26.1 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Zabehajte si na bežeckom páse a pomôžete svojmu zdraviu i kráse

Vedeli ste o tom, že len 30 minút 3 x týždenne stačí venovať svoj voľný čas behu, aby sa váš biologický vek znížil o 9 rokov? Beh je veľmi dobre známa a pre mnohých príjemná technika fyzickej aktivity, pomocou ktorej môžete dať do poriadku celé svoje telo. Avšak, veľmi dôležité je, venovať sa tejto činnosti pravidelne. Na to však nie sú vonku ani v posilňovni často ideálne podmienky. 

Bežecký pás

Bežecký pás sa ukazuje ako ideálne riešenie.

Prečo vymeniť bežecký pás za prírodu?

Poveternostné podmienky môžu byť na jednej strane osviežujúce, no ak nie ste podľa toho oblečení, beh vonku si neužijete. Len čo je oblečenie premočené, nielenže vás ochladí, ale aj samotné behanie prestáva byť zábavné.

Navyše, mnohé bežecké trasy nie sú na kvalitný a bezpečný beh dobre vybavené, takže môžete pri menšej nepozornosti, namiesto zlepšenia zdravia, prísť k úrazu. Nehovoriac o tom, že ak si chcete dopriať bežecké radovánky aj v noci, môžete mať problém s osvetlením, na ktoré nestačí ani samotná čelovka.

Naopak, bežecký pás možno použiť kedykoľvek počas dňa v roku. Takže ani aktuálne počasie či pandemická situácia nebude mať na tréning vášho tela behom žiadny vplyv.

Veľkú úlohu zohráva aj bezpečnosť, pretože bežec sa nachádza buď vo vlastných štyroch stenách, alebo je obklopený inými ľuďmi vo fitness centre. Navyše, tréning na bežiacom páse môže byť navrhnutý veľmi individuálne a nie je závislý od pôdnych podmienok. Na to všetko je ale potrebné si toto univerzálne zariadenie správne vybrať.

Ako si vybrať bežecký pás, ktorý vám bude vyhovovať?

Z logických dôvodov sa bežecké pásy sa stávajú čoraz obľúbenejšími, a tak niet divu, že si ich zákazníci kupujú priamo domov. Avšak, nielen laici môžu pri výbere veľmi rýchlo stratiť prehľad, čo tiež komplikuje množstvo dôležitých faktorov.

Aby ste sa tomu vyhli, oplatí sa mať k dispozícii návod, v ktorom zistíte, ako si vybrať dobrý bežecký pás bez väčších problémov.

Faktov a čísel, ktoré by ste pri hľadaní mali mať na pamäti, je naozaj veľa. Preto pevne veríme, že tento návod vás dovedie pri výbere do správneho cieľa.

Bežecký pás

Dôležitý je výkon motora

Tak ako v aute, aj pri bežeckom páse je srdcom zariadenia motor. Práve od jeho výkonu závisí, ako sa bude váš beh vyvíjať. Bežecký pás so silnejším motorom vám zaistí lepší nárast výkonu a plynulejšie pohyby.

Nepodceňujte rýchlosť bežeckého pásu

Ďalším dôležitým kritériom, ktorému by ste mali pri výbere bežeckého pása venovať pozornosť, je rýchlosť. Ak je pre vás beh zábavou a koníčkom, rýchlosť pása 10 km v hodine vám postačí. Profesionáli ocenia niečo lepšie, bežecké pásy s rýchlosťou až do 20 km/hodinu. V súvislosti s rýchlosťou je dôležitá aj rozjazdová (štartovacia) rýchlosť a jej gradácia.

Uhol sklonu

Aby bol beh čo najviac podobný tomu v prírode, ktorá je charakteristická svojím špecifickým terénom a zaisťuje vyššou záťažou lepšie precvičenie jednotlivých partií tela, je vhodné vybrať si pás s možnosťou zvýšenia.

Uhol sklonu má na stimuláciu vášho výkonu veľký a pozitívny vplyv, tak si vyberte model, ktorý má v tomto smere širokospektrálne možnosti.

Optimálna veľkosť

V prípade veľkosti bežeckého pása závisí výber od individuálnych požiadaviek vášho tela. Každý má inú hmotnosť, výšku a tým aj inú veľkosť kroku. Zmerať si veľkosť kroku krajčírskym metrom nebude preto pred výberom pása na škodu.

Bežecký pás

Dostatočné odpruženie

Najviac namáhanou časťou pri behu sú naše kĺby. Aby sa tomu predišlo, bežec by si mal vybrať vhodnú obuv s adekvátnym odpružením. Podobný efekt na ochranu vašich kĺbov pri behu má na bežeckom páse aj schopnosť jeho odpruženia. Správne zvolené odpruženie tlmí nielen pohyby, ale aj vibrácie, ktoré pri behu vznikajú.

Výbava na kontrolu zdravotného stavu tela pri behu

Na záver to najdôležitejšie. Pri bežeckom páse určite oceníte aj informácie o tom, v akom stave je vaše telo. Pulzom riadený tréning je preto častou výbavou týchto zariadení. Jeho pomocou sa vďaka špeciálnym senzorom môžu údaje o srdcovej frekvencii prenášať do počítača alebo mobilu či inteligentných hodiniek.

Tieto údaje majú nielen monitorovací, ale aj bezpečnostný charakter. A nakoniec vďaka nim môžete zisťovať mieru svojho úspechu. No neoplatí sa to pre tieto a iné výhody bežeckých pásov vyskúšať?

Veľmi rýchlo zistíte, že v pohodlí domova bude beh na bežeckom páse príjemná zábava.

Zdroj obrázkov:

  1. Ljupco Smokovski/Shutterstock.com
  2. Viktoria Gavrilina/Shutterstock.com
  3. Ljupco Smokovski/Shutterstock.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY