9.1 C
Bratislava
piatok, 13 septembra, 2024

Vyrážky

Akné

je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa objavuje predovšetkým počas dospievania. Aj keď nejde o nebezpečnú chorobu, malo by sa sledovať a liečiť, aby nedošlo k poškodeniu pokožky, predovšetkým v prípade závažnej formy – acne conglobata.

Tvorbu vyrážok, oveľa viac ako pizza či čokoláda, ovplyvňuje dedičnosť a hormóny. V puberte je obvykle zvýšená produkcia hormónov – androgénov, ktoré stimulujú tvorbu tuku spôsobujúceho zvhlčenie a premastenie pokožky. Ak je mazu priveľa a dôjde k upchatiu vlasových vačkov, vzniknú uhry – komedóny. Komedóny rozoznávame ako otvorené čierne bodky a uzavreté biele bodky.

Výživová terapia

Brazílske orechy

Obsahom selénu pomáhajú zlepšovať stav pokožky tým, že chránia jej bunky pred zápalom a tiež zachovávajú elasticitu kože. Na maximalizáciu liečivé efektu je vhodné konzumovať brazílske orechy spolu s mandľami a červenou paprikou.

Ustrice, strukoviny, mäso

Všetky potraviny s vyšším obsahom zinku prospievajú k minimalizovaniu problémov s kožou. Jednak tým, že zinok pomáha udržiavať pod kontrolou uvoľňovaniu mužských hormónov, jednak tým, že pomáha telu lepšie absorbovať vitamín A, ktorý patrí medzi dôležité živiny pri zachovaní dobrého zdravia pokožky.

Mrkva, žltý melón, paprika

V oranžovom, žltom a červenom ovocí a zelenine sa prirodzene nachádza látka zvaná betakarotén. Tá sa v našom tele mení na vitamín A – živinu, ktorá zvyšuje priaznivý efekt selénu na pokožku.

Mandle, vajcia, listová zelenina

Blokovať nežiadúci vplyv akné na kvalitu našej pokožky dokáže práve vitamín E. Nie je ľahké získať dostatok vitamínu E v dnešnej bežnej strave, preto si ho dopĺňajte pravidelnou konzumáciou orechov, a to hlavne mandlí. Ak konzumujete potraviny, ktoré ho obsahujú, ako napr. špenát, pre jeho lepšiu vstrebateľnosť v tele ho treba pokvapkať olivovým olejom – keďže vitamín E je rozpustný práve v tuku.

Výživové doplnky s obsahom chrómu

Existujú dôkazy, že užívanie výživových doplnkov obsahujúcich chróm podporuje lepšie využitie inzulínu. O ňom je známe, že ľudia náchylní na akné majú na neho zníženú citlivosť. Chróm znižuje hladinu cukru v krvi, preto sa o jeho užívaní radšej vopred poraďte s lekárom.

Čomu sa máme v strave vyhnúť?

Hlavne priemyselne spracovaným potravinám, napr. bielemu chlebu, bielej múke, zemiakovej kaši a všetkému do čoho sa pridáva veľa cukru. Obmedzte škrobovité potraviny (zemiaky, cestoviny, biela ryža..), koreniny, kávu. Strava s veľkým podielom rafinovaných potravín s malým množstvom ovocia a zeleniny, ako aj vitamínov a minerálov vyvoláva nerovnováhu hormónov zodpovedných za akné.

Arómaterapia

Na každý vriedok naneste 1x denne balzam z 10% kajeputového esenciálneho oleja alebo kvapku tymianového esenciálneho oleja s čistým tujanolom.

Fytoterapia

Počas 10 dní treba tvár raz denne naparovať záparom z bazového kvetu (2 diely), nechtíka (1 diel) a eukalyptu (1 diel). Na vriedky nanášajte šťavu z čerstvej kapusty.

Homeopatická terapia

Pri mastnej pokožke berte Kalium bromatum 5c – 3 guľôčky ráno. Pri akné s komedónmi Natrum muriaticum 5c – 3 guľôčky ráno.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY