8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Poznáte zdravšie náhrady rafinovaného cukru? Komplexný prehľad dostupných (nielen) prírodných sladidiel, ich zloženie a vplyv na zdravie.

Sladíme si ním rannú kávu, pridávame ho do pečenia, dennodenne ho konzumujeme v jedlách. Áno, reč je o cukre alebo aj o tzv. novodobom tichom zabijakovi. Cukor však nemusí byt‘ jediná možnosť, ako si osladiť život. V snahe znížiť príjem cukru a zvoliť zdravšiu alternatívu ľudia často siahajú po náhradách cukru – sladidlách.

Ktoré sladidlá to sú a čo je dobré o nich vedieť?

Keďže na trhu dnes už existuje nespočetné množstvo sladidiel, vybrali sme pre vás tie, ktoré sa používajú najčastejšie.

Čo je cukor?

Ešte predtým, ako sa budeme venovať sladidlám, pozrime sa na to, čo vlastne cukor je.

O tom, že cukor je veľmi účinný, pohotový a rýchlo sa vstrebateľný zdroj energie pravdepodobne viete. Cukry sa rýchlo dostávajú do krvi, zvyšujú hladinu inzulínu, ktorý stabilizuje cukor v krvi.

Po rýchlom vzostupe hladiny cukru nastáva však aj rýchly útlm. Už do hodiny od pochutnania si na sladkej dobrote sa môžete cítiť ešte viac unavený, ako pred jej skonzumovaním.

Biely cukor telu totiž nedodáva takmer žiadnu výživu, iba rýchlo využiteľnú energiu tzv. prázdnu energiu či prázdne kalórie. Biely cukor obsahuje vysoký obsah energie a takmer žiadne ďalšie živiny

Klasický biely cukor sa vyrába rafináciou z cukrovej repy, čím je zbavený rady vitamínov a minerálnych látok.

Vysoká konzumácia bieleho cukru môže viesť nielen k nadváhe a rade ďalších zdravotných problémov, ale môže na ňom vznikať aj závislosť, ktorá sa stáva najrozšírenejšou závislosťou 21. storočia.

Dnes cukor nájdeme naozaj všade, dokonca aj tam, kde by ste ho nečakali. Okrem sladkostí ho nájdeme v pečive, ochucovadlách, v priemyselne spracovaných potravinách, v doplnkoch stravy a najmä v nápojoch.

Tip: Vedeli ste, že kritické choroby, medzi ktoré patri väčšina civilizačných ochorení by mali byť poistené v každej dobrej životnej poistke?

Rozdelenie cukrov

Vo všeobecnosti existujú tri druhy cukrov, a to:

●      Glukóza (hroznový cukor)

Glukóza je monosacharid, ktorý tvorí základ väčšiny zložených sacharidov a v ľudskom tele je zároveň základným zdrojom energie, najmä pre mozog a svaly.

●      Fruktóza (ovocný cukor)

Fruktóza je jednoduchý sacharid, ktorý pozostáva až z 50% zo sacharózy. Tá musí byť spracovaná (zmetabolizovaná) pečeňou na glukózu, aby ju mohol organizmus využiť ako zdroj energie. Fruktóza sa nachádza v ovocí, no je možné kúpiť ju aj vo forme bieleho prášku.

●      Sacharóza

Sacharóza je disacahrid, v ktorého molekule sa nachádzajú dva jednoduché cukry – fruktóza a glukóza. Jednoducho povedané, ide o klasický, rafinovaný biely cukor.

Prečo môže byt‘ cukor škodlivý?

O škodlivosti rafinovaného cukru ste už určite počuli z každej strany. Bohužiaľ, mnohokrát to nemusia byt’ len mýty, ale skutočnosť. Okrem toho, že strava s vysokým obsahom cukru môže urýchliť a zvýšiť’ krvný tlak, môže mať aj tieto nepriaznivé účinky na ľudské zdravie:

Narúšanie imunitného systému

Nadmerný prísun cukru oslabuje imunitný systém, ktorý ľahšie podľahne infekciám či rôznym chorobám. Taktiež nepriaznivo pôsobí aj na bunky tak, že biele krvinky nedokážu správne fungovať a ničiť škodlivé baktérie.

Ukladanie tukov

V súvislosti s nadmerným konzumom cukrov sa hovorí aj o nadváhe, obezite a ukladaní tukov. Klasicky cukor spomaľuje organizmus, ktorý nedokáže spracovať prázdne kalórie a nastáva tak ich postupné ukladanie.

Zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Cukor môže spôsobovať aj inzulínovú rezistenciu, kedy sa bunky v pankrease poškodia a prídu o schopnosť produkovať inzulín, čoho dôsledkom je vznik cukrovky II. typu.

Spôsobuje zubný kaz

Keď si doprajete niečo sladké, v ústach ostávajú glykoproteíny, ktoré sa ukladajú na zuboch a medzizubných priestoroch. Tie vytvárajú povlak a tým zvyšujú množenie baktérií a spôsobujú zubný kaz.

Spôsobuje hyperaktivitu

Konzumácia cukru je obzvlášť nebezpečná u detí, pretože v organizme stimuluje produkciu adrenalínu, ktorý môže vyvolať stav hyperaktivity, agresivity či dekoncentrácie.

Výkyvy nálad a vznik depresie

Cukor nevplýva len na naše telo, ale aj na našu psychiku. Môže spomaliť alebo zvýšiť tvorbu hormónov šťastia, čo má za následok výkyvy nálad, vznik depresie a úzkosť.

Cukor a ADHD

Konzumácia sladkých jedál môže spôsobiť prudký nárast a následne prudký pokles hladiny glukózy v krvi. To môže mať vplyv na pocity prílišnej únavy alebo naopak nadmernej energie.

Nadmerná konzumácia cukru môže spôsobiť hyperaktivitu, preto sa obmedzenie cukru v strave obzvlášť odporúča u detí s ADHD.

Tip: Chcete zistiť či vaše dieťa trpí na ADHD? Sledujte tieto prejavy a príznaky ADHD alebo ho otestujte testom na ADHD.

Tehotenská cukrovka

Na správnu životosprávu by si mali dávať pozor aj budúce mamičky, ktorým môže v tehotenstve hroziť tehotenská cukrovka.

Tehotenská cukrovka, tzv. gestačný diabetes je ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Rozvoj cukrovky tiež pripisuje nadmernej konzumácii sladkých jedál, preto je správne stravovanie v tehotenstve veľmi dôležité.

Rizikovou skupinou tehotenskej cukrovky sú najmä ženy, ktoré:

  • trápi obezita
  • majú vysoký krvný tlak
  • majú diabetes v rodine
  • majú vyšší vek

Tak, ako aj pri iných typoch diabetu, choré mamičky často nepociťujú žiadne príznaky tehotenskej cukrovky. Pozornosť treba zvýšiť vtedy, keď sa objaví časté močenie, smäd, zápaly či zvýšená únava. Každá žena by mala absolvovať preventívne prehliadky u svojho gynyekologa, nechať sa otestovať a vyšetriť.

Čo je to glykemický index?

Glykemický index (GI) je hodnota, ktorá vyjadruje rýchlosť, za akú sa sacharidy z potravy premenia na glukózu a tá sa následne dostane do krvného obehu. K tomu je potrebný hormón inzulín, preto sú pre diabetikov vhodné sladidlá s veľmi nízkym glykemickým indexom.

Potraviny s vysokým glykemickým indexom (GI) síce ihneď zasýtia, ale veľmi skoro sa po jedle dostaví pocit hladu a často aj chuť na sladké.

Sladidlá

Cukor nie je jediným sladidlom, ktorým si možno osladiť kávu, čaj, koláč alebo život. Na trhu je celý rad sladidiel rôzneho druhu, ktoré nájdete v rôznych formách.

Vyberať si môžete zo sladidiel v tabletách alebo zo sypkých a tekutých sladidiel.

Tip: Poznáte inšpirácie ako znížiť stres vo svojom živote.

Sladidlá môžeme deliť podľa pôvodu na:

  • Prírodné sladidlá
  • Syntetické sladidlá identické s prírodnými
  • Syntetické (umelé)

podľa energetickej hodnoty delíme sladidlá na:

  • kalorické
  • nekalorické
  • nízkokalorické

Prírodné sladidlá

Prírodné sladidlá tvoria bohatú skupinu sladidiel, ktoré sú vyrábané z rastlinných zdrojov.

Lucuma

Lucuma, často nazývaná aj „zlato Inkov“ vďaka svojej žiarivo žltooranžovej farbe je exotické ovocie pochádzajúce z Peru, Ekvádoru a Čile.

Mnoho storočí sa lucuma používa v liečiteľstve a vďaka výraznej a aromatickej chuti aj v gastronómii. Má jedinečnú chuť, niečo medzi javorovým sirupom a sladkým zemiakom a je veľmi výživná.

Lucuma obsahuje vysoké množstvo beta karoténu, niacínu a železa, ale aj vápnika a fosforu. Napriek sladkej chuti má lucuma prirodzene nízky glykemický index, vďaka čomu je perfektným doplnkom takmer každej stravy.

U nás lucumu najčastejšie nájdete v sušenej práškovej forme, ktorá sa používa ako prírodné sladidlo a ako zdravšia alternatíva k cukru. Dá sa využiť na pečenie koláčov, prípravu raňajkových pokrmov, kaší, k príprave smoothies a proteínových kokteilov a pridáva sa aj do zmrzliny.

Benefity a účinky lucumy na zdravie

  1. Pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi.

Napriek tomu, že je lucuma bohatá na sacharidy, môže poskytnúť určitú ochranu pred cukrovkou II. typu. Lucuma pomáha znížiť hladinu cukru v krvi, preto je vhodná pre ľudí, ktorí trpia na cukrovku (diabetes mellitus), pretože bráni telu premieňať sacharidy na cukor.

2. Pomáha dodávať energiu

Ľudské telo potrebuje niacín, známy ako vitamín B3, aby správne fungovalo. Nízka hladina niacínu môže spôsobiť depresiu, únavu, nesústredenosť, taktiež môže viesť k bolestiam hlavy, hnačkám a kožným problémom.

3. Lucuma pomáha udržiavať zdravé srdce.

Vďaka antioxidantom, ktoré lucuma obsahuje, poskytuje ochranu aj pred srdcovými chorobami a podporuje zdravie srdca znížením krvného tlaku.

4. Prospieva rastu svalov.

Lucuma je vynikajúca voľba pre cvičenie a všetkých fitness nadšencov. Vďaka vysokej hladine draslíka a obsahu bielkovín pomáha pri regenerácii a raste svalov.

Inšpirácia: Chcete aj vy začať športovať a zvýšiť vašu fyzickú aktivitu? Prečítajte si tieto zaručené tipy, ako začať behať a vytrvať.

Okrem toho lucuma pomáha bojovať proti zápalom, dodáva energiu, lieči rany, udržuje zdravú pokožku a môže pomôcť predchádzať anémii.

Med

Med obsahuje najmä glukózu aj fruktózu, má antibakteriálne vlastnosti a obsahuje veľa vitamínov a tiež mnoho minerálov ako vápnik, železo, horčík, draslík, zinok či selén.

Med má upokojujúce účinky, a preto je skvelým pomocníkom aj pri liečbe prechladnutia či chrípky.

Nepasterizovaný med má glykemický index 30, pasterizovaný má 75, je teda lepšie zvoliť ten prvý. Pre zaručenie najlepšej kvality je vhodné zaobstarať si pravý med zo spoľahlivého včelárstva.

I keď ide o prírodné sladidlo, odborníci odporúčajú používať ho striedmo.

Med sa hodí na osladenie smoothies, pečiva, omáčok, marinád či šalátových dresingoch. Chuťovo je sladší ako cukor, a preto je potrebné jeho objem v niektorých receptoch podstatne znížiť.

Výhody medu

  • prírodný a organický produkt
  • med priamo od včelára obsahuje množstvo živín

Nevýhody medu

  • vysoký obsah fruktózy

Melasa

Jednou z alternatív rafinovaného cukru je čierna melasa, ako sa trstinovej melase tiež často hovorí.

Melasa je 100% prírodný produkt, ktorý vzniká z cukrovej trstiny, ako vedľajší produkt pri extrakcii trstinového cukru.

Táto superpotravina má nižšiu kalorickú hodnotu a zároveň je bohatá na minerály, vitamíny a iné zdraviu prospešné látky.

Melasa je zdrojom vápnika, fosforu, draslíka, horčíka a železa. Keďže ide o železo v prírodnej forme, ľahko sa vstrebáva a je ideálne pre deti, tehotné a dojčiace mamičky.

Odporúčaná denná dávka trstinovej melasy pre dospelého človeka je približne 40 g denne, čo sú zhruba 3 čajové lyžičky. Deťom je vhodné dávku upraviť podľa ich váhy.

Melasa má veľmi špecifickú vôňu, vzhľad aj chuť, preto nemusí ulahodiť každému.

Kde všade možno melasu použiť?

Melasa je ideálna ako zdravá náhrada cukru, ktorou možno osladiť čaj alebo ju pridať do koláča. V podstate ju môžete používať všade tam, kde by ste pridali cukor. Či už je to pri studenej alebo teplej príprave jedál ako sú koláče, müsli, ovocné šaláty, omáčky, marinády a podobne.

Výhody melasy

  • 100% prírodný produkt
  • nízka kalorická hodnota
  • obsahuje minerály, vitamíny a zdraviu prospešné látky
  • podporuje trávenie, pomáha pri zápche, čistí lymfatický systém
  • ideálna pri príprave studených i teplých jedál
  • pôsobí pozitívne na imunitný systém, kosti aj zuby

Nevýhody melasy

  • nemusí chutiť každému

Tipy a inšpirácie pre zdravú výživu

Javorový sirup

Za ďalšiu pomerne známu náhradu cukru možno označiť javorový sirup. Toto prírodné sladilo sa vyrába z miazgy javoru cukrového a približne až 70% svetovej produkcie pravého javorového sirupu pochádza z Kanady.

Javorový sirup sa skladá prevažne z vody a sacharózy, obsahuje organické kyseliny, minerály ako je draslík, vápnik, železo, zinok a mangán, vitamíny a je skvelým zdrojom antioxidantov.

Účinky javorového sirupu na ľudský organizmus:

  • reguluje rast rakovinotvorných buniek
  • znižuje cholesterol
  • má protizápalové účinky
  • podporuje trávenie
  • optimalizuje hladinu cukru v krvi

Javorový sirup môžete používať v kuchyni na osladenie dezertov, koláčov, kaší, ovsených vločiek alebo ho možno pridať do nápojov.

Na čo si dať pozor pri kúpe javorového sirupu?

Keď budete po javorovom sirupe pátrať v obchodoch, určite si všímajte jeho etiketu. Pri výbere javorového sirupu sa môžete stretnúť s označením A, B, C alebo 1, 2, 3. Klasifikácia vychádza z transparentnosti javorového sirupu a priepustnosti svetla.

Fľaška by mala byt‘ označená ako“Maple Sirup”, “Javorový sirup”, “100% javorový sirup”. Samozrejme, optimálnou voľbou môže byť pravý BIO javorový sirup, za ktorý si často priplatíte. Výrobky s označením BIO vám však zaručia, že je sirup je čistý a bol vyrobený ekologicky.

Vyhynúť by ste sa mali výrobkom, ktoré majú v zložení cukor, glukózový sirup, kukuričný sirup, umelé arómy alebo farbivá.

Datľový sirup

Datľový sirup sa vyrába z datlí, ktoré sú už sami o sebe zdrojom prírodných cukrov, vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny a energie.

Datľový sirup obsahuje dôležité látky ako vápnik, draslík či železo, a preto je pri sladení určite lepšou voľbou než biely cukor. Konzumovať by ste ho však mali s mierou, pretože má vysoký obsah cukru a aj preto je považovaný za vysokokalorické sladidlo.

Výhodu datľového sirupu je nižší glykemický index, čím sa cukor z datľového sirupu do krvi dostáva rovnomernejšie a pomalšie a zabezpečuje tak efektívnejšie zásobovanie organizmu energiou.

Datľový sirup má sladkú, ovocnú chuť, ktorá pripomína slivky a jeho konzistencia je podobná medu. Osladiť si s ním môžete čohokoľvek, od kaší, ovsených vločiek až po koláče a pudingy.

Výhody datľového sirupu

  • výrazná sladká ovocná chuť
  • nižší glykemický index
  • obsah zdraviu prospešných látok
  • pozitívny vplyv na trávenie a prečistenie organizmu
  • možnosť vyrobiť si vlastný datľový sirup doma
  • cena

Nevýhody datľového sirupu

  • vyšší obsah cukrov

Stévia

Stévia je pravdepodobne najznámejšie prírodné sladidlo ideálne pre diabetikov.

Stévia sa získava sa z listov tropickej rastliny stévie sladkej. Hoci je prirodzene veľmi sladká, neobsahuje takmer žiadne kalórie, a tak je vhodná aj pri diéte a chudnutí.

Tip: Viete ako schudnúť brucho raz a navždy?

Stévia okrem toho pomáha upravovať hladinu cukru v krvi, vyrovnáva krvný tlak, podporuje imunitný systém, má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Taktiež pôsobí aj ako prevencia proti zubnému kazu.

Stéviu si môžete kúpiť vo forme prášku, tabliet či v tekutej forme. Na trhu nájdete aj sušené listy stévie alebo si ju môžete vypestovať aj doma.

Stévia sa ako sladidlo dá použiť v rôznych zdravých sladkostiach, v proteínových nápojoch, výživových doplnkoch a nahradiť ňou môžete cukor aj v dezertoch.

Za spomenutie stojí, že stévia sa využíva nielen v potravinárskom, ale aj farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

Extrakt z listov stévie je vhodný na ošetrovanie pokožky, môže zabrániť tvorbe akné, pôsobí upokojujúco a môže pomôcť aj pri popáleninách alebo po bodnutí hmyzom. Stévia sa tiež využíva ako súčasť zubných pást a ústnych vôd, pretože dokáže ničiť viaceré baktérie a chrániť tak zdravie ústnej dutiny.

Výhody stévie

  • sladká chuť
  • vhodná pre diabetikov
  • antibakteriálne a protiplesňové účinky
  • široké možnosti využitia

Nevýhody stévie

  • spracované formy ochudobnené o zdravé látky

Kokosový cukor

Po úspechu kokosového oleja sa na scéne objavil i kokosový cukor ako zdravá náhrada rafinovaného cukru.

Kokosový cukor sa nevyrába priamo z kokosu, ako názov napovedá, ale z nektáru tropických kokosových palmových kvetov. Nektár sa pomaly zahrieva, aby sa z neho odparila voda, a tak vzniká jeho kryštalická forma.

Kokosový cukor je teda prírodne vyrábaný, nerafinovaný a bez pridaných látok.

V porovnaní s klasickým cukrom, je kokosový cukor bohatý na antioxidanty, aminokyseliny a celý rad vitamínov a minerálov (horčík, draslík, zinok a železo). Má pozitívne účinky na zdravie, vrátane priaznivých účinkov na kardiovaskulárny systém či prirodzenú obranyschopnosť organizmu.

Kokosový cukor ma sladkú karamelovú chuť, dobrú rozpustnosť a je ideálny na sladenie nápojov, teplých pokrmov, ale aj na pečenie rôznych koláčov a dezertov.

Výhody kokosového cukru

  • príjemná chuť pripomínajúca karamel
  • prírodne vyrábaný, nerafinovaný a bez pridaných látok
  • obsahuje minerály a vitamíny
  • veľmi dobrá rozpustnosť
  • nízky glykemický index

Nevýhody kokosového cukru

  • obsahuje rovnaké množstvo kalórií ako biely rafinovaný cukor
  • nadmerný príjem môže spôsobovať tráviace ťažkosti

Tip: Vedeli ste, že pri liečbe cukrovky môžu pomáhať aj pobyty v kúpeľoch?

Brezový cukor (xylitol)

Pri brezovom cukre, môžete natrafiť na dve variácie – pravý brezový cukor a xylitol. Pravý brezový cukor sa získava z kôry a dužiny brezy. Keďže je xylitol vyrábaný technologicky, najčastejšie z dužiny kukuričných klasov, zaraďuje sa medzi syntetické sladidlá identické s prírodnými.

Brezový cukor má rovnakú sladivosť ako cukor repný či trstinový, no obsahuje oproti nim o 30% menej kalórií. Jeho veľkou výhodou je schopnosť obmedzovať vznik zubného kazu a pomáha udržiavať optimálnu pH v ústach.

Taktiež má brezový cukor antibakteriálne účinky a pozitívny vplyv na trávenie. Pre jeho mierne laxatívne účinky je vhodné ho používať v primeranom množstve a striedať ho s inými zdravými alternatívami.

Brezový cukor môžete využiť pri pečení, varení a aj na osladenie nápojov.

Výhody brezového cukru

  • prevencia proti zubnému kazu
  • pomáha pri kvasinkových infekciách
  • vhodný pre diabetikov

Nevýhody brezového cukru

  • môže mať laxatívne účinky

Agávový sirup

Agávový sirup patrí dnes už k pomerne známym náhradám cukru. Vyrába sa z rastliny s menom agáve a jeho liečivé účinky sú rokmi využívané predovšetkým v Mexiku, kde na túto rastlinku môžete naraziť najčastejšie.

Keďže sa agávový sirup vyrába spracovaním, čistením a rafináciou miazgy z agáve, stráca takmer všetky priaznivé látky a liečivé účinky.

Ďalším mínusom agávového sirup je aj vysoký obsah fruktózy a z tohto dôvodu nie je vhodný pre diabetikov, ktorí súčasne bojujú s nadváhou.

Agávový sirup je sladší ako cukor a má veľmi príjemnú chuť podobnú medu. Má nízky glykemický index a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Využiť ho môžete na osladenie studených nápojov, pečenie aj varenie.

Výhody agávového sirupu

  • nízky glykemický index
  • sladká chuť
  • výborná rozpustnosť

Nevýhody agávového sirupu

  • vysoký obsah fruktózy
  • spôsob spracovania

Trstinový cukor

https://www.woodenearth.com/blogs/wooden-blog/difference-between-cutlery-and-crockery
https://www.woodenearth.com/blogs/wooden-blog/difference-between-cutlery-and-crockery

​​

Trstinový cukor sa vyrába z cukrovej trstiny a má hnedastú farbu a mierne karamelovú chuť.

Z výživového hľadiska je trstinový cukor veľmi podobný bielemu cukru, má však oproti nemu pár výhod.

Trstinový cukor obsahuje množstvo minerálov, vitamínov a aminokyselín.

Ak si chcete zadovážiť kvalitný trstinový cukor, dávajte si pozor na informácie na obale. Pozorne si prečítajte či ide o prírodný trstinový cukor, bez ďalších pridaných látok, rôznych sladidiel a konzervantov.

Trstinový cukor môžete využiť na pečenie, osladenie dezertov a kremov.

Výhody trstinového cukru

  • vhodný na pečenie
  • obsahuje minerálne látky (draslík, horčík, zinok, železo) a vitamín B

Nevýhody trstinového cukru

  • obsahuje veľa sacharózy a fruktózy
  • rafinovaný trstinový cukor môže spôsobiť alergické reakcie

Tip: Viete ako riešiť cukrovku u psa?

Čakankový sirup

Čakankový sirup chuťovo pripomína med. Obsahuje minimum kalórií a sacharidov a v porovnaní s ostatnými prírodnými sladidlami obsahuje cca o 95 % menej cukru.

Keďže väčšina sacharidov v ňom je obsiahnutá vo forme rozpustnej vlákniny, môžu ho bez obáv používať aj diabetici.

Čakankový sirup neobsahuje lepok, laktózu, konzervanty ani arómy, avšak pozor pri nadmernej konzumácii sa môže prejaviť nadúvanie a laxatívne účinky.

Ako sladidlo možno s čakankovým sirupom sladiť napríklad ovsenú kašu, alebo nápoje, takisto ho môžete použiť aj ako náhradu krištáľového alebo práškového cukru pri pečení alebo do zálievok.

Výhody čakankového sirupu:

  • vysoký obsah rozpustnej vlákniny
  • málo kalórií
  • znižuje krvný tlak
  • zlepšuje zdravie črevnej mikroflóry
  • pomáha pri zápche

Nevýhody čakankového sirupu:

  • laxatívne účinky

Syntetické sladidlá identické s prírodnými

Medzi syntetické sladidlá identické s prárodnými sú zaraďované aj polyalkoholy, ktoré sa nachádzajú, aj voľne v prírode v minimálnych množstvách napríklad v ovocí (hrušky, čerešne, jablká, hrozno) a zelenine.

Sú využívané najmä pre nízky glykemický index, čím nespôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi. Ich sladivosť je oproti cukru nižšia. Nachádzajú sa nielen v tabletách alebo vo forme prášku a rôznych potravinách, nápojoch, žuvačkách a výživových doplnkoch.

Erythritol

Erythritol je jedno z najideálnejších sladidiel. Bežne sa vyskytuje v rôznych druhoch ovocia a fermentovaných potravinách a jeho výhodou je, že nezvyšuje hladiny cukru v krvi a nemá vplyv na uvoľňovanie inzulínu.

Erythritol má nízky glykemický index aj nízky obsah kalórií. Jeho využitie v domácnosti je univerzálne, môžete si ním osladiť teplé a studené nápoje, dezerty a hodí sa aj pri pečení.

Sorbitol

Sorbitol dosahuje až 60 % sladivosti bieleho cukru, no má iba minimum kalórií.

Vyrába sa redukciou glukózy alebo fruktózy, spoznáte ho podľa označenia E420. Zadovážiť si ho môžete v dvoch formách – tekutej a pevnej kryštalickej.

Sorbitol má nižší glykemický index ako biely cukor a je vhodný pre diabetikov. Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy a taktiež si treba dávať pozor na skonzumované množstvo, pretože pri nadmernej konzumácií môže mať laxatívne účinky.

Tip: Viete ako môžu potraviny ovplyvniť naše zdravie.

Xylitol

Xylitol je ďalšie sladidlo, ktoré sa prirodzene vyskytuje v ovocí, zelenine aj v hubách.

Xylitol je rovnako sladký ako klasický cukor, no má približne o 40 % menej energie ako cukor.

Xylitol sa uplatnil ako nízkoenergetické sladidlo pri výrobe zuvačiek a cukroviniek pre diabetikov a nespôsobuje zubný kaz. V bežnom množstve nemá vedlejší účinky. Avšak aj tu pri použití veľmi veľkého množstva môže spôsobiť nadúvanie a hnačky.

Druhy umelých sladidiel

Do skupiny umelých sladidiel sa radia synteticky pripravené látky sladkej chuti. Hlavné využitie si našli nielen v potravinárskom, ale aj vo farmaceutickom priemysle.

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o nežiadúcich účinkoch umelých sladidiel a o ich možnom negatívnom vplyve na naše zdravie. Preto je vhodné sa radiť odporúčanými dennými dávkami, pripadne sa pri konzumácií umelých sladidiel poradiť s lekárom.

Aspartám

Aspartám je asi o 200x sladší než klasický cukor, no nespôsobuje vedľajšiu pachuť, ktorá je u niektorých typov umelých sladidiel charakteristická.

Vďaka jeho vysokej sladivosti sa používa iba v malých množstvách, a teda jeho energetická hodnota je takmer zanedbateľná.

Aspartam sa často používa ako náhrada cukru k bežnému sladeniu, k výrobe sladkých nápojov, niektorých jogurtov, dezertov majonéz či vitamínových doplnkov.

Aspartám obsahuje aminokyselinu fenylalanín, ktorý je nebezpečný pre osoby s vrodenou poruchou metabolismu, tzv. Fenylketonúriou, a preto by sa mu mali vyhýbať.

Neodporúča sa ani u detí a tehotných žien.

Sukralóza

Sukralóza je náhradné nekalorické sladidlo, ktoré nájdete pod označením E955.

Sukralóza je vhodná pre všetky typy nízkokalorických diét a diabetikov, pretože nemá takmer žiadne kalórie, neovplyvňuje hladinu inzulínu v krvi a rýchlo sa z tela vylučuje.

Sukralóza sa používa pri varení, pečení, pri výrobe cukroviniek a nealkoholických nápojov.

Sacharín

Toto sladidlo je zrejme najstaršie a najpoužívanejšie na trhu. Je asi o 300 až 400 krát sladšie ako sacharóza a jeho využitie je veľmi široké, cez sladké potraviny, nápoje až po zubné pasty.

Jeho nevýhodou je často nepríjemná horkastá pachuť.

Cyklamát

Cyklamáty sú približne o 40 krát sladšie než bežný cukor, no nemajú žiadny energetický obsah alebo horkú chuť na rozdiel napríklad od sacharínu. Používajú sa ako sladidlo do nealkoholických nápojov, potravín pre diabetikov, nízkoenergetických potravín a podobne.

Niektoré výskumy ukazujú na možnosť týchto látok zvyšovať účinok karcinogénov, ktoré môžu spôsobiť vznik rakoviny močového mechúra. V USA je toto umelé sladidlo zakázané.

Ďalšie umelé sladidlá, ktoré stoja za spomenutie sú neotam, acesulfám K, taumatín alebo neohesperidín DC.

Výhody umelých sladidiel

Dnes už existuje niekoľko umelých sladidiel, ktoré sa využívajú ako náhrady obyčajného cukru. Keďže sú zvyčajne sladšie než biely cukor, používajú sa v podstatne menších množstvách. Dokážu tak napríklad z komerčných potravín a nápojov, ktoré sú „cukrová bomba“, urobiť produkt, ktorý nemusí obsahovať takmer žiadne kalórie.

Ako ďalšie pozitívum je prínos sladkej chuti aj pre ľudí, ktorí si strážia svoj kalorický príjem, snažia sa žiť zdravšie alebo schudnúť do plaviek, no aj napriek tomu by si radi z času na čas dopriali niečo sladké.

Tip: Chcete rýchlo schudnúť do svadobných šiat, do letnej sezóny či do dámskych plaviek, alebo do svojho obľúbeného oblečenia? Pozrite si inšpirácie, ako chudnúť efektívne tak, aby vás to aj bavilo.

Umelé sladidlá taktiež poskytujú riešenie aj pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou na glukózu. Nezvyšujú hladiny krvného cukru, pretože neobsahujú sacharidy, a to z nich robí skvelý prídavok do jedla pre ľudí s cukrovkou.

Diabetici si tak môžu užívať sladké, bez zdravotných rizík spojených so sladkými potravinami.

Nevýhody umelých sladidiel

Celkovo sa používanie umelých sladidiel môže vnímať negatívne v spojitosti s tým, že vám nepomôžu odvyknúť si od chuti na sladké.

Taktiež treba myslieť na to, že ľudia so špecifickými ochoreniami môžu s nimi mať vlastné špecifické problémy. Dobrým príkladom je taký aspartam, ktorý sa v tele rozkladá na metanol, ktorý je nevhodný pre tehotné ženy.

Umelým sladidlám by sa mali vyhnúť nielen tehotné ženy, ale aj deti.

Okrem toho, môže nadmerná konzumácia umelých sladidiel mať laxatívne účinky.

Aká náhrada bieleho cukru je teda najlepšia?

Pýtate sa, ktorý cukor je najzdravší?

Zdravá náhrada cukru by mala predstavovať čo najmenej škodlivý variant k rafinovanému cukru.

Medzi tie najlepšie náhrady zdravého cukru môžeme zaradiť prírodné sladidlá, ktoré sú získavané z prírodných zdrojov. Môže to byť napríklad lucuma, trstinová melasa, domáci pravý med, javorový sirup, datľový sirup či stéviu, ktoré okrem osladenia doplnia vašu stravu aj o nejaké tie zdraviu prospešné látky.

Stévia je výborná náhrada cukru, vhodná aj pre diabetikov. Zdravý je aj xylitol, ktorý navyše ochráni vaše zuby. Používanie by malo byť striedme a dôležité je vždy množstvo, ktoré použijete. Pri nadmernom sladení je škodlivý každý cukor.

Tip: Diabetik pri mori. Viete na čo si dať pozor pri cestovaní s cukrovkou?

Tipy na recepty so sladidlami

Lievance s javorovým sirupom

Suroviny:

  • 1 hrnček mlieka
  • 1 hrnček hladkej múky
  • 1 vajce
  • 2 čajové lyžičky kypriaceho prášku do pečiva
  • štipka soli
  • ovocie na ozdobu

Postup:

  1. Všetky suroviny na lievance zmiešajte v miske a hotové cesto nechajte približne 20 minút odpočívať. Jedna lyžica cesta by mala stačiť na jeden lievanec, ktorý opečte na troške masla z oboch strán ani 2 minúty.
  2. Hotové lievance uložte na tanier, prelejte javorovým sirupom a ozdobte ovocím podľa vašej chuti.

Citrónové keksy

Suroviny:

  • 200 g celozrnná múka
  • 2 vajcia
  • 70 g sladidla (napríklad Stévia)
  • ½ prášku do pečiva
  • 80 g maslo
  • 2 ČL citrónová šťava
  • kôra z citróna
  • kúsok horkej čokolády

Postup:

  1. Vajcia vyšľahajte s cukrom, pridajte múku, maslo, prášok do pečiva, citrónovú šťavu a kôru.
  2. Vypracujte a vyvaľkajte cesto a vytvarujte z neho cesta kolieska alebo hviezdičky či srdiečka.
  3. Potrite ich rozšľahaným vajcom a upečte teplote 165°C asi 8 -10 minút.
  4. Po upečení a vychladnutí ich môžete poliať horkou čokoládou alebo natrieť lekvárom pre diabetikov.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

 

Zdroje: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/facts-about-sugar-and-sugar-substitutes

https://www.eatingwell.com/article/7628190/everything-you-need-to-know-about-sugar-substitutes/

https://www.cukrovka.cz/synteticka-sladidla-identicka-s-prirodnimi

SÚVISIACE ČLÁNKY

3 KOMENTÁRE

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY