Lipa veľkolistá

02.07.2015 / Kategória: Atlas stromov

Latinsky: Tilia platyphyllos
Ľudovo: lipa, lipka
Čeľaď: lipovité

Opadavý, vysoký strom, dorastá do výšky 10 až 25 metrov. Listy sú nesúmerne srdcovito okrúhle, pílkovité, na líci matno tmavozelené a holé, na rube modrastozelené, v pazuchách žilnatiny hrdzavo chlpaté. Kvety príjemne voňajúce, väčšinou po 4 – 12. Ich spoločná stopka je až do polovice zrastená jazykovitým listeňom. Nažka tenkostenná, s 2 – 3 nevýraznými rebrami.

Výskyt

Vyskytuje sa v listnatých, alebo zmiešaných lesoch v Európe, na východ až k Uralu a Karpatom. V Stredomorí sa nevyskytuje. Darí sa im v hlbokej a úrodnej pôde.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame kvet a to ručne celé súkvetia aj s blanitými jazykovitými listeňmi v čase, keď sa rozvíjajú, to znamená, na začiatku kvitnutia. Lipový kvet má jemnú aromatickú vôňu a sladkú želatínovú chuť.

Využitie

V odborných kruhoch aj medzi babkami bylinkárkami sa hovorí, že čaj z lipového kvetu je najosvedčenejším liečivým prostriedkom proti všetkým chorobám z nachladnutia. Je to kvôli jeho silným potopudným účinkom, ktoré zrejme spôsobuje vysoký obsah glykozidov. Lipový čaj je ideálne piť pravidelne a čo možno najdlhšie. Ako preventívum to pomôže zriediť krv a tak predísť možnému infarktu. Odporúčané množstvo je jedna čajová lyžička drogy na jednu šálku. Kvety zbierame v čase ich otvárania (júl – august). Veľmi dôležité je prostredie, v ktorom lipa rastie, je vhodné ju zbierať z čistého prostredia mimo ciest.

Kontraindikácie

Nezamieňať s kvetmi príbuzných druhov, ktoré nezbierame. Sú to najmä lipy s chĺpkatými, alebo lesklými listami (striebristá, americká lipa a iné).

Zaujímavosť

Lipová kúra na vlasy: Účinok lipového kvetu na zdravie a krásu vlasov je už dávno známy. Vlasy ostanú pružné a lesklé. Stačí 50 gramov sušeného kvetu zaliať jedným litrom horúcej vody a nechať vylúhovať 30 minút. Vlasy si najprv umyte, opláchnite a pripravený nálev len jemne vmasírujte.

Lipový zápar na pleť: Na zosvetlenie pieh a spomínané umývanie tváre je potrebné preliať dve polievkové lyžice drogy pol litrom vody a po 20 minútach scediť. Zápar je vhodný na pleť každého druhu.

Motto

Dnes už mnoho ľudí vie, že lipa chrípku zabije.

Páčil sa vám článok? Kliknite na

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *