25.1 C
Bratislava
pondelok, 29 apríla, 2024

Legionella – možno ju máte aj doma a hrozí vám legionárska choroba

Legionárska choroba je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje baktérie Legionella. Každý desiaty infikovaný človek tomuto ochorenie podľahne. Aj keď sa z názvu môže zdať, že toto ochorenie je nám na míle vzdialené opak je pravdou. V poslednom čase ste mohli zaznamenať, že sa toto ochorenie rozšírilo u našich susedov v Poľsku. Myslíte si, že ste pred baktériami Legionella v bezpečí? Čo je legionárska choroba a ako sa pred ňou chrániť?

História

V roku 1976 v hotely vo Filadelfii sa konal zraz legionárov. 36 účastníkov zrazu podľahlo ťažkému zápalu pľúc, ktorý spôsobila baktéria legionella pneumophila. Infikovali sa prostredníctvom nečistenej klimatizácie, kde sa táto baktéria premnožila. Vedcom sa podarilo identifikovať baktériu až v roku 1977. Po legionároch dostala baktéria a aj ochorenie názov.

Čo je Legionella

Legionella je názov pre baktérie. Doteraz poznáme 61 typov rôznych baktérií Legionella. 26 druhov tejto baktérie môže infikovať človeka a spôsobiť závažnú infekciu. Najnebezpečnejšou a najrizikovejšou z nich je Legionella pneumophila, ktorá sa vyskytuje vo vode. Iný typ baktérie, Legionella longbeachae sa zas môže vyskytnúť v zemine v kvetináčoch alebo komposte. Nebezpečné pre človeka sú ale aj ďalšie: Legionella dumoffii (v pôde a sladkých vodách), Legionella anisa, Legionella bozemanae a mnoho ďalších. Najviac baktérií sa nachádza v teplej vode a na vlhkých miestach ale objavili sa aj v pôde, na rastlinách a v morskej vode.

Legionárska choroba. Pľúca

Čo je legionárska choroba

Infikovanie sa baktériou Legionella spôsobuje ochorenie známe ako legionárska choroba alias legionelóza. Toto ochorenie spôsobuje najčastejšie konkrétny typ baktérie Legionella pneumophila. Postihuje dýchacie cesty a spôsobuje ťažký zápal pľúc.

Pontiacka  horúčka verzus legionárska choroba

Legionárska choroba je jeden typ ochorenie, ktorý spôsobujú baktérie legionella a dochádza pri ňom k zápalu pľúc.

Pontiacka horúčka (Pontiacka choroba) je tiež spôsobená baktériami Legionella. Ide o miernu formu ochorenie, pri ktorej nedochádza k zápalu pľúc. Ide o nepneumonickú formu ochorenia. Toto ochorenie zvyčajne zmizne samé tak ako sa objavilo a liečba nie je nutná.

  • Symptómy Pontiackej horúčky sa prejavia od pár do 48 hodín od infikovania sa. Hlavné príznaky sú horúčka, zimnica, bolesť svalov, bolesť hlavy a malátnosť.

Obe formy ochorenie sa zvyknú nazývajú legionelóza, keďže príčinou ich vzniku je baktéria Legionella.

Šírenie infekcie

Legionársku chorobu môžete dostať vdýchnutím kvapôčok vody, ktoré obsahujú baktérie legionelly. Týmto baktériám sa darí hlavne vo vode a v teplom a vlhkom prostredí. Aj keď sa môžu vyskytnúť u vás doma najčastejšie sa ohniská vyskytujú vo veľkých obytných budovách ako sú hotely, kancelárske budovy, domovy dôchodcov alebo nemocnice. Zriedkavejšie môže ochorenie získať aj doma. Stačí ak sa baktérie dostanú do bojlerov alebo iných zásobníkov vody a môžu sa rozmnožovať. Infikovať sa môžete z rôznych zdrojov, ktoré sa dlhšie nepoužívali alebo neboli dostatočne vyčistené:

  • klimatizácie (kde sa na chladenie používa voda)
  • zvlhčovače
  • bazény a vírivky
  • sprchy
  • bojlery
  • fontány
  • rozprašovače vody

Niektorí ľudia sa patogénom infikovali pri práci v záhradke keď prišli do styku s kontaminovanou pôdou.

Prenos z človeka na človeka sa zatiaľ nepotvrdil. Baktérie legionella sa zvyčajne nenachádzajú ani v pitnej vode, rybníkoch a riekach.

Legionella. Klimatizácia

Legionárska choroba

Legionelóza alebo legionárska choroba môže mať rôznu závažnosť, od mierneho ochorenie s miernou horúčkou až po smrteľnú formu zápalu pľúc. Aký priebeh má ochorenie záleží vo väčšej miere od koncentrácii baktérií, od zdravotného stavu pacienta, veku a aj typu baktérii legionely.

Koľko baktérií vás môže infikovať nie je známe. Zistilo sa, že

  • citlivejší ľudia sa infikovali aj po krátkom vystavení baktériám.
  • infikovanie sa potvrdilo aj u ľudí, ktorý boli 3 a viac km od zdroja prepuknutia ochorenia
  • náchylnejší na ochorenie sú starší ľudia a ľudia s problémami s imunitou

Legionárska choroba: Príznaky

Symptómy legionárskej choroby sa rozvinú od 2 do 10 dní od infikovania. Objavili sa aj prípady (zriedkavo), kedy sa príznaky ochorenia prejavili po 16 dňoch. Prvé príznaky, ktoré sa prejavia sú

  • bolesť hlavy
  • bolesť svalov
  • horúčka (40 a viac °C)
  • strata chuti do jedla
  • letargia

Behom ďalších dní sa pridajú ďalšie symptómy

  • kašeľ – môžete vykašliavať hlieny, ktorý môže obsahovať krv
  • dýchavičnosť
  • bolesť v hrudi
  • nevoľnosť, zvracanie, hnačka
  • zmätenosť

Neliečená legionárska choroby sa zhorší behom prvého týždňa od objavenia príznakov. Okrem zápalu pľúc vedie k zlyhaniu obličiek a iných orgánov.

Aj keď legionárska choroba postihuje predovšetkým pľúca môže spôsobiť aj infekcie v iných orgánoch vrátane srdca alebo ranách.

Legionárska choroba: Liečba

Vakcína proti legionárskej chorobe neexistuje ale toto ochorenie sa dá liečiť. Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné urobiť test moču a krvi. Lekár vás môže poslať na röntgen pľúc, ktorý síce legionársku chorobu nepotvrdí ale ukáže rozsah infekcie.

Na liečbu llegionelózy sa používajú antibiotiká. Liečba a úplné zotavenie môže trvať pár týždňov až mesiacov. Vo väčšine prípadov je potrebná aj hospitalizácia.

Ak máte podozrenie, že ste prišli do kontaktu s baktériami Legionella mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára. Rýchlou a správnou liečbou môžete predísť vážnym komplikáciám a skrátite tak aj dobu liečenia.

Legionárska choroba. Legionella. Voda

Prevencia

Už sme párkrát spomenuli, že baktériám legionella sa darí v teplej vode. Ak ste dlhší čas nepoužívali bojler a voda v ňom len stála a ohrievala sa vytvorili ste ideálne miesto pre množenie týchto patogénov. Môžete sa ich ale jednoducho zbaviť.

  • Ak je teplota vody nižšia ako 20°C baktérie sa nerozmnožujú ale sú v „spánku“. V tomto stave môžu prežiť naozaj dlhý čas a hneď ako teplota vody stúpne začnú sa rozmnožovať.
  • Pri teplote vody 20 až 50°C sa baktérie rozmnožujú, a naozaj rýchlo. Trvá len 4 hodiny kým sa z jednej baktérie stanú dve.
  • So zvyšujúcou teplotou sa životnosť baktérií znižuje. Pri teplote nad 55°C prežijú baktérie 5-6 hodín. Pri teplote nad 60°C prežijú cca 30 minút.
  • Ak je teplota vody vyššia ako 70°C baktérie neprežijú. V takto teplej vode sa prakticky nevyskytujú.

Legionella v pitnej vode – v pitnej studenej vode sa legionella zvyčajne nevyskytuje, keďže teplota vody je dosť nízka. Dajte si ale pozor aby boli potrubia studenej a teplej vody dobre izolované. Ak sa totižto potrubie na studenú vodu ohrieva od potrubia na teplú vodu môžu sa v ňom vytvárať ideálne podmienky pre rast a množenie baktérií.

V potrubí pre teplú vodu môžu baktérie vytvárať biofilm, ktorý ich môže chrániť dokonca aj pred dezinfekciou.

Ak viete za akých podmienok baktérie prežijú a za akých sa môžu rozmnožovať môžete ochoreniu predchádzať.

  • Ohrev vody v bojleroch nastavte na vyššiu teplotu. Čím je teplota vyššia tým nehostinnejšie prostredie pre baktérie vytvoríte
  • Pravidelne dezinfikujte a čistite vírivky, bazény a aj klimatizácie. Nezabúdajte ani na potrubie, kde sa legionella môže uchytiť.
  • Pri rozvode vody sa snažte vyhnúť tzv „hluchým miestam“.
  • Ak prídete na chatu alebo do domu, kde sa nezdržujete dlhší čas pustite vodu a nechajte ju tiecť niekoľko minút. Znížite tak koncentráciu baktérií v bojlery alebo potrubí.

ZDROJ

legionellacontrol.com/legionella/legionella-species

uvzsr.sk/web/uvz/aktuality_uvz/-/asset_publisher/rjlr/content/pytate-sa-my-odpovedame-co-su-to-legionely-a-aka-je-prevencia-ochoreni-sposobenych-bakteriami-rodu-legionella

nhs.uk/conditions/legionnaires-disease

mayoclinic.org/diseases-conditions/legionnaires-disease/symptoms-causes/syc-20351747

Obrázky: unsplash.com, freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY