12.4 C
Bratislava
piatok, 3 mája, 2024

Fakty a mýty: Jazyk

Jazyk je jeden z mála orgánov, ktoré môžeme vidieť. Možno si to ani neuvedomujete, ale má toho na starosti naozaj veľa. Vďaka nemu môžeme cítiť chuť jedál, ktoré jeme ale aj dýchať a napomáha aj tráveniu. Tento sval používame neustále a dokonca aj v noci keď spíme. Počuli ste, že jazyk je najsilnejším svalom v tele? Nie, nie je. Skladá sa z viacerých svalov nie len z jedného. Aké sú ďalšie zaujímavé fakty o jazyku?

Dĺžka jazyka

Priemerná dĺžka jazyka dospelého človeka je u mužov okolo 8,5 cm a u žien asi 7,9 cm. Z jazyka vidíme len asi dve tretiny.

Najdlhší jazyk na svete má jeden Nick Stoeberg. Jeho dĺžka je 10,1 cm a je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov.

Pre porovnanie jazyk žirafy je dlhý asi 60 cm a jazyk chameleóna má dvojnásobok dĺžky jeho tela.

Chuťové poháriky

Vďaka chuťovým pohárikom, ktorých je na jazyku od 2000 až do 10 000 cítime chute. Každý chuťový pohárik má 50 až 150 receptorových buniek. Tieto bunky sa každých 7 až 14 dní obnovujú.

Počet chuťových pohárikov sa počas života nemení. To môže byť dôvodom, že deti vnímajú chute intenzívnejšie. Majú viac chuťových pohárikov na centimeter štvorcový než dospelý človek. Ako ale rastú, rastie aj ich jazyk a hustota chuťových pohárikov na jazyku sa znižuje.

V menšom množstve ale predsa sa chuťové poháriky nachádzajú aj na lícach, podnebí, perách a aj v zadnej časti úst. Malé deti majú chuťové poháriky aj na mandliach.

Chuť

Jazyk vďaka chuťovým pohárikom dokáže  rozpoznať až 5 chutí: sladkú, slanú, horkú, kyslú a umami. Umami je chuť, ktorú identifikoval v roku 1908 Ikeda Kikunae ako silnú chuť vývaru z morských rias. Túto chuť spôsobuje konkrétne glutaman sodný.

Možno ste počuli o tom, že na konkrétnych miestach jazyka cítite konkrétnu chuť. Nie, toto nie je pravda. Každú chuť cítite na každom mieste jazyka. Zadná časť jazyka je však citlivejšia na horkú chuť.

Chuť môžete cítiť len keď je jazyk vlhký. Keďže sa soľ vo vode rýchlo rozpúšťa často cítite práve slanú chuť ako prvú. Ako to funguje môžete aj vyskúšať. Vysušte si jazyk papierovou vreckovkou a dajte si naň nejaké jedlo s výraznou chuťou. Jeho chuť neucítite, aspoň nie tak výrazne ako by ste očakávali. Ak sa ale napijete vody a dáte si to isté jedlo už bude jeho chuť výrazná.

Jazyk. Sval

Sval

Určite ste už počuli, že jazyk je najsilnejším svalom v tele. Nie. Jazyk nie je tvorený jedným svalom ale až ôsmimi.  Vonkajšie svaly sú pripojené ku kostiam. Vnútorné svaly jazyka nie sú pripevnené k žiadnej kosti. Vďaka týmto svalom sa môže jazyk ľubovoľne pohybovať a plniť množstvo funkcií. Nejde o najsilnejší sval ale o najflexibilnejší orgán v tele.

Špička jazyka

Špička jazyka je najcitlivejšia časť tela. Využívame ju dvoma spôsobmi. Tým prvým je fakt, že má zväčšovací efekt. Určite ste už jedli rybu, čím ste ucítili kosť v súste? Špičkou jazyka. Aj keď by ste drobnú kosť okom nevideli a ani ju necítili v rukách špička jazyka ju odhalí. Vďaka nej sa veci, ktoré sú v jedle nežiaduce zdajú byť väčšie a vy ich ľahšie nájdete.  Druhou funkciou, na čo špičku jazyka využívame je vyhľadávanie zvyškov jedla v ústach hneď ako prehltneme jedlo.

Začiatok tráviaceho systému

Ústa patria do tráviaceho systému a samozrejme aj jazyk. Pomáha pri žuvaní, prenáša potravu do hrdla a je dôležitý aj pri prehĺtaní.

Aj jazyk môže pribrať

Nárast hmotnosti sa netýka len tukových zásob v oblasti brucha, zadku a stehien. Nadbytočný tuk v organizme sa môže hromadiť aj v jazyku. Zdá sa, že práve toto môže byť problém pri obéznych ľuďoch s väčším jazykom. Práve oni sú totižto náchylnejší na spánkové apnoe.

Otlačok jazyka

Každý z nás má jedinečný otlačok prstov a platí to aj pre jazyk. Otlačok jazyka je pre vás rovnako jedinečný ako otlačok prstov. Momentálne sa pracuje na vytvorení systému, ktorý by využíval otlačok jazyka ako biometrický údaj.

Rozprávanie

Princíp rozprávania slov je pomerne jednoduchý. Pri rozprávaní vytláčame vzduch z pľúc cez hrdlo a ústa von. Dochádza k vibrovaniu hlasiviek, ktoré vytvoria zvuk a pohybom jazyka a pier vytvoríme konkrétne slovo. Aj tá najmenšia zmena jazyka dokáže zmeniť zvuk ktorý vydávate. Týmto spôsobom a s výraznou podporou jazyka dokážeme povedať až 90 slov za minútu.

Jazyk. Piercing

Jazyk a zdravie

Jazyk môže o vašom zdraví veľa prezradiť. Ak je červený môže to znamenať nedostatok kyseliny listovej alebo môže ísť aj o príznak šarlachu či Kawasakiho choroby. Biely povlak na jazyku alebo biele škvrny môžu poukazovať na orálnu kvasinkovú infekciu alebo leukoplakiu. Čierny jazyk zas môže byť príznakom bakteriálnej infekcie alebo cukrovky a môžu ho mať aj ľudia, ktorí podstupujú chemoterapiu. Ak sa na jazyku objavia bolestivé hrbolčeky môže ísť aj o rakovinu ústnej dutiny.

Piercing v jazyku

Veľa ľudí si dáva piercing do jazyka. Nech už je dôvod akýkoľvek prepichnutie jazyka je spojené s množstvom rizík. Strata väčšieho množstva krvi či poškodenie funkcií jazyka je len časť z nich. S piercingom v jazyku môžu nastať aj iné problémy ako sťažené rozprávanie, poškodenie zubnej skloviny, zmenená schopnosť žuť a prehĺtať jedlo alebo zhromažďovanie baktérií, ktoré môžu zvýšiť riziko ochorenia ďasien či byť pôvodcom infekcie.

Hygiena

Pravidelné a dôkladné umývanie zubov je pre vaše zdravie dôležité. Nezabúdajte pri tom ale ani na čistenie jazyka. Povrch jazyka môže obsahovať aj viac ako 300 kmeňov baktérií, ktoré vytvárajú na ňom biely povlak. Povlak sa môže v závislosti od jedla aj zafarbiť. Kým si jazyk nevyčistíte baktérie na jazyku sa budú množiť a fermentovať, čo je aj jedným z dôvodov zápachu z úst. Na čistenie jazyka môžete použiť škrabku na jazyk. Jazyk čistite vždy keď si umývate zuby, aspoň dvakrát denne.

ZDROJ:

laffandentalcare.com/blog/6-fun-facts-tongue/

dentistryfortheentirefamily.com/oral-tongue-facts/

colgate.com/en-us/oral-health/mouth-and-teeth-anatomy/interesting-facts-about-the-human-tongue#

Obrázky: Pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY