10.2 C
Bratislava
štvrtok, 9 mája, 2024

Hypertermia – choroba z tepla

Leto nie sú len dlhé teplé dni plné slnečných lúčov ale aj rizika, ktoré pri vysokých teplotách hrozí. Hypertermia je choroba z tepla. Existuje niekoľko typov hypertermie, pričom tá najzávažnejšia, úpal, vás môže ohroziť na živote. Kedy dochádza k hypertermii, ako sa prejavuje a čo robiť aby ste sa jej vyhli?

Telesná teplota

Schopnosť udržiavať telesnú teplotu v určitom rozmedzí sa volá termoregulácia. Termoregulačné centrum sa nachádza v mozgu, v hypotalame. Toto centrum udržuje telesnú teplotu človeka okolo 37°C (od 35,5°C do 37°C). Keď je nám teplo začneme sa potiť, keď je nám chladno začneme sa triasť,… to všetko sú stavy, ktoré spôsobuje organizmus v snahe udržať telesnú teplotu v ideálnej hodnote.

O hypertermii hovoríme, keď termoregulačné centrum nedokáže odvádzať teplo z tela. Organizmus sa nechladí a dochádza k jeho prehriatiu. Zvýšenie telesnej teploty vplyvom vonkajších podnetov je hypertermia.

Hypertermia verzus horúčka

Hypertermia nie je to isté ako horúčka. Aj keď výsledkom oboch stavov je zvýšená telesná teplota rozdiel je v spôsobe, ktorým k jej zvýšeniu prišlo.

Pri horúčke zvyšuje telesnú teplotu termoregulačné centrum v hypotalame. Teplotu zvyšuje zámerne a ide o prirodzenú reakciu organizmu, ktorý sa týmto spôsobom snaží bojovať proti chorobe. Vyššia telesná teplota organizmu predstavuje pre baktérie a vírusy nehostinné prostredie.

Hypertermia je zvýšená telesná teplota, ku ktorej dochádza vplyvom vonkajších podmienok. Často stačia vyššie vonkajšie teploty a vyššia vlhkosť. Pri týchto podmienkach telo prestáva odvádzať teplo von a dochádza k zlyhaniu termoregulácie a k jeho prehriatiu.

Hypertermia. Choroba z tepla

Typy hypertermie

Pojem hypertermia opisuje skupinu chorôb z tepla rôznej závažnosti. Spozornieť by ste mali už pri prvých príznakoch, rýchlo môžu prerásť do závažnejšieho stavu.

Kŕče z tepla

  • K svalovým kŕčom dochádza ak stratíte veľa elektrolytov. Najčastejšie k tomu dochádza ak cvičíte alebo vykonávate namáhavú prácu v teple, kedy sa potíte. Potením dochádza k strate elektrolytov, čo sa prejaví kŕčmi svalov. Kŕče z tepla sa objavujú najčastejšie v rukách, nohách a chodidlách.
  • Keď začnete mať svalové kŕče dajte si pauzu, odpočiňte si na chladnom mieste a doplňte tekutiny, hlavne elektrolyty.

Únava z tepla

  • K únave z tepla dochádza ak trávite dlhší čas v prostredí s vysokými teplotami. Horúčavy spôsobujú nadmerné potenie, fyzické nepohodlie a psychický stres. Ak na horúčavy nie ste zvyknutí ste na únavu z tepla náchylnejší. Okrem smädu a únave sa môže prejaviť aj stratou koordinácie.
  • Dodržujte pitný režim, ak je vám príliš teplo choďte sa ochladiť. Ak máte prácu v horúcom prostredí je dobré pomaly si na prostredie privykať. Týmto spôsobom môžete únave z tepla predchádzať.

Synkopa z tepla

  • Synkopa je známejšia ako mdloby, ku ktorým dochádza z dôvodu poklesu krvného tlaku (hypotenzia) – dočasne sa zníži prietok krvi do mozgu čím dôjde k chvíľkovej strate vedomia. Ak užívate beta-blokátory, ktoré krvný tlak znižujú je riziko vzniku synkopy z tepla u vás vyššie. Medzi prvé príznaky týchto problémov patria závraty a točenie hlavy.
  • Hneď ako spozorujete prvé príznaky (závrate, točenie hlavy,…) ochlaďte sa a napite sa tekutín. Strata vedomia spôsobená teplom môže mať fatálne následky hlavne ak si vaše zamestnanie vyžaduje vašu bdelosť a koncentráciu alebo pri šoférovaní.

Hypertermia. Strata vedomia

Tepelný stres

  • K tomuto stavu dochádza ak sa organizmus nedokáže ochladiť. Okrem prílišného tepla, ktoré cítite sa prejavuje aj závratmi, nevoľnosťou, slabosťou či bolesťami hlavy. Príznaky určite nepodceňujte a nespoliehajte sa, že prejdú. Tepelný stres môže ľahko prejsť do vyčerpania z tepla alebo úpalu.
  • Príznaky tepelného stresu nepodceňujte. Hneď ako ich pocítite choďte na chladnejšie miesto, oddýchnite si a doplňte tekutiny. Zamerajte sa hlavne na tekutiny s elektrolytmi (vápnik, sodík, draslík,…) ktoré vás udržia hydratovaných a podporujú funkciu nervov, svalov a srdcovú frekvenciu.

Tepelná vyrážka

  • Nadmerné potenie v horúcom a vlhkom prostredí môže viesť k vzniku tepelnej vyrážky. Ide o zhluk malých červených pupienkov až pľuzgierov. Často sa objavujú pod oblečením nasiaknutým potom a hlavne v záhyboch lakťov, pod prsiami, v hornej časti hrudníka a krku.
  • Vyrážka často zmizne sama ak sa ochladíte alebo sa prezlečiete.

Tepelný edém

  • Ak dlho stojíte alebo sedíte v horúcom prostredí môže dôjsť k opuchu rúk alebo členkov. Opuch je spôsobený nahromadením vody v končatinách.
  • Predchádzať opuchom alebo ich aspoň zmierniť môžete schladením sa a/alebo vyložením nôh na vyššie miesto.

Vyčerpanie z tepla

  • Ide o stav závažnejší ako kŕče z tepla, ktorý môže rýchlo prerásť do úpalu čo je už život ohrozujúci stav. Medzi hlavné príznaky vyčerpania z tepla patria studená, biela a mokrá pokožka, silné potenie, rýchly alebo slabý pulz, vracanie, nevoľnosť, bolesť hlavy, závraty, silný smäd, mdloby, strata vedomia, telesná teplota aj 40°C, … Vyčerpanie z tepla je poslednou fázou pred úpalom, preto príznaky nepodceňujte.

Úpal

  • Najzávažnejšia forma hypertermie, ktorá už vážne ohrozuje životné funkcie a môže byť smrteľná. Medzi hlavné príznaky úpalu patrí podráždenosť, strata koordinácie, červená a suchá pokožka, závraty, poruchy vedomia, zmätenosť, nízky alebo vysoký krvný tlak, teplota 40°C a viac,… Termoregulácia už nestíha ochladzovať organizmus a dochádza k jeho prehrievaniu a zlyhávaniu orgánov.

Pri úpale aj vyčerpaní z tepla je dôležité sa rýchlo dostať na chladné miesto, piť vodu a dopĺňať tekutiny. Snažte sa čo najrýchlejšie ochladiť, kúpeľ v chladnej (nie v studenej) vode alebo sprcha vám môžu pomôcť.

Príznaky vyčerpania z tepla a úpalu sú podobné. Nepodceňujte ich a čo najrýchlejšie vyhľadajte lekársku pomoc.

Hypertermia. Hasič

Komu hrozí hypertermia

Hypertermiu, alebo chorobu z prehriatia môže dostať každý. Stačí ak ste dlhší čas v horúcom prostredí. Vyššiemu riziku ste vystavený ak

  • ste dehydratovaní
  • máte viac ako 65 rokov
  • deti do 4 rokov
  • vykonávate nadmernú fyzickú aktivitu v teplom počasí (práca, cvičenie,…)
  • trpíte nerovnováhou elektrolytov
  • máte zdravotné problémy so srdcom, pľúcami, obličkami, pečeňou, krvnými cievami, štítnou žľazou
  • trpíte obezitou alebo podváhou
  • užívate niektoré lieky (diuretiká, sedatíva, lieky na krvný tlak, na srdce,…)

Hypertermia vám nehrozí len v teplom letnom počasí. Môže sa objaviť aj u ľudí, ktorí pracujú v horúcom prostredí. Môže sa prejaviť u požiarnikov, lesníkov, vojakov,  ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve, pohotovostných lekárov, úradníkov,…. Choroby z prehriatia sa môžu objaviť u kohokoľvek, kto sa zdržuje v horúcom prostredí, Nezabúdajte, že ide o prehriatie organizmu v dôsledku vonkajších vplyvov a hneď ako sa dostanete na chladnejšie miesto príznaky vymiznú.

ZDROJ

my.clevelandclinic.org/health/diseases/22111-hyperthermia

healthline.com/health/hyperthermia

medicalnewstoday.com/articles/320226

Obrázky: Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY