Rozbor moču môžu o vašom momentálnom zdravotnom stave prezradiť veľa.
Ak sa vo vašich výsledkoch objavila zvýšená prítomnosť bielkovín, mali by ste sa mať na pozore. Môže to byť prechodný stav, ale môže ísť aj o vážne poškodenie obličiek alebo iné vážne ochorenie.
Bielkoviny
Bielkoviny
(proteíny) sú jedným z hlavných stavebných kameňov organizmu. Molekuly bielkovín sú v porovnaní s inými molekulami v našom tele pomerne veľké. Potrebujeme ich na rast svalov, kostí, bojujú proti infekciám, zaisťujú transport iných molekúl.
Ak sa ale objavia tam kde nemajú byť môže to znamenať problém.
Vyšetrenie moču
Jedným z prvých príznakov bielkovín v moči je penivý moč. Ak to zbadáte mali by ste navštíviť lekára.
Vyšetrenie moču sa robí pomocou testovacieho papierika. Ten sa namočí do vzorky moču a podľa intenzity zafarbenia sa zistí koľko bielkovín je v moči. V závislosti od výsledku rozboru môže lekár odporúčať opakovanie testu, alebo poslať moč na mikroskopické vyšetrenie. Niekedy môže lekár nariadiť 24 – hodinový odber moču. Testovacie papieriky dostanete kúpiť aj v lekárni. Stačí len postupovať podľa návodu a výsledné zafarbenie papierika porovnať s farebnou škálou. Rozbor moču si môžete tak urobiť kedykoľvek aj doma.
Príprava pred rozborom
Žiadnu špeciálnu prípravu netreba. Jediné čo sa odporúča je nepiť nadmerné množstvo tekutín. Inak by bol moč príliš zriedený. Tiež sa odporúča aspoň 8 – hodinový spánok (kľud na lôžku bez fyzickej námahy a jedenia).
Dbajte na hygienu
- Vzorku moču dajte do čistej prenosnej flaštičky – inak by sa mohla vzorka kontaminovať
- Pred močením je dobré sa umyť – genitálie treba umyť mydlom a poriadne opláchnuť teplou vodou
Ako správne odoberať moč?
Každý z nás už isto niesol vzorku moču lekárovi na rozbor. Viete ale ako správne sa má táto vzorka odoberať?
- Odoberá sa vzorka prvého ranného moču
- Neodoberajte prvý a ani posledný prúd moču
- Na rozbor je najvhodnejší stredný prúd moču
Bielkoviny v moči – proteinúria
Ak vám pri bežnej prehliadke u lekára našli v moči bielkoviny môže to byť znak viacerých ochorení. Bielkoviny sú väčšie molekuly, ktoré za normálnych okolností neprejdú filtrami v obličkách. Pokiaľ sú obličky poškodené môžu bielkoviny prejsť cez ne a dostať sa do moču.
Prítomnosť zvýšeného množstva bielkovín v moči sa volá proteinúria. V moči sa bežne isté množstvo bielkovín nachádza (50 až 150 mg vylúčených bielkovín za deň). Ak sa ich počet pohybuje na hornej hodnote mali by ste byť v strehu. Niečo s vašim telom nie je v poriadku.
Príčiny bielkovín v moči
Proteinúria môže mať viacero dôvodov. Pri prvom horšom výsledku nemusíte ale hneď prepadať panike. Hladina bielkovín môže byť zvýšená len dočasne a nemusí hneď znamenať poškodenie obličiek. Lekár v tomto prípade ale radšej odporučí opakovaný rozbor moču.
Dočasné zvýšenie bielkovín v moči
- dehydratácia
- stres (hlavne emočný)
- vystavenie extrémnemu chladu
- horúčka, zvýšená teplota
- nedávno prekonané choroby
- namáhavé cvičenie (nejde ani tak o dĺžku cvičenia, bielkoviny sa v moči objavia ak dávate prednosť kardio cvičeniu – intenzívny tréning by ste mali aspoň deň pred prehliadkou vynechať).
Pretrvávajúce zvýšenie hladiny bielkovín v moči
Ak máte v moči aj po niekoľkých opakovaniach rozboru namerané vyššie hladiny bielkovín môže byť proteinúria príznakom iných vážnejších ochorení
- Amyloidóza (nahromadenie proteínov v orgánoch)
- Nesteroidné protizápalové lieky (voľnopredajné lieky proti bolesti a horúčke)
- Vysoký krvný tlak – hypertenzia
- Cukrovka
- Chronické ochorenie obličiek, glumerolonefritída (zápal obličiek), infekcie a poškodenie obličiek,
- Choroby srdca, zlyhanie srdca
- SLE – systémový lupus erythematosus (autoimunitné ochorenie)
- Reumatoidná artritída (zápalové ochorenie kĺbov)
- Mnohopočetný myelóm (nádorové ochorenie)
- Kosáčiková anémia (genetická choroba krvi)
- Preeklampsia – tehotenstvo
Príznaky proteinúrie
Prvým príznakom bielkovín v moči je už vyššie spomínanie penenie moču. Nie každý si to ale všimne a zväčša je tento zdravotný problém odhalený až pri preventívnych lekárskych prehliadkach. Proteinúria je príznakom skorého ochorenia obličiek, ktoré môže byť zapríčinené inými chorobami.
Symptómy ochorenia obličiek
- Penivý moč
- Opuchy končatín (rúk, nôh), tváre
- Suchá pokožka
- Problémy s nespavosťou
- Únava
- Nevoľnosť, zvracanie
- Problémy s koncentráciou
Diagnostikovanie proteinúrie – kedy máte problém s obličkami
V moči sa bežne nachádza niekoľko druhov bielkovín. Na problémy s obličkami poukáže práve prítomnosť albumínu. Najčastejšie sa albumín porovnávaný s kreatinínom. Ak je pomer viac ako 30 mg na g nameraný dvakrát počas trojmesačného obdobia predpokladá sa problém s obličkami.
Bielkoviny v moči v tehotenstve
Počas tehotenstva bielkoviny v moči môžu byť príznakom preeklampsie. Trpí ňou 5 až 10% tehotných žien na svete. Ide o vážny stav kedy je ohrozená matka aj plod. Okrem proteinúrie sa prejavuje aj
- Vysokým krvným tlakom
- Opuchom tváre, končatín (zadržiavanie tekutín)
- Rýchlym priberaním na váhe
- Časté močenie
- Bolesti hlavy
- Dýchavičnosť
- Zvracanie, nevoľnosť
- Rozmazané videnie
Samotná proteinúria nemusí byť znakom preeklampsie, ale môže na ňu jasne poukazovať a lekári v tomto prípade radšej pristupujú k ďalším vyšetreniam, ktoré ju buď vyvrátia, alebo potvrdia.
Liečba proteinúrie
Liečba tohto ochorenia je závislá od toho čo ju spôsobuje. Najčastejšími dôvodmi jej vzniku sú cukrovka, ochorenie obličiek a hypertenzia. Lekár sa bude snažiť dostať ochorenie pod kontrolu. Vhodné lieky, diéta a zmena životného štýlu môžu značne pomôcť udržať ochorenie pod kontrolou a tým spomaliť, alebo zastaviť priebeh ochorenia.
O žiadnu samoliečbu sa nepokúšajte, pokiaľ nepoznáte dôvod zvýšeného množstva bielkovín v moči. Ak už máte stanovenú diagnózu a viete čo je dôvodom tohto problému zamerajte svoju pozornosť na ňu. Skôr ako začnete s podpornou, alternatívnou liečbou, alebo užívaním rôznych výživových doplnkov mali by ste to konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.