepadnúť vianočnému šialenstvu a namiesto toho si doprajte relax a dostatok odpočinku. Uvidíte, že vyčerpanosť a insomnia sa stanú minulosťou a vy budete mať lepšiu náladu a budete spokojnejší. Čas, strávený s rodinou, deťmi a vianočným drinkom v ruke, je oveľa lepšie využitý ako predvianočné upratovanie, ktoré vám akurát tak pokazí náladu. Vianočné sviatky by mali byť predsa dňami pokoja, odpočinku a rozjímania.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY