3.7 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Zdravé zuby a ďasná

Najdôležitejším krokom pre zachovanie zdravia dutiny ústnej je pravidelná ústna hygienapravidelná návšteva zubára. K vzniku chorôb ďasien prispieva veľa faktorov, od nedostatočnej starostlivosti, cez nezdravú výživu, fajčenie, stres a oslabený imunitný systém.

Ochorenia zubov

Vraví sa, že zubný kaz sa nededí, preto si človek môže za pokazený zub sám. Kazy vznikajú na miestach, kde sa zubná kefka neostane. Zubný kaz je bolestivý, bolesť vyvoláva aj styk s chladom, teplom, kyslými jedlami a mechanický tlak. Zubný kaz vzniká poranením dvoch primárnych tkanív zuba: dentínu – zuboviny a skloviny. Je zapríčinený vytvorením zubného plaku, ktorý je vrstvičkou baktérií, odpadov, zvyškov jedla zlepeného slinami, ktoré sa lepia na sklovinu.

Gingivitída – zápal ďasien je spôsobený baktériami v povlaku, ktorý sa ustavične tvorí na zuboch. Prejavuje sa bolesťami, opuchnutými, červenými ďasnami a krvácaním. Ak zápalový proces pokračuje bez starostlivosti, povlak s baktériami sa usádza popri ďasnách a rozšíri sa.

Pri neliečení môže infekcia prejsť až na kosť a môže prerásť do paradontitídy, ľudovo paradentóze. Spolu s úbytkom kosti zubného lôžka je obnažený aj zub, ktorému hrozí riziko vypadnutia. Ďasno ustupuje od zubov a vznikajú abscesy – zubné vačky, ktoré sa naplnia hnisom pri koreni zuba.

Možnou príčinou zápalu sliznice ďasien môžu byť v neposlednom rade aj zle urobené mostíky, náhrady, alebo nepriliehajúce korunky, ktoré trú sliznicu a tým ju zraňujú.

Dlhodobo usadený povlak hrubne a mineralizuje, to jest zatvrdne: vtedy už hovoríme o zubnom kameni. K jeho tvorbe prispievajú aj minerálne látky zo slín – u niekoho sa môže tvoriť zubný kameň rýchlejšie, napríklad vplyvom liekov, alebo aj kvôli samotnému zloženiu slín. Zubný kameň je drsný, sfarbený do žlto-hneda, niekedy až čierna. Často krát ho ľudia ignorujú, pretože sa väčšinou vytvára na vnútornej strane zubov. Zubný kameň nie je len estetický problém a preto je potrebné ho riešiť včas.

Ďalším ochorením dutiny ústnej sú afty – drobné bolestivé ranky. Vriedky sú okrúhleho tvaru, biele s červením ohraničením a sú vlastne zvredovatením sliznice úst. Objavujú sa ako následok infekcií, poranenia, alebo precitlivenosti na niektoré potraviny, napríklad orechy, mandle, jahody, alebo čokoládu. Stav zhoršujú aj cigarety. Pozor – afty nie sú abscesy. Ak afty nezmiznú sami od seba, je potrebné navštíviť stomatológa, nakoľko môžu byť prejavom vážnejšieho ochorenia.

Prevencia problémov zubov a ďasien

Zubná kefka

Najlepšou prevenciou zubných ochorení je umývanie si zubov po každom jedle, tak dlho pokiaľ nebudú čisté. Zuby sú čisté vtedy, pokiaľ si po nich prejdeme jazykom a budete cítiť hladký a čistý povrch bez zubného plaku. Pri čistení zubov je dôležitý aj pohyb kefkou, ktorý by mal krúživý a vykonávaný smerom od ďasien nadol, alebo nahor – nie vodorovným smerom. Ak sa vám stane, že si nemôžete po jedle umyť zuby, prepláchnite si ich aspoň čistou vodou, ktorá vám vyplaví zvyšky stravy a zriedi kyslé prostredie v ústach.

Okrem zubnej kefky by vašim každodenným spoločníkom mala byť dentálna niť. Niť vyčistí aj úzky priestor medzi zubami a pomôže odstrániť zájdené zvyšky jedál, ktoré by tam inak zahnívali a spôsobovali by nepríjemný zápach. Okrem toho použitie nite narúša zubný povlak, ktorého baktérie môžu spôsobovať kazy a paradentózu. Na ťažko prípustné miesta sú vhodné aj medzizubné kefky.

Okrem povinnej ročnej preventívnej prehliadky u zubára sa objednajte aj na zubnú hygienu, na ktorej vám dokážu odstrániť už vytvorený zubný kameň a tým pomôžu k zdravším zubom a ďasnám. Jeho odstránenie sa robí ultrazvukom, laserom a mechanicky pomocou škrabiek a kyriet. Na záver sa ešte chrup dočisťuje pieskovaním.

Na hygiene vám tiež poradia, ako používať zubnú niť, prípadne medzizubnú kefku, aký druh a veľkosť používať. Svojho zubára taktiež požiadajte o názornú ukážku, ako treba zubnú niť používať.

Zuby a jazykK starostlivosti o ústnu dutinu pridajte aj starostlivosť o jazyk. Aj na ňom sa totiž dokážu usadiť nebezpečné baktérie. Zadovážte si preto škrabku na jazyk, alebo zubnú kefku, ktorá by vám slúžila len na tento účel a pri čistení zubov si poriadne prejdite aj jazyk.

Používate ústne vody? Ak áno, nepreháňajte to s nimi. Používajte ich len občas, alebo pri akútnych ťažkostiach so zapálenými ďasnami. Tieto antibakteriálne vody majú veľmi silné zloženie, ktoré môže pričastým používaním poškodiť zubnú sklovinu a taktiež sa ich používaním stanú vaše baktérie voči nemu rezistentné. Pozor aj na to, že tieto vody často krát obsahujú alkohol, preto ich používajte večer, keď už neplánujete jazdu autom.

Fytoterapia

Na boľavé zuby a zapálené ďasná pomôžu bylinky. Ústnu dutinu vyplachujte tinktúrou z nechtíka, myrhy, prípadne ľubovníka, zmiešanou z teplou vodou. Ako prírodné anestetikum vyskúšajte sušené klinčeky. Vložte ich do úst a žuvajte v okolí bolestivého miesta. Na zápal ďasien si môžete pripraviť aj ľahký odvar zo šalvie, alebo z listov černice.

Na zapálené ďasná (i hrdlo) pomôže kloktanie slanou vodou. Na 100ml vody pridajte pol čajovej lyžice soli a v ústach prevaľujte pol minúty. Soľný roztok pôsobí upokojujúco a odstraňuje časť baktérií.

Výborné účinky na zdravie vašej ústnej dutiny má aj kokosový olej, ktorý má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové účinky. Namiesto zubnej pasty si preto zuby občas umyte zubnou kefkou s 1 čajovou lyžicou kokosového oleja.

Ústa a prekyslenie

Zapálené a citlivé ďasná sú často krát výsledkom prekyslenia organizmu. To spôsobuje aj afty, podráždené mandle, alebo ranky v kútikoch úst. Prekyslenie vieme odstrániť zásaditou stravou, ktorá obnoví acidobázickú rovnováhu. Týmto spôsobom sa vieme zbaviť aj zápachu z úst, ale pomôžeme aj zregenerovať pečeň, žlčník a črevá.

Ústna dutina bez zápachu

Zápach z úst – halitóza

je sám o sebe príznakom nejakej choroby. Často pochádza z chorého žalúdka, zubov, ústnej dutiny a hltana, alebo je zapríčinená poruchami metabolizmu. Okrem správneho čistenia zubov kefkou, medzizubných priestorov niťou, je potrebné používať aj zubnú škrabku na jazyk. Ňou odstránime baktérie, ktoré sa usadzujú na brázde jazyka a spôsobujú zápach. Zápach z úst spôsobujú aj zvyšky jedál usadené v deravom zube, medzi zubami, zubný kaz, či plyny, ktoré vznikajú pri rozklade stravy v žalúdku a unikajúce von cez pažerák. Ak zápach z úst neprechádza, je potrebné obrátiť sa na stomatológa, pre lepšie posúdenie príčiny je vhodné celková kontrola dietológom. Alternatívna medicína ponúka liečbu homeopatiou, akupunktúrou, ale aj arómaterapiu.

Na zmiernenie tohto stavu skúste popíjať bylinkový odvar z feniklových semien. Odvar pripravíte nasledovne: vyvarte hrsť semienok v 1 l vody, tak aby sa z nej štvrtina odparila. Tak pridajte na desať minút hrsť mätových a tymianových listov. Ak je príčinou zapáchajúceho dychu zápal ďasien, potierajte si ich esenciálnym olejom z mäty piepornej, alebo z pamajoránu obyčajného.

Potraviny a ďasná

Biely jogurt

Na zdravé zuby pomáha jogurt, mlieko, syry a iné potraviny s vysokým obsahom vápnika, ako napríklad mak. Vápnik posilňuje kosti v čeľustiach. Jogurt zas obsahuje užitočné baktérie, ktoré pomáhajú odolávať vplyvu tých škodlivých. Odporúčané sú aj celozrnné potraviny, ovocie a zelenina s vysokým obsahom vitamínu C E, kyselina listová. Doprajte si celozrnný chlieb, hnedú ryžu, zelenú listovú zeleninu – špenát, mangold, ďalej citrusové ovocie, papriku, brokolicu.

K zakázaným potravinám patria cukry a iné sacharidy a alkohol. Vysoká hladina cukru v krvi znižuje schopnosť bielych krviniek ničiť baktérie, výsledkom čoho sú choroby ďasien. Pozor aj na kyslé nápoje, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu: bublinkové nápoje, umelé ovocné džúsy, ale aj čerstvé ovocné šťavy.

Ďalšie tipy pre zdravú ústnu dutinu

  • Prestaňte s fajčením.
  • Jedzte pomaly a pokojne, poriadne žuvajte.
  • Do svojho jedálnička zaraďte okrem kašovitej stravy aj tvrdé potraviny, hryzte.
  • Meňte zubnú kefku každé 2 mesiace a po návšteve zubára.
  • Výber zubnej kefky je dôležitý, veľmi tvrdé kefky môžu poškodiť ďasná a zapríčiniť tak ich zápal.
  • Ak si z nejakého dôvodu nemôžete umyť zuby, prepláchnite si ich aspoň čistou vodou.
  • Bez zubnej nite to nepôjde, zadovážte si kvalitnú voskovú niť, ktorá sa bude ľahko kĺzať po zuboch.
  • Aj neskorý vývoj zubov u detí sa môže prejaviť v ich nepravidelnom raste, čo je taktiež jedna z príčin vzniku zubných kazov. Dnešné moderné metódy vedia veľmi úspešne pomôcť pri vyrovnávaní zubov, ktoré budú takto nie len krásne, ale aj zdravé.

Nezabudnite:

Dospelému človeku sa už zuby neobnovujú, preto si ich chráňte a náležite sa o ne starajte.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY