11.2 C
Bratislava
nedeľa, 6 októbra, 2024

Fakty a mýty: Cumlíky

Cumlíky sa používajú už stáročia na upokojenie dieťaťa. Nie vždy išlo o cumlíky tak ako ich poznáme v súčasnosti. Pred stovkami až tisíckami rokov to boli rôzne hlinené predmety, ktoré si deti vkladali do úst. Neskôr už boli cumlíky zo zlata, striebra alebo dokonca perál. Chudobnejšie rodiny používali na upokojenie detí cumlíky z dreva alebo kostí.

Cumlíky najviac podobné tým, ktoré poznáme dnes sa začali vyrábať na prelome 19.storočia. Vyrábali sa z gumy ale ich vôňa a chuť neboli práve najlepšie. Navyše obsahovali síru a olovo. Až v polovici 80. rokov minulého storočia sa začali vyrábať cumlíky, na ktorých výrobe a dizajne sa podieľali aj zubári. Dosť ale o histórii cumlíkov. Aj keď sa dnes vyrábajú z bezpečných a zdravotne nezávadných materiálov, stále sa okolo používania cumlíkov vedú diskusie. Existuje množstvo faktov, ktoré sú proti používaniu cumlíka, existuje ale aj veľa faktov, ktoré ich vyvracajú. Ako to teda s cumlíkmi naozaj je?

Cumlík

Fakty a mýty

Cumlíky nie sú bezpečné

Cumlíky sú bezpečné, samozrejme ak vyberiete ten správny. Najväčšie riziko predstavujú cumlíky so šnúrkou, kedy hrozí, že si dieťa môže šnúrku omotať okolo krku. Ak ale vyberiete cumlík s krátkou šnúrkou alebo bez nej toto riziko nehrozí.

Nebezpečné môžu byť aj cumlíky, ktoré sa skladajú z viacerých častí. Rôzne nálepky alebo visiace ozdoby na dudlíku môže dieťa prehltnúť alebo vdýchnuť. Aj keď môžu tieto cumlíky vyzerať atraktívne dajte prednosť jednoduchým typom.

Pri výbere správneho cumlíka sa zamerajte aj na otvory v jeho plastovej časti. Tieto otvory znižujú riziko zadusenia.

Používanie cumlíka škodí zubom dieťaťa

Častá téma, ktorá dokáže rozhádať mnohých rodičov. Pravdou je, že cumlíky nespôsobujú problémy so zubami a ani nesúvisia so zlým vývinom ústnej dutiny. Pravda, len do určitého veku.

Používanie cumlíka upokojí vaše dieťa. Do prvého roka života mu ho pokojne dávajte. Odúčať ho od cumlíka začnite pomaly po jeho prvých narodeninách. Zubári vždy radšej vidia keď dieťa má v ústach cumlík ako keď cmúľa palec. Prečo? Cumlík môžete dieťaťu kedykoľvek zobrať. Palec môže dieťa cmúľať kedykoľvek a v akomkoľvek veku. Odučiť dieťa od cmúľania palca bude oveľa ťažšie než od cumlíka.

Cumlíky môžete pokojne používať do cca 2 rokov života dieťaťa. V tomto období už deťom vyrastajú zuby a cumlík by ich rast a postavenie mohol ovplyvniť.

Cumlík zabraňuje syndrómu náhleho úmrtia dojčiat

Áno. Ak dáte dieťa spať s cumlíkom riziko syndrómu náhleho úmrtie dojčiat tým výrazne znížite.

Cumlíky

Niektoré cumlíky sú lepšie ako iné

Každému bábätku vyhovuje iný typ cumlíka. Pri jeho výbere sa zamerajte hlavne na vek dieťaťa. Príliš veľký cumlík nebude vyhovovať novorodencovi, ktorý má malé ústa. Malý cumlík zas môže byť nebezpečný pre väčšie dieťa. Dobré je ak je cumlík urobený z jedného – dvoch pevných častí. Ak je zhotovený z viacerých je tu riziko, že sa pri cmúľaní môže v ústach dieťaťa rozpadnúť.

Ak cumlík padne na zem a rýchlo sa zdvihne môže sa používať ďalej

Nie. Pravidlo 3 alebo 5 sekúnd pri cumlíku ani ničom čo sa týka dojčiat neplatí. Ak cumlík padne na zem poriadne ho umyte v teplej vode a použite na jeho očistenie aj mydlový roztok. Dôkladne ho opláchnite a až potom ho dajte zas dieťaťu. Rovnako nie je dobrý nápad ani očistiť spadnutý cumlík v ústach rodičov. Baktérie, vírusy, mikróby spôsobujúce zubné kazy, herpes,… to všetko môžete preniesť na svoje dieťa.

Existuje aj názor, že cumlík po páde na zem treba hneď zahodiť do koša. Ani toto nie je pravda. Cumlík len dôkladne očistite, vydezinfikujte a poriadne opláchnite.

Dobrý nápad je mať cumlíky dva. Ak sa jeden znečistí a nemôžete ho hneď umyť môžete použiť druhý. Ďalším dobrým nápadom je cumlík s krytom. Ak práve dudlík nepoužívate môžete ho (v prípade pádu na zem) vďaka krytu chrániť pred patogénmi.

Používanie cumlíka môže negatívne ovplyvniť reč

Nie. Väčšina ľudí verí, že pri používaní cumlíka sa zmení poloha jazyka dieťaťa. Keď dieťa začína rozprávať dudlík mu vezmite. Pokiaľ nemá dieťa cumlík takmer stále nemusíte sa ovplyvnenia reči obávať.

Ak namočíte cumlík do medu (cukru) zvýšite jeho upokojujúci účinok

Pravdou je, že cumlík upokojí dieťa. Určite ho ale do ničoho nenamáčajte.  Cukor môže viesť k vzniku zubných kazov na mliečnych zuboch dieťaťa a med pre malé deti nie je vhodný. Možno ste sa stretli aj s názorom, že cumlík treba namočiť do alkoholu a dať ho dieťaťu – nie, ani toto nerobte. Cumlíky fungujú samé, nemusíte och do ničoho namáčať. Stačí ich len dieťaťu dať a hotovo.

Cumlík treba dať dieťaťa čo najskôr po narodení

Nie. Cumlík pre upokojenie dieťa počas prvých 6 týždňov veľmi nepotrebuje. Počas tejto doby upriamte pozornosť na to aby sa dieťa prisalo na prsník a naučilo sa správne sať. Cumlík môžete použiť kedykoľvek ale uvedomte si, že sanie materského mlieka z prsníka a cmúľanie cumlíku sú rozdielne činnosti. Ak je vaše dieťa najedené a prebalené nepotrebuje cumlík na to aby sa upokojilo.

Cumlíky

Rada na záver: ako odučiť dieťa od cumlíku

Pravdou a aj overením faktom je, že cumlík pôsobí na deti upokojujúco. Určite by ale nemal byť vašou prvou voľbou keď začne byť dieťa nepokojné alebo keď začne plakať. Môže byť hladné, možno potrebuje prebaliť, alebo sa len dožaduje vašej prítomnosti…. vyskúšajte všetko a ak nič z toho nepomohlo dajte mu cumlík. Používanie cumlíku obmedzte len na čas keď je dieťa v postieľke alebo keď spí. Pokiaľ je aktívne nemalo by mať cumlík v ústach.

Odučiť dieťa od cumlíka môže byť obdobím plným plaču, hnevu a smútku. Deti ale zvyčajne prídu do veku, kedy samé cumlík s radosťou vymenia za novú hračku alebo ho prestanú používať, lebo vidia, že ich rovesníci cumlík nepoužívajú. Tento prechod je oveľa zdravší než zahanbovanie, nútenie alebo prehováranie dieťaťa aby sa cumlíku vzdalo.

Ak sa dieťa predsa len nechce vzdať cumlíka dajte mu miesto neho lásku a pochopenie. Predlžujte čas kedy dieťa cumlík nemá a skracujte čas s dudlíkom. Postupne dieťa aj samé zistí, že ho nepotrebuje. Bude to síce chvíľu trvať, ale podarí sa to.

Ak dieťa zaspí bez cumlíka nedávajte mu ho keď už spí. Kým mu nechýba nenúťte ho. Používanie cumlíka by ste mali obmedziť len na čas zaspávania, nemusí ho mať v ústach celú noc. A keď sa podarí dieťaťu zaspať bez cumlíka nechajte ho tak.

ZDROJ

niniobaby.com/blog/what-are-the-myths-and-facts-about-pacifiers

momtastic.com/parenting/644097-pacifier-myths-vs-truths/

drbrownsbaby.com/the-strange-history-of-pacifiers/

Obrázky: Pixabay, Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY