18.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Čierny koreň – hadomor španielsky, zabudnutá koreňová zelenina

Je to trvalka, dorastajúca do výšky až jeden meter so žltými kvetmi a elipsovitými listami. Plody sú centimetrové nažky. Bylina rastie na trávnatých svahoch a svetlých lesoch v suchých aj vlhkých pôdach až do podhorských nadmorských výšok. Je z čeľade čakankovitých.

Zbiera sa koreň, ktorý dorastá až do 30 – 40 cm dĺžky, s hrúbkou cca 2 cm. Koreň je čierny, krehký, vzhľadom pripomína petržlen. Vnútri sa nachádza bielkavá lepivá tekutina. Pred spracovaním sa ošúpe ako petržlen, či mrkva. Jedná sa o koreňovú zeleninu, teda vhodnú do polievok, omáčok, na vyprážanie, ale používa sa i za surova, do šalátov.

Pôvod

Kedysi sa používal ako prostriedok proti poštípaniu hadom a ako liek proti moru, od toho je teda aj odvedený jeho názov. Vo väčšom rozsahu sa pestuje vo Francúzsku, Taliansku, Belgicku a v Nemecku. Pôvod tejto rastliny je v Ázii a v Európe. U nás tiež divo rastie na vlhkejších lúkach a v lesoch, kde je v pôde dostatok vápnika.

Iné názvy

hadomor španielsky, scorzonera hispanica (lat), černý kořen (cz), hadí mord španělský (cz), black salsify (en), spanish salsify (en), black oyster plant (en), serpent root (en), viper’s herb (en), viper’s grass (en), garten-schwarzwurzel (de), spanische schwarzwurzel (de), echte schwarzwurzel (de)

Nutričné hodnoty

100g čierneho koreňa obsahuje: 25.3g sacharidov, 1.9g bielkovín a 5.3g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 353.5mg
Fosfor – 85mg
Horčík – 27.6mg
Meď – 0.12µg
Sodík – 4.8mg
Vápnik – 53mg
Železo – 3.3mg
Vitamíny:
Vitamín B1 – 0.12mg
Vitamín B2 – 0.05mg
Vitamín B3 – 0.35mg
Vitamín B6 – 0.08mg
Vitamín B9 – 31mg
Vitamín C – 3.5mg
Vitamín E – 0.5mg

Ďalšie účinné látky

Má vysoký obsah sacharidov s prevahou inulínu. Obsahuje až 80% biologicky viazanej vody a 12,6% bez dusíkatých látok.

Význam pre zdravie

Obvykle ho zbierame na jeseň, používa sa v čerstvý a sušený.
Dnes je vyhľadávaný hlavne pre diabetikov. Používa sa pri zápaloch podžalúdkovej žľazy a pri enzymatických poruchách a na odkašliavanie. Sušený koreň je močopudný a pomáha pri liečbe ekzémov, močových ciest, pri lupienke a poruchách pečene. Listy sa používajú rozdrvené ako obklady na boľavé, reumatické kĺby. Čierny koreň je ľahko stráviteľný a veľmi zdravý. Podobne ako kvaka by sa mal častejšie objavovať na našom stole, najmä v zimných mesiacoch, keď podporí našu imunitu.

Zaujímavosť

Jeho použitie je všestranné. Môžeme ho konzumovať surový vo forme šalátov s jablkom, mrkvou, jogurtom alebo smotanou. Častejšie sa tepelne spracováva. Používa sa obdobne ako špargľa alebo karfiol, vypráža sa ako rezeň alebo dusí. Môžeme ho využiť i pri úpravách rôznych druhov mäsa a rýb.

Upozornenie

Pred kuchynským spracovaním ho najskôr musíme zbaviť čiernej šupky. Po oškrabaní sa doporučuje namočiť do okysličenej vody, aby nezhnedol.

Recept

Čierny koreňČierny koreň so syrom

Suroviny:
400 g čierneho koreňa
70 g údeného syra
100 ml mlieka
2 vajcia
1 lyžica octu
1 lyžica masti na vymastenie misy
1 lyžica nadrobno nasekanej zelenej petržlenovej vňate
soľ

Postup:
Čierny koreň olúpeme, prekrojíme po dĺžke napoly, vložíme do vriacej osolenej vody s octom a varíme domäkka. Necháme ho odkvapkať a vložíme do vymastenej ohňovzdornej misy. Zalejeme vajciami, ktoré sme rozšľahali s mliekom, vložíme do vyhriatej rúry a zapečieme. Zapečený čierny koreň rozdelíme na taniere a ešte horúci posypeme nastrúhaným syrom a petržlenovou vňaťou. Čierny koreň môžeme zapekať spolu aj s nadrobno nakrájanou šunkou a strúhankou. Podávame s bagetou alebo čerstvým pečivom.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY