15.6 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Fakty a mýty: Kyselina hyalurónová

Hyalurón alebo aj kyselina hyalurónová je základnou zložkou všetkých anti-aging kozmetických prípravkov. Na pleť má množstvo pozitívnych účinkov od zmiernenie vrások cez zlepšenie pružnosti pokožky až po celkové omladenie pleti. Okrem udržania a zlepšenie pleti má uplatnenie aj pri liečbe niektorých kožných problémov, predovšetkým akné.

Aj keď sa kyseline hyalurónovej pripisuje veľa priaznivých účinkov na pleť, niektoré tvrdenia môžu preháňať. Kozmetika s obsahom hyalurónu môže zlepšiť stav pokožky a dať jej mladší vzhľad určite vás ale neomladí o 15 – 20 rokov. Ak sa budete vystavovať faktorom, ktoré negatívne vplývajú na pleť (slnečné lúče, znečistené prostredie, zlý životný štýl, stres,…) účinky hyalurónu sa nemusia prejaviť vôbec. Ako to teda s touto zázračnou hydratačnou látkou naozaj je?

Kyselina hyalurónová. Hyalurón. Mladá pleť

Fakty a mýty

Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka

Áno, túto látku si dokáže organizmus vytvoriť sám. Vekom ale jej produkcia klesá a aj to, čo sa vytvorí presunie organizmus do kĺbov, šliach, očí,… jednoducho tam, kde je potrebnejšia. Mať pružnú a hladkú pleť nie je pre náš organizmus výhodnejšie než môcť dobre hýbať kĺbmi či vidieť. Preto si prvé nedostatky hyalurónu všimnete práve na pleti.

Zlepšuje hojenie rán

Áno. Kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v pokožke a najviac sa jej nachádza práve v mieste, kde dôjde k poraneniu kože. Táto látka signalizuje telu aby začalo vytvárať v poranenej oblasti viac krvných ciev a zároveň reguluje zápal. Taktiež je dokázané, že zrýchľuje hojenie rany, zmenšuje jej veľkosť a postará sa aj o menej viditeľnú jazvu.

Molekuly hyalurónu majú rôzne veľkosti. Všeobecne tak poznáme vysokomolekulovú a nízkomolekulovú kyselinu hyalurónovú. Vysokomolekulová kyselina hyalurónová účinkuje na povrchu pokožky a reguluje zápaly. Nízkomolekulová kyselina hyalurónová môže zápaly spôsobiť. Jedným z dôvodov, prečo spôsobuje zápaly, je, že pri prieniku do vrchnej vrstvy kože stiahne aj nečistoty, ktoré môžu zápal spôsobiť.

Hyaluronát sodný je lepší ako kyselina hyalurónová

Nie. Hyaluronát sodný je soľnou formou kyseliny hyalurónovej a nájdete ho v rôznych molekulových veľkostiach. V kozmetických prípravkoch sa používa preto, lebo je lacnejší. Nemusíte sa obávať,  hyaluronát sodný má rovnaké účinky ako kyselina hyalurónová, len slabšie.

Hyalurón účinkuje aj v hlbších vrstvách kože

Nie. Ľudská koža sa skladá z dvoch vrstiev

  • vrchná vrstva – epidermis
  • hlboká vrstva – dermis

Veľké molekuly hyalurónu viažu vody najlepšie ale nedokážu preniknúť do kože a zostávajú len na jej povrchu. Menšie molekuly síce viažu menej vody ale môžu preniknúť do pokožky. Nedostanú sa ale hlboko a zostávajú len vo vrchnej vrstve (epidermis). Každý kozmetický produkt s obsahom kyseliny hyalurónovej účinkuje len vo vrchnej vrstve kože. Pre dosiahnutie maximálnej hydratácie hľadajte produkt, ktorý obsahuje hyalurón v rôznych molekulových veľkostiach. Nezabúdajte ale, že vždy účinkuje len vo vrchnej vrstve kože.

Kyselina hyalurónová. Hyalurón

Kyselina hyalurónová vyhladí všetky vrásky

Nie, ani toto nie je pravda. Kozmetika s touto látkou môže jemne vyplniť vrásky a zmierniť tak ich viditeľnosť, ale len vo vrchnej vrstve kože. Hyalurón sa ale používa aj ako dermálna výplň a vo forme gélu sa používa na vyhladenie hlbších vrások, tmavých kruhov pod očami, zvýraznenie pier, …. Kyselina hyalurónová takto slúži ako výplň, ktorá na seba naviaže vodu, zväčší svoj objem, vyplní miesto a vyhladí pokožku. Efekt injekčnej formy hyaluronátu vydrží asi 6 mesiacov.

Nanášanie hyalurónu na pleť je dobrý spôsob ako udržať pokožku hydratovanú a zvýšiť jej obranyschopnosť. Nemá ale také účinky ako injekčná forma, ktorá je výborným riešením na ochabnutú pokožku a hlbšie vrásky.

Hyalurón, ako hydratačná zložka je vhodný len pre suchú pleť

Nie. Každý typ pokožky musí byť dostatočne hydratovaný. Existuje mylný názor, že ľudia s mastnou pleťou hydratačné prípravky nepotrebujú. Opak je pravdou. Ak je pokožka dehydratovaná reaguje na to zvýšenou tvorbou kožného mazu, čo vedie k mastnej pleti. Ak máte problém s mastnou pleťou alebo akné hydratujte pleť. Môžete tak zmierniť tvorbu kožnému mazu.

Hyalurón zvyšuje hydratáciu pokožky

Áno. Hyalurón naviaže na seba cca 1000 násobok svojej hmotnosti vody, čo z neho robí výbornú zásobáreň vody pre okolité tkanivá (kolagén, elastínové vlákna,…). Molekuly kyseliny hyalurónovej viažu na seba vodu z okolitého prostredia. Ak sa ale pohybujete v suchom prostredí, kde je nízka vlhkosť nemá odkiaľ molekuly vody naviazať a môže ju získavať z kožných buniek. To vedie k presnému opaku toho čo ste chceli. Miesto vyhladenej pleti bude pokožka ešte suchšia a vráskavejšia.

ZDROJ

health.harvard.edu/blog/the-hype-on-hyaluronic-acid-2020012318653

ciinmagazine.com/beauty/ciin04052103-hyaluronic-acid/

vita4you.gr/blog-vita4you/en/item/myths-and-truths-about-hyaluronic-acid.html

Obrázky:Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY