23.5 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024

Na správnom osvetlení záleží

Bolesť očí, pocit pálenia, svrbenie alebo pocit, že máte niečo v oko môže mať príčinu v osvetlení miestnosti. Prevažne sa tento problém týka kancelárií a pracovísk, kde sa na osvetlenie priestoru používajú žiarivky. Problémy so zrakom môže spôsobiť aj slabé alebo naopak silné osvetlenie.

Ak pracujete v kolektíve musíte sa prispôsobiť. Kým doma si môžete zapnúť lustre či lampy tak aby vaše oči netrpeli v práci túto možnosť často nemáte. Existuje ale pár spôsobov ako problémy so zrakom spôsobené nevhodným osvetlením v práci minimalizovať.

Silné osvetlenie

V snahe, zlepšiť pracovné podmienky na pracovisku ľudia neraz rozsvietia všetko čo sa dá len aby dobre videli. Príliš veľa osvetlenia ale môže byť dôvodom rozmazaného videnia alebo únavy očí. Čím dlhšie ste takémuto osvetleniu vystavený tým je riziko vzniku problémov vyššie.

Bolesť, pálenie, rezanie alebo suché oči sú častým príznakom únavy očí. Ak k tomu ešte žiarivka bliká môže sa pridružiť bolesť hlavy alebo migrény. Ľudia s modrými očami môžu problémy pociťovať častejšie ako ľudia s tmavšími očami. Ľudia s tmavšou farbou očí majú viac pigmentu, ktorý chráni ich oči.

Slabé osvetlenie

Slabé osvetlenie tiež nie je vhodné pre prácu a nepriaznivo vplýva nie len na zrak ale aj na výkon. Tlmené svetlo spôsobuje nie len únavu očí ale rýchlejšie sa unavíte aj vy. Nedostatok svetla môže navodiť ospalosť a znížiť produktivitu práce.

Osvetlenie

Ako znížiť riziko problémov s očami

Pokiaľ pracujete v kolektíve ohľadom osvetlenia sa musíte prispôsobiť ostatným zamestnancom. Existuje ale pár tipov, ktoré vám pomôžu zmierniť problémy s očami a zlepšiť deň v práci.

  • Lampy – pridanie menších lámp do miest, kde je tmavšie. Miesto zapnutia stropného svetla si môžu zamestnanci v prípade potreby zapnúť lampu.
  • Často žmurkajte – žmurkaním sa rozotiera po oku slzný film, ktorý zabraňuje vysychaniu a možnému poškodeniu rohovky. Ak je to potrebné používajte očné kvapky (umelé slzy).
  • Slnečné okuliare – pokojne si ich dajte aj v miestnosti ak vám priveľa svetla škodí.
  • Odlesky – pri práci s počítačom sú často dôvodom bolestí očí odlesky od monitora. Neraz stačí počítač mierne odkloniť a odleskov sa zbavíte.
  • Žalúzie – ak sedíte pri okne zatiahnite žalúzie počas najsvetlejších častí dňa

Ak problémami s očami trpí viac zamestnancov je dobré požiadať o zmenu osvetlenia vedenie.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY