25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

Acai – zázrak z amazónie

Ovocie Acai je pôvodom z Amazónie. Na živiny hohatá okolitá príroda pripravila pre toto ovocie dokonalé prostredie, ktoré sa priamo odráža v jeho účinkoch. Acai je palma s tmavofialovými plodmi pripomínajúcimi divoké čučoriedky. Dosahuje výšku 15 až 25 metrov a rastie veľmi pomaly. Palma začne rodiť svoje prvé strapce bobúľ až 4 roky po vysadení. Úroda z jednej palmy dosahuje až 20 kíl a to dvakrát do roka. Acai rastie hlavne v záplavových oblastiach, ktoré sa považujú za jej pôvodný domov. Svojou špecifickou vôňou a chuťou pripomínajúcou čokoládu a lesné plody, má navyše veľmi vysoké nutričné hodnoty. Tieto fakty neunikli očiam vedcov, zaoberajúcimi sa vytváraním prírodných doplnkov pre športovcov a aktívnych ľudí. Bobule Acai sa radia medzi najvýživnejšie plody našej planéty. Výnimkou nie je ani zaradenie sa do elitnej skupiny plodov s najvyššou antioxidačnou hodnotou.

Ku palme Acai sa viaže aj jedna legenda

V dávnej minulosti žil v oblasti Belem do Para početný indiánsky kmeň, trpiaci nedostatkom jedla. Jeho náčelník menom Tupa sa v jeden deň rozhodol skoncovať s hladovaním jeho kmeňa krutým spôsobom. Zaumienil si, že bude redukovať početnosť celého kmeňa. Rozhodol sa tak obetovať každého novorodenca. Jeho rozhodnutie nadobudlo účinnosť ihneď a hneď v tom dni už malo aj svoju prvú obeť. Jeho dcéra porodila dievčatko, ktoré bolo ihneď obetované indiánom, ktorý mal na starosti obetovanie novorodencov. Náčelníkova dcéra plakala za jej stratou každý večer. Každý deň sa modlila aby Boh ukázal jej otcovi inú cestu, ako vyriešiť hladovanie kmeňa. Raz v noci počula v lese plač indiánskeho dieťaťa. Išla sa pozrieť von a videla ako pri palme stojí jej zabitá dcéra. Neverila vlastným očiam, ale zakrátko sa k nej rozbehla, lenže jej dcéra zmizla. Ráno ju našli súkmeňovci ako obíma kmeň palmy. S úsmevom v tvári a šťastím sa pozerala na plody palmy. Jej otec, náčelník Tupa rozkázal pozbierať bobule a urobiť z nich červené víno. Neskôr tieto plody začali aj konzumovať celé a hladomor bol vyriešený. Nápoju dali meno Acai po zavraždenému dievčatku náčelníkovej dcéry. Acai je odzadu meno zavraždeného dievčatka Iaca.

Zloženie výživových látok

Bobule acai obsahujú veľké množstvo bielkovín, glykoproteínov, vlákniny, esenciálnych omega-6 a omega-9 mastných kyselín. Tak ako napríklad kustovnica čínska (Goji), patrí medzi najhodnotnejšie potraviny aké doposiaľ poznáme. Antioxidačná hodnota acai dosahuje až 70 000 ORAC. Jednotka ORAC sa používa na určovanie antioxidačnej hodnoty. ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) je v preklade „absorpčná kapacita voľných radikálov“. Túto hodnotu dosahuje acai na 100g čitého extraktu. Zaradenie do skupiny najsilnejších antioxidantov planéty je teda na mieste. Z mnohých pozitívnych účinkov na organizmus sú známe napríklad: rýchla regenerácia po chorobách, zníženie doby hojenia rán, zvyšovanie fyzickej sily, spomalenie starnutia buniek, omladzovanie organizmu ako celku, posilnenie tela a všetkých orgánov, zmierňovanie bolestí hlavy a závratí, udržiavanie normálnej hladiny cukru pre diabetikov, znižovanie nepríjemných stavov pri menopauze a mnohé iné. Antioxidanty sú priamymi bojovníkmi proti rakovine.

Okrem vysokého obsahu vitamínov, napríklad A, B1 a C, obsahujú vlákninu, 19 aminokyselín, glykoproteíny, esenciálne mastné kyseliny, z nich 54% kyseliny olejovej, 27% palmitovej a 12% linoleovej, veľa minerálnych látok – napríklad neobyčajne vysoký obsah draslíka, vápnika, železa a mangánu. Antioxidačným vlastnostiam acai prispievajú vo veľkej miere aj fytochemikálie antokyaníny, proantokyanidíny a ďalšie flavonoidy. Hlavnými antokyanínmi sú kyanidín 3-glukozid and kyanidín 3-rutinozid, z rastlinných sterolov je to B-sitosterol, campesterol and sigmasterol.

Benefity pre zdravie

Bobule acai sú vhodné aj ako doplnok pri chudnutí, pretože štartujú metabolizmus v tele, čo napomáha spaľovaniu tukov. Obsiahnutá vláknina napĺňa črevá a pomáha črevnej perilstatike. Antioxidanty pomáhajú ničiť zápaly a regenerovať poškodené bielkoviny v cievnej stene. Priamo teda zabraňujú ateroskleróze. Vedci skúmajúci vlastnosti, účinky a zloženie acai ostali doslova zaskočení výnimočnosťou týchto plodov. Plody podľa nich nie len že zasýtia, ale poskytujú telu toľko živín ako máloktoré známe ovocie. Bobule rastú v strapcoch vychádzajúcich priamo z kmeňa palmy. Každý strapec ich má na sebe približne 1000. Jeden plod má v priemere asi 2,5 cm. Najprv sú zelené, ale pri dozrievaní menia svoju farbu na tmavofialovú až tmavopurpurovú.

Doplnky výživy z acai

Farmaceutické spoločnosti sa samozrejme chopili príležitosti a vyrábajú z acai rôzne prípravky. Acai dostať ako nápoje, tabletky, alebo prášok.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY