23.9 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024

Spoznávame masáže.. časť III.

Bolesťami chrbtice

dnes trpí už skoro každý človek. Nielen tí, čo ťažko fyzicky pracujú, ale aj ľudia so sedavým zamestnaním či dnešná študujúca mládež. Ak sa objavia bolesti, je možné na ich utlmenie použiť celú škálu rôznych mastí, olejov či tabletiek. Veľmi efektívne dokážu v takýchto situáciach pomôcť masáže. Uvoľnia chrbticu, odblokujú miesta bolesti a rozhýbu stuhnuté svalstvo. V tejto časti seriálu o masážach si predstavíme: thajskú masáž, reflexnú masáž a masáž Shiatsu.

Thajská masáž

Thajská masáž má pôvod v Indii – svoje základy jej dal indický lekár Jivaka Kumar Bhaka, ktorý spojil poznatky z ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny. Základ tvorí náuka o energetických dráhach, ktoré prechádzajú ľudským telom a nepretržite v nich prúdi energia. Pri poruchách orgánov dochádza k poruche tohto prúdenia a funkčným zmenám, ktoré po čase trvania blokády prechádzajú do trvalých organických porúch. Masážou tlakových bodov sa tieto blokády odstraňujú a obnovuje sa zdravie a psychická pohoda.

Reflexná masáž

Táto masáž je založená na vedeckom poznatku, že na všetkých zakončeniach tela existujú reflexné body zodpovedajúce príslušným orgánom v tele. Masér tlakom na tieto body pôsobí na nervové receptory, prekrvuje ich a tým podporuje aj prekrvenie daného orgánu. Stláčanie jednotlivých reflexných bodov býva niekedy bolestivé. Stupeň bolestivosti nám určuje, že príslušný orgán vzťahujúci sa k reflexnému bodu nie je úplne v poriadku (prekrvený) a treba ho masážou podporiť. Reflexná masáž je inými slovami identifikácia narušených zón a ich uvedenie do rovnováhy. Diagnostika je pri tejto masáži dôležitá, nakoľko sa môže takto masírovaný dozvedieť aj o chorobe, ktorá sa ešte u neho naplno neprejavila.

Masáž Shiatsu

Japonská masáž Shiatsu vychádza z tradičnej čínskej medicíny a využíva taoistické poznatky a zákonitosti o fungovaní prírody a vesmíru. Pracuje sa pri nej s telesnou energiou a systémom akupunktúrnych dráh, v ktorých táto energia prúdi. Masážne techniky využívajú tlak, ťah v dráhach meridiánov k odblokovaniu oblastí preplnených energiou, ktoré sa prejavujú svalovým napätím. Shiatsu masážou sa harmonizuje tok energie, posilňuje myseľ, imunitný systém a podporujú regeneračné procesy v tele.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY