22 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Výživa pre mozog

Mozog

je ako sval, ak s ním nebudete cvičiť, zakrpatie. Preto, ak si chcete zlepšiť pamäť a podporiť funkcie mozgu, ktorý riadi celú nervovú sústavu, treba mu dať dostatok podnetov na spracovanie. To znamená mentálny tréning v podobe rôznych logických a pamäťových hier, ako karty a pexeso, lúštenie krížoviek, čítanie kníh a študovanie cudzích jazykov.

Vaše myslenie dokáže pozitívne ovplyvniť aj dostatok spánku, ale i pohyb, ktorý zabezpečuje potrebné okysličenie mozgu. Vhodné sú ľahké vytrvalostné tréningy, aeróbne cvičenia, joga, pilates a rýchla chôdza.

Ďalším faktorom vplývajúcim na mozog a pamäť je strava. Stopku dajte potravinám vyrobených z bielej múky, konzervovaným jedlám, alkoholu, kofeínu a cukru. Najmä biely cukor je požieračom mozgových buniek.

Naopak, pomôcť vám môžu potraviny zložené z Omega-3 mastných kyselín, antioxidantov a vlákniny, radíme tu najmä ovocie a zeleninu, ryby, orechy a semená. Nasledovný zoznam bude palivom pre váš mozog. Na dosiahnutie lepších výsledkov ich zaraďte do svojho jedálnička na dennej báze.

TOP 15 potravín pre mozog

 1. Avokádo: aj keď avokádo obsahuje veľa tukov, jedná sa o tzv. zdravé tuky, ktoré pomáhajú pri chudnutí. Okrem toho obsahuje aj ďalšie špeciálne látky, ktoré podporujú naše mentálne zdravie a psychickú pohodu, pretože dodávajú energiu mozgu. Avokádo pomáha aj proti depresii, odstraňuje nervozitu a prispieva k dobrému spánku.
 2. Banány: vďaka draslíku podporujú sústredenie, tvorivé myslenie, dodávajú energiu a produkujú hormóny šťastia.
 3. Čučoriedky: tieto lahodné plody zabezpečujú lepšie prekrvenie mozgu, pomáhajú proti Alzheimerovej chorobe, voláme ich aj modrý super zázrak vďaka množstvu pre telo prospešných látok. Majú vysoký obsah vlákniny a nízky glykemický index, preto sú vhodné aj pre diabetikov.
 4. Ginko: spomaľuje procesy starnutia, udržuje duševné schopnosti starších ľudí a psychickú sviežosť. Má vynikajúce účinky pri liečbe Alzheimerovej choroby a ďalších poruchách činnosti mozgu, pomáha zvýšiť výkonnosť pamäte, podporuje učenie sa, udržiava pozornosť a schopnosť sústredenia. Používa sa aj proti depresívnej nálade.
 5. Figy: patria medzi najstaršie liečivé plody. Enzýmy v nich dodávajú mozgu energiu a zvyšujú schopnosť koncentrácie. Už zjedením jednej figy dokážete naštartovať mozog, ktorý je následne schopný sústrediť sa po dlhší čas.
 6. Jablko: pokiaľ budete pravidelne piť jablkovú šťavu, budete predchádzať problémom s pamäťou či Alzheimerovej chorobe. Konzumácia jablka podľa vedcov totiž podporuje v ľudskom mozgu látku s názvom acetylcholín, ktorá je dôležitá pre vitálnu pamäť a dobre fungujúci mozog. Jej nízka hladina sa pripisuje práve vzniku Alzheimerovej choroby.
 7. Losos: obsahuje prospešné omega-3 mastné kyseliny dôležité pre mozog. Losos pomáha proti degeneratívnym duševným chorobám, ako demencia, zlepšuje pamäť, náladu, znižuje depresie, úzkosť a hyperaktivitu.
 8. Kakao: vedci zistili, že čokoláda s 80-percentným podielom kakaa znižuje riziko rakoviny kože a spomaľuje starnutie. Ako superpotravina obsahujúca antioxidanty vplýva pozitívne na nervový systém, zlepšuje náladu, odstraňuje bolesti hlavy, pomáha lepšie sústrediť sa, dodáva energiu. Doprajte si horkú čokoládu, alebo kakaový nápoj.
 9. Orechy: dajte si denne za hrsť orechov, najmä tie vlašské sú vynikajúcou výživou na mozog. Zlepšujú náladu, podporujú myslenie i dlhodobú pamäť. Mimochodom, už ste rozmýšľali, ktorý ľudský orgán vám vlašský orech pripomína? Nie, nemyslíme si, že je to náhoda. Príroda to zariadila múdro ako vždy.
 10. Semená: skúste slnečnicové, sezamové semienka, chia semienka a ľanové semienka. Semená obsahujú veľké množstvo bielkovín, prospešného tuku, vitamín E a dôležité mozgové posilňujúce minerály ako je horčík, fosfor, mangán. Pridať ich môžete do šalátov, alebo si ich len tak zobkajte z mištičky počas dňa.
 11. Ovsené vločky: patria medzi na živiny najbohatšie obilniny, obsahujú vlákninu, vitamín E, vitamíny skupiny B, horčík, draslík, zinok, meď, mangán a selén. Doprajte si ich vo forme teplej kaše na raňajky, vďaka ich účinným látkam, budete mať dostatok energie na celý deň. Ovos okrem toho pôsobí antidepresívne, zaháňa zlú náladu a zlepšuje mentálnu výkonnosť.
 12. Cesnak: čím čerstvejší, tým lepší. Cesnak je jedným z najúčinnejších výživových zbraní vo vašom arzenáli. Cesnak nielen zabíja baktérie, znižuje zlý cholesterol, posilňuje kardiovaskulárny systém, ale aj pozitívne pôsobí na prekrvenie mozgu. Skonzumovať by ste mali aspoň pol strúčika denne.
 13. Vajíčka: sú významným zdrojom proteínov a komplexu B-vitamínov. Podľa rôznych štúdií dokáže tento vitamín spomaliť starnutie a odumieranie mozgových buniek, a tým odvrátiť niektoré choroby. Žĺtok je navyše veľmi prospešný pre vývoj mozgu plodu počas tehotenstva.
 14. Zelená listová zelenina: špenát, kel, mangold, alebo rukola, ktorúkoľvek z tejto zelenej zeleniny máte radi, jedzte ju denne. Táto zelenina je bohatá na železo. Ak jej máme v tele nedostatok, spôsobuje zlú náladu, únavu a nejasné myslenie.
 15. Ryby: patria k najzdravším jedlám, aké si môžeme dopriať, a odborníci vyzdvihujú spomedzi nich práve tuniaky. Tuniak obsahuje veľa minerálnych látok a omega-3 mastné kyseliny. Vitamín B6, ktorý obsahuje, je priamo spojený s pamäťou a dlhodobým zdravím mozgu. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, poruchy imunity, neschopnosť učenia sa.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY