24.8 C
Bratislava
pondelok, 29 apríla, 2024

Fakty a mýty: Zaujímavé fakty o tehotenstve

Tehotenstvo je jedno z najzvláštnejších období žien. Je plné radosti, očakávania, lásky ale aj strachu a frustrácií. Niektoré tehotenstvá sa zapíšu do histórie, iné sú zas celkom normálne. Pravdou je, že počas cca 40 týždňov tehotenstva sa s vašim telom udeje pár zmien. Každý človek je iný a platí to aj pri tehotenstve. Každé tehotenstvo môže byť iné. A aj keď si myslíte, že o tehotenstve viete všetko, nemusí tomu tak byť vždy. Čo všetko sa s vašim telom počas tehotenstva môže stať?

Naj v tehotenstve

Najdlhšie tehotenstvo – myslíte si, že tehotenstvo trvá cca 280 dní? Čo by ste povedali keby u vás tehotenstvo trvalo viac ako rok. Beulah Hunter po 375 dňoch tehotenstva porodila zdravú dcéru. Či je za tým pomalý vývoj plodu, dlhý čas, ktorý potrebovalo embryo na usadenie sa v maternici či niečo iné sa presne nevie ani teraz.

Najkratšie tehotenstvo – 21 týždňov a 4 dni trvalo najkratšie tehotenstvo. Dievčatko pri narodení meralo len 22 cm a vážilo cca 410 gramov. Dieťa sa má dobre a netrpí žiadnymi vývojovými ani zdravotnými problémami.

Vyššie spomínané prípady sú jediné svojho druhu. S telom tehotnej ženy sa ale každým dňom dejú zmeny, ktoré si nemusíte vždy uvedomiť. Všetky zmeny sa prejaviť nemusia ale s väčšinou z nich možno osobné skúsenosti máte alebo budete mať. Čo všetko sa udeje s telom tehotných žien počas deviatich mesiacov tehotenstva?

Tehotenstvo. Dieťa

Objem krvi

  • objem krvi tehotnej ženy sa zvýši až o 50%. Telo sa tak postará o zásobovanie plodu okysličovanou krvou a podporí tak tehotenstvo.

Srdce

  • viac krvi si vyžiada aj väčší orgán, ktorý ju bude pumpovať. Vaše srdce sa zväčší a zvýši sa aj tep srdca na 80 – 90 úderov za minútu

Telesný tuk

  • počas prvého trimestra začína telo ukladať tuk ako zásobu energie. V polovici tehotenstva sa ukladanie tuku spomalí až zastaví a uložený tuk začína využívať plod.

Výkyvy nálad

  • ak si myslíte, že tehotná žena je len šťastná mýlite sa. Zmeny nálady sú počas tehotenstva bežné. Najčastejšie sa vyskytujú v prvom trimestri a na konci posledného trimestra. Až 10% tehotných žien môže trpieť depresiou. Poruchy spánku, nechutenstvo alebo prejedanie a prílišné zmeny nálad by ste preto mali konzultovať s lekárom.

U žien, ktoré trpeli predmenštruačným syndrómom je pravdepodobnosť výraznejšej zmeny nálad počas tehotenstva vyššia.

Tehotenská maska (chloazma)

  • vplyvom tehotenských hormónov sa zvyšuje aj tvorba pigmentu. Na vašej tvári sa môžu objaviť hnedasté alebo žltkasté škvrny, stmavnúť môže aj koža na bradavkách alebo vaše pehy na pleti. Zmierniť tvorbu pigmentu môžete ak budete v lete používať ochranné opaľovacie krémy.

Problém môže nastať aj s akné. Mazové žľazy v pokožke vplyvom hormónov začnú produkovať viac mazu. Starostlivosť o pleť by mala byť hlavne v tomto období dôkladná. Kožné zmeny by mali po pôrode zmiznúť.

Vďaka hormónom, ktoré sa v tehotenstve tvoria môžu zmiznúť aj vaše prvé vrásky a pleť sa vypne.

Tehotenstvo. Nechty

Vlasy a nechty

  • hormóny pôsobia aj na vlasy tehotných žien. Vlasy rýchlejšie rastu a menej vypadávajú. Netešte sa ale. Tieto zmeny sú len dočasné a po pôrode alebo ukončením dojčenia vám začnú vlasy vypadávať.

Nechty sa môžu počas tehotenstva ľahšie lámať a štiepiť alebo môžu naopak zosilnieť. Aj tieto zmeny sú len dočasné a po pôrode sa vytratia.

Pohyblivosť kĺbov

  • relaxín je hormón, ktorý organizmus produkuje počas tehotenstva. Predpokladá sa, že okrem iného pomáha pripraviť panvu a kŕčok maternice na pôrod. Uvoľňuje väzy v tele vďaka čomu sa zvyšuje kĺbová pohyblivosť. Buďte opatrné. Riziko úrazu alebo pádu je teraz väčšie

Väčšie topánky

  • kvôli opuchu nôh sa môže stať, že budete potrebovať väčšiu veľkosť topánok.

Tehotenský nos

  • u tehotných žien sa môže zvýšiť a aj zmeniť čuch. Parfum, ktorý vám príjemne voňal môže byť pre vás zrazu príliš silný a smrdieť. Zmena čuchu je aj jedným z prvých príznakov tehotenstva. Predpokladá sa, že príroda tak vybavila tehotné ženy aby sa vyhli nebezpečným potravinám.

Tehotenský mozog

  • zábudlivosť, roztržitosť, neschopnosť sústrediť sa,… za všetko môžu hormóny. Týmito problémami trpí až 80% tehotných žien.

Materské mlieko

  • nie je nezvyčajné ak sa začne materské mlieko tvoriť už po 14. týždni tehotenstva.

Maternica

  • v prvom trimestri je maternica veľká asi ako pomaranč. Na konci tehotenstva môže mať veľkosť červeného melóna.

Zuby

  • 1 z 2000 detí sa narodí so zubami. Niekedy ich lekár musí odstrániť nie len preto, že pre matku môže byť dojčenie bolestivé ale aj preto, že sa môžu uvoľniť a dieťa ich môže vdýchnuť.

Ochutnávka jedál

  • niektoré chute a vône potravín sa môžu dostať až k vyvíjajúcemu sa plodu v maternici. Ďalšími štúdiami sa podarilo zistiť, že deti po narodení uprednostňujú potraviny, ktoré konzumovala ich matka počas tehotenstva. Táto zábavná a pravdivá skutočnosť viedla mnohé ženy k tomu aby zmenili stravu, začali sa stravovať zdravo a ovplyvnili tak chute dieťaťa.

Tehotenstvo. Plod

Najprv dieťa potom vy

  • všetky živiny, ktoré plod pre vývoj potrebuje získa zo stráveného jedla, ktoré ste zjedli. „Nakŕmi“ sa prvé a to čo zostane nechá vám. Z toho dôvodu by tehotné ženy mali dbať na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Aj keď sa bude dieťa vyvíjať v poriadku nedostatok živín sa môže prejaviť na ich zdravý.

Zľaknutie

  • od cca 23. týždňa sa môže dieťa v maternici zľaknúť. Stačí buchnutie dverí, kýchnutie matky,…. Je to prirodzené.

Termín pôrodu

  • len cca 5% detí sa narodí v určenom termíne.

Nosíte aj svoje vnúčatá

  • u dievčat sa vajíčka vyvíjajú kým sú ešte v maternici. Ak čakáte dievčatko vyvíja sa vo vašej maternici aj s vajíčkami, z ktorých sa môžu narodiť vaše vnúčatá. U chlapcov sa spermie začnú vytvárať až v puberte.

Zvláštne chute

  • prečo majú tehotné ženy chuť na zvláštne potraviny? Dôvodov môže byť niekoľko. Hormonálne zmeny môžu narušiť receptory chuti a vône ale môže to byť aj znakom toho, že vám niektoré živiny chýbajú. Organizmus sa vám snaží dať takto najavo čo potrebuje.

Kmeňové bunky

  • kmeňové bunky plodu môžu prejsť cez placentu do orgánov matky a opravovať poškodené tkanivá. Tento fakt sa podarilo potvrdiť pred pár rokmi, keď vedci objavili v mozgu matky bunky plodu. Tehotenstvom sa môžu vyše zdravotné problémy zlepšiť.

Najväčšia bunka

  • najväčšou bunkou v ľudskom tele je vajíčko. Najmenšou je mužská spermia. Až 175 tisíc spermií je potrebných na dosiahnutie hmotnosti vajíčka.

ZDROJ

healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-facts#factsh

toplinemd.com/womens-care-of-bradenton/blog/interesting-facts-about-pregnancy

news24.com/parent/pregnant/pregnancy_journey/100-amazing-facts-about-pregnancy-20160330

insider.com/surprising-facts-about-pregnancy-2018-9#16-pregnancy-brain-might-be-a-real-thing-16

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY