1.9 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Fakty a mýty: Darovanie orgánov

Darovanie orgánov je téme, ktorej sa ľudia radšej vyhýbajú, pokiaľ práve niekto z nich, alebo z ich blízkych orgán nepotrebuje. Okolo transplantácií a odobratých orgánov od darcov koluje množstvo poloprávd. Faktom ale je, že ľudí, ktorí potrebujú nový orgán aby mohli žiť je viac ako darcov orgánov.

Darovanie orgánov: Zákon na Slovensku

Podľa zákona je u nás nastavený systém predpokladaného súhlasu osoby, ktorej sa darovanie orgánov, tkanív a buniek priamo dotýka. Takže, na Slovensku môže byť darcom orgánov každý. Ak orgány darovať po smrti nechcete je potrebné podpísať prehlásenie o nesúhlase s odberom orgánov. Tento dokument nájdete na webovej stránke Národnej transplantačnej organizácie ( tu ). Aby bol dokument platný je potrebné aby bol podpis úradne overený. Následne vás, po odoslaní podpísaného nesúhlasu a odoslaní zaradia do registra nedarcov.

Súhlas príbuzných na odobratie orgánov nie je podľa zákona potrebný. Z morálneho a etického hľadiska sa ale súhlas od príbuzných u nás vyžaduje. Pokiaľ sú striktne proti ich rozhodnutie sa v praxi rešpektuje.

Darovaním organov je možné zachrániť až 7 životov. Okrem orgánov sa transplantujú aj tkanivá, bunky a končatiny. Aj keď transplantáciou sa nahradí poškodený alebo nefunkčný orgán za zdravý vždy je tu riziko, že orgán telo príjemcu odmietne. Imunitný systém môže orgán rozpoznať ako niečo cudzie a „zaútočí“ na to. Riziko odmietnutia orgánu ale súčasná medicína dokáže minimalizovať.

Fakty a mýty

Téma darovania orgánov má dva uhly pohľadu. Jedným z nich sú príbuzní, ktorí často s odberom orgánov nesúhlasia  či osoby, ktoré nechcú po smrti darovať orgány. Na druhej strane sú ľudia, ktorým môže darovaný orgán zachrániť život. Okolo darovania orgánov je množstvo mýtov, ktorým ľudia veria a práve preto sa rozhodnú orgány nedarovať. Ktoré to sú a aká je pravda?

Darovanie orgánov. Transplantácia

Transplantovať sa dajú len orgány

Transplantovať sa dajú orgány, tkanivá, bunka a aj končatiny. Darovanie orgánov zachraňuje životy. Darovanie tkanív môže výrazne zlepšiť kvalitu života chorého.

Orgány: srdce, pľúca, pečeň, pankreas, obličky, žalúdok a črevo

Tkanivá: rohovka, kosť, šľacha, koža, srdcové chlopne, nervy, žily

Bunky: kostná dreň a kmeňové bunky

Končatiny: ruky a nohy

Nie všetky transplantácie sa robia u nás a niektoré patria medzi zriedkavé (transplantácie končatín).

Orgány sa dajú odobrať aj od živých ľudí

Áno. Orgány môže darovať aj živý darca, ide ale len o obličku a časť pečene, prípadne pľúcny lalok. Vždy je pritom potrebný súhlas darcu. Darca si môže súhlas kedykoľvek rozmyslieť. Najčastejšie takto dochádza k darovaniu obličky medzi príbuznými. Darovať obličku sa rozhodnú aj ľudia, ktorí chcú pomôcť dobrému priateľovi. Aby k transplantácii došlo nestačí len súhlas darcu. Je potrebná ešte biologická zhoda medzi darcom a príjemcom orgánu.

Darovanie krvi je ďalším príkladom ako môžete pomôcť niekomu zachrániť život a byť pritom na žive.

Darca orgánu (obličky, časti pečene) musí byť dospelý. V zriedkavých prípadoch môže byť darca aj dieťa ale len v prípadoch, keď daruje orgán súrodencovi. V tomto prípade rozhodnutie musí urobiť zákonný zástupca dieťaťa. Presné podmienky sú upravené v legislatíve.

Ak som darcom orgánov a budem mať nehodu nebudú sa lekári veľmi snažiť zachrániť ma

Veľký omyl, ktorý sa bohužiaľ dosť rozšíril. Lekári vynakladajú maximálnu snahu na záchranu života každého jedného človeka, či už ste alebo nie ste darcom orgánov. Až po smrti človeka sa rozhoduje či je alebo nie je vhodným darcom.

Ak darujem orgány nemôžem mať pohreb s otvorenou truhlou

Ďalší omyl. Odobratie orgánov neznetvorí telo. Truhla môže byť pokojne otvorená. To, že sú orgány odobraté nie je vôbec vidieť.

Najžiadanejšími orgánmi sú obličky

Najčastejšie môžete počuť o transplantáciách obličiek ale faktom je, že najviac chýbajú orgány, ktoré sa nedajú nahradiť ako srdce, pľúca alebo pečeň. Transplantácia obličky sa dá oddialiť dialýzou.

Darovanie orgánov. Operácia

Som príliš mladý na to aby som rozmýšľal nad darovaním orgánov

Nie. Dopravné nehody sa mladým ľuďom nevyhýbajú. Masívny srdcový infarkt alebo mozgová porážka postihujú aj mladšie ročníky. V týchto prípadoch môžete byť darcom aj v mladom veku. Keďže sa u nás predpokladá súhlas na darovanie orgánov po smrti môžu vám ich odobrať. Pokiaľ orgány darovať nechcete vyplňte formulár a zaradia vás do registra nedarcov. Ak orgány a tkanivá chcete darovať nemusíte nič vyplňovať. Dobré ale je porozprávať sa o tomto s rodinou a najbližšími a oboznámiť ich s vašim rozhodnutím.

Príjemca orgánu sa dozvie od koho dostal orgán

Nie. Anonymita darcu a aj príjemcu zostáva zachovaná. Súkromie a osobné údaje sú zachované u oboch.

Mám chronické ochorenie, nie som vhodným darcom orgánov

O tom, či ste vhodným darcom rozhodujú lekári v čase úmrtia. Samozrejme, že pri tom berú do úvahy vaše ochorenia ale mnohé choroby, ktoré v minulosti darcovstvo orgánov vylučovali sa už v súčasnosti za prekážku nepovažujú.

Moje náboženstvo je proti darovaniu orgánov

Väčšina hlavných svetových náboženstiev nemá nič proti darovaniu orgánov a ani proti prijatiu iných orgánov chorým pacientom. Katolíci, protestanti ale aj islam, budhizmus, hinduizmus alebo judaizmus patria medzi hlavné náboženstvá a proti darovaniu orgánov nemajú žiadne výhrady. Niektoré to dokonca podporujú alebo nechávajú rozhodnutie na jednotlivcoch. Ak si nie ste istý, či vaša viera darovanie orgánov podporuje alebo nie porozprávajte sa o tom s duchovným.

O čom asi neviete

Na Slovensku žije viac ako 4 000 pacientov s transplantovaným orgánom.

Aktuálne čaká na nový orgán 327 pacientov. Najviac (272) pacientov čaká na novú obličku. Zvyšní pacienti čakajú na srdce (34), pečeň (21) a na nové pľúca (2).

Transplantácie orgánov, tkanív a buniek sa na Slovensku vykonávajú v štyroch transplantačných centrách

  • Martin, Košice – transplantácia obličiek
  • Banská Bystrica – transplantácia obličiek a pečene
  • Bratislava – aj transplantácia srdca

Transplantácia pľúc sa v minulosti vykonávala vo Viedni. V súčasnosti prebieha zákrok v Prahe.

ZDROJ

medipravnik.sk/pravne-clanky/darovanie-organov-po-smrti-ako-to-je-na-slovensku-280/

americantransplantfoundation.org/about-transplant/facts-and-myths/

.houstonmethodist.org/transplant/for-patients/patient-education/myths-about-transplants/

darzivota.sk/transplantacie-a-darcovstvo/darcovstvo-organov/

Obrázky: freepik.com,

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY