8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Spoznávame masáže.. časť II.

Za dlhé stáročia ľudia objavili veľa masážnych techník, ktoré dokázali účinne pomôcť nielen pri únave či poraneniach, ale aj rôznych chorobách. V cykle spoznávania jednotlivých masáži preto pokračujeme a v tejto časti seriálu si predstavíme: lymfodrenážnu masáž, masáž lávovými kameňmi a menej známu Breussovu masáž pochádzajúcu od rakúskeho liečiteľa presláveného svojou 42 dňovou kúrou proti rakovine.

Lymfodrenážna masáž

Táto masáž je zameraná na lymfatický systém – sústavu uzlín spojených cievami, v ktorých prúdi miazga (lymfa). Pri masáži sa využívajú hmatové techniky ktorými sa postupne prečisťuje a povzbudzuje tok lymfy a napomáha sa tak odtoku prebytočnej vody z celého tela. Masážna technika je veľmi jemná, pomalá s malým tlakom, pretože lymfatický systém sa nachádza tesne pod povrchom tela. Lymfodrenáž celkovo prekrvuje a urýchľuje detoxikáciu, prispieva k pružnosti pokožky, zjemneniu vrások a k odstráneniu opuchov. Je veľmi účinná i pri odbúravaní tuku a prejavoch celulitídy.

Masáž lávovými kameňmi

Masáž lávovými kameňmi je starobylá technika používaná na harmonizáciu ľudského tela na všetkých úrovniach. Pri masáži sa používajú lávové kamene – čadiče vulkanického pôvodu, ktoré pochádzajú obvykle z oblastí Južnej Ameriky (Peru, Bolívia, Brazília). Farbou sú tmavosivé až čierne, povrch majú hladký, a preto sa ľahko kĺžu po pokožke. Obsahujú množstvo železa. Sila lávových kameňov vznikala už v lone sopky, odkiaľ bola horúca hmota vyvrhnutá a na povrchu následne ochladená, čím sa v kameni uzavreli na dlhé veky liečivé energetické vibrácie. Okrem pôsobenia na pokožku a svalové vlákna, masáž spôsobuje aj prekrvenie ciev, zlepšenie cirkulácie a okysličenia krvi a detoxikáciu tela.

Breussova masáž

Ide o veľmi jemnú, energeticko – manuálnu masáž pri ktorej sa masér zameriava na svaly, ktoré sa nachádzajú pozdĺž chrbtice. Masážnymi hmatmi uvoľňuje celý chrbát a tým dochádza k zmierneniu tlaku na medzistavcové platničky, Po jemných zákrokoch na chrbtici sa vtiera do pokožky za studena lisovaný olivový olej s ľubovníkom. Tým sa dosiahne nabobtnanie platničiek a uvoľnenie nervov, ktoré vychádzajú z chrbtice do celého tela. Aplikuje sa pri bolestiach chrbta, kde dokáže uvoľniť medzistavcové platničky a tým uľaviť od bolesti, ktorú môže spôsobovať tlak na miechový nerv. Je účinná aj pri ťažkostiach v bedrovej oblasti.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY