26.1 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Ako si zariadiť domácu posilňovňu? Na toto by ste nemali zabudnúť!

Rozhodli ste sa, že chcete niečo robiť s vaším telom, no neviete, kde začať? Ponúkame vám rady, ako si zariadiť posilňovňu u vás doma. Domáca posilka však prináša nielen výhody, ale aj drobné nástrahy. O všetkom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Chceli by ste začať cvičiť, no nemáte vo vašom okolí posilňovňu? Alebo do nej jednoducho nechodíte s dostatočnou chuťou? V tom prípade je skvelým riešením domáca posilňovňa. Koniec koncov, cvičenie je mimoriadne dôležité. Je totiž jednou z účinných foriem prevencie športových zranení, zlepšuje zdravie a posilňuje celé telo.

Zdroj obrázka: ORION PRODUCTION / Shutterstock.com

Čo budete potrebovať v rámci vybavenia?

Asi vám je jasné, že domáca posilňovňa sa nezaobíde bez vhodného náčinia. Mali by ste však začať zľahka. Pre začiatok si môžete kúpiť napríklad podložku na cvičenie, expander, hrazdu a ľahšie činky. A aby ste mohli sledovať správnosť cvičenia a váš každodenný progres, zakúpte si aj veľké zrkadlo. Vďaka zrkadlu možno prídete na množstvo chýb, ktoré pri vykonávaní cviku robíte. Veď si len predstavte fitness centrum. Zrkadlá sú tam na každom rohu.

Praktický tip: Do domácej posilňovne si nemusíte hneď zakupovať tie najdrahšie produkty. Využiť môžete aj bazár, poprípade vyhľadávač Biano, kde nájdete množstvo ponúk tohto typu za tie najlepšie ceny. Zariaďte si tak domácu posilňovňu z pohodlia domova, čo vám v neposlednom rade ušetrí množstvo času a energie (napríklad na cvičenie).

Zdroj obrázka: faithie / Shutterstock.com

Polohovateľná lavička

Vybavenie do domácej posilňovne by ste mali kupovať postupne. Neskôr sa vám rozhodne zíde polohovateľná lavička, ktorá vám umožní väčšiu variabilitu cvikov. Určite sa do nej oplatí zainvestovať.

Bežecký pás

V domácej posilňovni by ste mali mať aspoň jeden kardio prístroj. Nemusí to byť nevyhnutne bežecký pás, aj keď sa v dnešnej dobe považuje za najefektívnejší. Zaobstarať si môžete napríklad aj cyklotrenažér, rotoped alebo stepper.

Set s činkami

Ak chcete doma posilňovať, bez činiek sa nezaobídete. Na výber máte veľké alebo jednoručné činky. Zakúpiť si tiež môžete betónové, poprípade kovové závažia. To, aké hmotnosti si vyberiete, je len na vás.

Miesto si zvoľte vopred

Za nevýhodu sa v rámci domácej posilňovne môže považovať vyhradené miesto. Ak však máte doma veľa voľného priestoru a neviete, čo s ním, nebude to pre vás žiadny problém. Domácu posilňovňu si môžete zariadiť aj v suteréne, podkroví, poprípade v inej voľnej miestnosti v dome alebo byte. Samozrejme, ak túžite mať posilňovňu priamo v obývačke, spálni alebo izbe, môžete tak urobiť. Všetko záleží len na vás, na vašich možnostiach a preferenciách.

Vopred si ale premyslite veľkosť vyhradeného miesta. Mali by sa vám tam totiž zmestiť všetky spomínané náčinia, ktorých môže byť, samozrejme, aj oveľa viac. Mimochodom, ak žijete v domácnosti aj s ďalšími členmi, myslite na to, že v obývačke by ste im mohli pri cvičení prekážať.

Zdroj obrázka: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Výhody domácej posilňovne

Ak sa rozhodnete pre zriadenie domácej posilňovne, rozhodne to neoľutujete. Ide totiž o investíciu, ktorá sa zo zdravotných dôvodov skutočne oplatí. A v neposlednom rade ušetríte mnoho peňazí, ktoré by ste za iných okolností museli vraziť na vstupy do fitness centra. V takomto prípade platí, že keď dostanete chuť zacvičiť si, urobiť tak môžete ihneď. Nikto vás neobmedzuje, máte vlastné súkromie, poprípade môžete cvičiť aj s vašimi blízkymi.

Náš tip: Ak sa chcete neustále zlepšovať, neváhajte si dokupovať nové vybavenie a obmieňajte aj techniky cvičenia.

Začať by ste však mali zľahka, aby ste nestratili motiváciu. Ak patríte k začiatočníkom, neváhajte sa poradiť s odborníkmi v tejto oblasti. Určite vám radi pomôžu s vašou cestou za lepším ja. Domáca posilňovňa je skvelým riešením na zlepšenie celkového zdravia, a to nielen toho fyzického.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY