16.2 C
Bratislava
utorok, 10 septembra, 2024

Aby chrbát nebolel – 20 účinných tipov na bolesť chrbta

Vedeli ste o tom, že bolesť chrbta patria medzi civilizačné ochorenia, ktoré trápia takmer 50% populácie vo vyspelých krajinách? Medzi najčastejšie príčiny prečo tieto bolesti vznikajú patrí:

  • zlé držanie tela
  • nedostatok pohybu
  • sedavé zamestnanie
  • jednostranné zaťaženie
  • zlá poloha tela pri spánku
  • prechladnutie – studený vzduch, prievan
  • tlak spôsobený nadváhou.

Prinášame vám rady, ktoré vám pomôžu dať stopku bolestiam.

  1. Bez cvičenia to nejde

Pravidelné cvičenie posilní chrbát i svaly, telo zosilnie a bude dostatočne pružné. Zo športov sa odporúča plávanie – nakoľko voda uvoľňuje napätie a zmierňuje aj nárazy, ktoré v tejto oblasti vznikajú. Za vyskúšanie stojí aj cvičenie pilates, ktoré posilňuje svalstvo celého tela a cvičenie na fit lopte. Ideálne je zapojiť do cvičenia aj ostatných členov rodiny, s ktorými sa budete vzájomne podporovať a tráviť tak aj spoločný voľný čas.

  1. Stop noseniu ťažkých bremien

Aj keď si to veľmi neuvedomujeme, nosenie ťažkých nákupov a malých detí ohrozuje predovšetkým matky, ktoré si takto denne likvidujú chrbticu. Snažte sa obmedziť nosenie pokiaľ to len ide a nezabúdajte, že kritické je aj dvíhanie. Správne dvíhať bremená znamená zapojiť pri dvíhaní aj svaly nôh, aby sa zmenšil tlak na chrbát. Preto sa postavte pred dvíhaný predmet a pokrčte kolená. Nohy majte preto pri dvíhaní pokrčené v kolenách a dvíhajte sa pomocou nich – tak ako to robia kulturisti. Ak sa noseniu neviete vyhnúť, ťažké predmety noste v úrovni pásu.

  1. Rovnomerná záťaž

Nákupy, tašky – by ste mali nosiť tak, aby ich váha bola rovnomerne zaťažená. Ak nosíte tašku len na 1 pleci, denne si prestriedavajte ramená. Deťom do školy zadovážte ruksak.

  1. Kontrolujte sa pred zrkadlom

Stojíte vzpriamene? Postavte sa niekoľko krát denne pred zrkadlo, narovnajte sa a zapamätajte si, aký je to pocit, mať telo od hlavy po päty v jednej línii. Tento pocit si potom počas dňa prinavracajte a vedome sa narovnávajte.

  1. Kráčajte s vtiahnutím bruchom

Dôležité je ako kráčate. Nemali by ste dupotať ako slon – pri dopade na celé chodidlo sa telo otriasa nárazmi, čo zbytočne namáha aj kĺby, bedrá, i celú chrbticu. Pri chôdzi preto našľapujte v poradí päta – špička. Hlavu držte vzpriamene a brucho majte vtiahnuté.

  1. Kritický 35.rok

S vekom prichádza aj opotrebovanie tela i chrbtice, preto najlepšia prevencia proti bolestiam chrbta je cvičenie. Často ľudia zabúdajú, že chrbát sa dá ohnúť nielen dopredu, ale aj dozadu, preto by ste mali každý deň cvičiť jeho prehýnanie dozadu. Cvičiť môžete aj doma, najlepšie na koberci, alebo na cvičebnej podložke aby ste sa nezranili.

  1. Schudnite

Iný krok má 70.kilový človek a iný zas človek vážiaci 150 kíl. Táto nadmerná váha je záťažou pre chrbát, svaly a kĺby. Preto popracujte na svojej váhe. Nie nadarmo sa vraví, že v zdravom tele, zdravý duch, preto nepodceňujte ani chronické bolesti chrbta, ktoré môžu časom prejsť do vážnych depresií.

  1. Dajte telu vápnik

Telu doprajte vápnik. Dostatok tohto minerálu je potrebný pre zdravé kosti. Konzumujte mliečne výrobky, biele jogurty, oriešky. Na vápnik sú bohaté aj čierne zrnká maku, preto ho doprajte nielen deťom, ale aj sebe.

  1. Ako a na čom spíte?

Pre zdravý chrbát sa odporúča tvrdší matrac, ktorý je pre telo lepšou oporou. Spať by ste mali na chrbte, alebo na boku, nie na bruchu. Pri spaní na bruchu sa výrazne prehýbate v krížoch, čím si narúšate prirodzenú krivku chrbtice. Ak spíte na boku, hlavu a krk by ste si mali podložiť malým vankúšikom.

  1. Investujte do obuvi

Dajte pozor, na to, čo nosíte na nohách. Schodené topánky zle prenášajú váhu tela a menej tlmia nárazy od zeme. Ak behávate, investujte do kvalitnej športovej obuvi. Dámy, ktoré nosia topánky na príliš vysokom opätku majú tiež vyšší sklon sa prehýbať, čo spôsobuje bolesti vystreľujúce od dolných končatín, až po chrbát. Absolútne nevhodná je plochá obuv, ako letné šľapky, alebo baleríny, preto by ste ich mali nosiť len príležitostne. Ideálne je nosiť obuv na nízkom pohodlnom opätku.

  1. Pracujete za počítačom?

Často príčinou bolesti krčnej chrbtice je zlé sedenie. Najmä za počítačom, ak je plocha monitora umiestnená prinízko a my sa nevedomky hrbíme. Oči by mali byť v úrovni horného okraja obrazovky. Ak pracujete na notebooku, zadovážte si k nemu doplnkovú klávesnicu a notebook si vypodložte knihami alebo špeciálnym držiakom, ktorý sa predáva za týmto účelom.

  1. Celodenné sedenie

Ak sedíte 8 hodín za stolom, nohy si nekrížte a chodidlá majte voľne položené na zemi. Každú hodinku si robte malé prestávky a prejdite sa po kancelárii. Ponaťahujte sa a pokrúžte rukami i ramenami. Pri sedení si občas ponaťahujte nohy aj dopredu.

  1. Bez stresu to ide lepšie

Tvrdí sa, že stres zapríčiňuje až jednu patinu všetkých bolestí, preto aj na bolesti chrbta a krčnej chrbtice môžete zmierniť ak sa budete menej oddávať stresu. Stresu sa zbavíte zmiernením pracovného tempa a ak budete tráviť viac času na prechádzkach v parku, či v lese, alebo si zadovážite domáceho miláčika, s ktorým sa o svoje starosti „podelíte“. Ak trpíte bolesťou chrbtice, ste vystresovaný, či zablokovaný, vyskúšajte aj horúci bylinkový kúpeľ vo vani. Z byliniek sa odporúča rozmarín, borievky, levanduľa. Príjemné teplo prehreje vaše telo, podporí prekrvenie a súčasne uvoľní bolesti.

  1. Fajčenie je OUT

Nikotín z cigariet narúša a obmedzuje prietok krvi v medzistavcovej oblasti platničiek, ktoré obklopujú chrbticu. Fajčenie už dávno nie je trendy, preto sa ho vyvarujte aj vy a skoncujte s ním nadobro. Prospeje to nielen vášmu zdraviu, ale aj kráse, a dokonca aj vašej peňaženke.

  1. Terapia teplom

Suchá sauna, infra-sauna, teplé obklady, či horúce vírivky pomáhajú odblokovať stuhnutú chrbticu a uvoľňujú bolesti. Vyskúšajte aj recept na „sedliacke fango“ – horúci obklad na bolestivé miesta zo zemiakov. Uvarte zemiaky v šupke a dajte ich do ľanovej utierky. Zabalené zemiaky roztlačíte a vytvarujete placku hrubú 2-3 cm, ktorú horúcu priložíte na postihnuté miesto. Obklad ešte prekryte uterákom a paplónom, aby si čo najdlhšie udržal svoju teplotu.

  1. Fytoterapia

Žihľava – pŕhľava dvojdomá je výborná bylinka odporúčaná pri zápalových procesoch, artróze i reumatických ťažkostiach. Pŕhľavová kúra pomáha na kosti aj kĺby a celkové povzbudenie organizmu.

  1. Hydroterapia

Na stuhnuté krčné svalstvo pomôže aj tento rýchly tip. Nakloňte sa ponad vaňu a prúd vody namierte na krk tak, aby ho zasiahol celý. Postupne zvyšujte teplotu vody, až na hranicu únosnosti. Robte tak, kým pokožka nesčervenie. Po skončení terapie sa rýchlo utrieme a zabalíme do teplého župana a zaľahneme do postele na 20 minút. Pri omývaní krku sa snažte aby voda prúdila na krk, bez zasiahnutia hlavy.

  1. Spinálna terapia

Počuli ste už o nej? Je to veľmi stará metóda, ktorá lieči rôzne deformácie pomocou ošetrovania chrbtice. Rímsky lekár Galenos vyliečil ochrnutú ruku cisára Marka Aurélia ošetrovaním jeho chrbtice. Dnes má spinálna terapia 2 hlavné odvetvia: osteopatia a chiropraxia. Terapia sa zameriava na naprávanie chrbticových stavcov. Osteopat silným a prudkým pohybom vysunie stavce z polohy, čo je sprevádzané rupnutím. Tento pohyb nemá byť bolestivý. Osteopatiou sa liečia poruchy svalového a kostrového systému, zápaly kĺbov, bolesti chrbta, zápal sedacieho nervu.

  1. Masáže a aromaterapia

Cieľom masáží je uvoľniť zablokované a stuhnuté svaly, poskytnúť úľavu a odstrániť bolesť. Z esenciálnych olejov pôsobí stimulujúco rozmarínový olej, levanduľový olej upokojujúco, na akútne bolesti sa odporúča brezový, eukalyptový, i šalviový olej.

  1. Relaxácia a joga

Z alternatívnych metód sa na odblokovanie chrbtice používa meditácia, cvičenie jogy, relaxácia za znenia príjemných melódií, ale aj „obyčajné zaľahnutie“ do postele a narovnanie sa. Ak ozaj chcete skúsiť niečo iné, skúste hypnózu (hypnoterapiu), ktorá môže pomôcť uvoľniť duševne i citovo. Základom tejto terapie je uvoľnenie sa do stavu hlbokého nevedomia, kde terapeut pomáha klientovi spojiť sa s príčinou jeho ťažkostí.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY