-0 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Lipa veľkolistá – účinná nielen pri chrípke a prechladnutí

Latinsky: Tilia platyphyllos
Ľudovo: lipa, lipka
Čeľaď: lipovité

Popis

Lipa veľkolistá je mohutný, vysoký, opadavý strom, ktorý dorastá do výšky 10 až 25 metrov. Má nesúmerné, srdcovité pílkovité listy, ktoré sú na líci tmavozelené a na rube modrastozelené.

Kvety rastú v súkvetiach (4 až 12) na spoločnej stopke, ktorá vyrastá z pazúch listov.

Stopka je do polovice zrastená jazykovým listeňom.

Nažka tenkostenná, s 2 – 3 nevýraznými rebrami.

Výskyt

Vyskytuje sa v listnatých alebo zmiešaných lesoch v Európe, na východ až k Uralu a Karpatom. V Stredomorí sa nevyskytuje. Darí sa im v hlbokej a úrodnej pôde. Často je vysádzaná do alejí či parkov.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z lipy veľkolistej sa zbierajú kvety – celé súkvetia aj s jazykovým listeňom. Zberajú sa na začiatku kvitnutia. Kvety lipy majú jemnú aromatickú vôňu a sladkastú želatínovú chuť. Kvitnú od júla do augusta. Ak ste sa rozhodli kvety lipy si nazbierať vyhnite sa stromom, ktoré rastú pri cestných komunikáciách.

Obsah účinných látok

Kvety lipy obsahujú hlavne flavonoidy, glykozidy (jednoduchý cukor), triesloviny, vitamíny E a C a prchavé oleje – éterické oleje.

Využitie pre zdravie

  • Antioxidačné účinky
    • Látky ako quercetín a kaempferol v lipových kvetoch zachytávajú voľné radikály – antioxidačné vlastnosti. Tiež znižuje produkty bunkového dýchania čím zlepšuje celkové zdravie organizmu a zabraňuje prepuknutiu chronických ochorení.  Lipa poskytuje ochranu aj pokožke – chráni ju pred škodlivými UV lúčmi a odďaľuje prejavy starnutia. Ak chcete účinky lipového kvetu na pleť  znásobiť umývajte si tvár čajom z lipy.
  • Detoxikačné účinky
    • Kyselina P – kurmanová je organická zlúčenina v lipových kvetoch. Tým že zvyšuje potenie napomáha vylučovaniu toxínov, solí, tukov a vody z tela.
  • Protizápalové účinky
    • Liečivé účinky má aj vnútorná kôra, ktorá pomáha pri problémoch s obličkovými kameňmi, cievnymi ochoreniami a dnou.
  • Ďalšie účinky
    • Zmierňuje upchatie nosa.
    • Pomáha pri podráždenom hrdle.
    • Znižuje vysoký krvný tlak.
    • Zmierňuje podráždený žalúdok, stimuluje trávenie, zvyšuje chuť do jedla, pomáha proti zápche..
    • Má antispazmatické účinky (proti kŕčom) hlavne v oblasti čriev.
    • Znižuje horúčky – zabraňuje tak možnému poškodeniu orgánov.
    • Má močopudné a odhlieňovacie účinky.

Zdravotné benefity pitia lipového čaju

  • Má upokojujúce účinky, znižuje psychický stres, úzkosť, zmierňuje výkyvy nálad.
  • Jedna šálka čaju denne mierne vplýva aj na hladinu hormónov – navodí vám stav relaxácie a pomôže vám zaspať.
  • Nie len medzi znalcami byliniek, ale aj v odborných vedeckých kruhoch je preto čaj z lipy najosvedčenejším prostriedkom proti všetkým chorobám z nachladnutia.
  • Používa sa tiež na liečbu chrípky, podporu potenia, zmiernenie kašľa, ale aj proti kŕčom.
  • Tým, že zrieďuje krv, pomôže predchádzať možnému infarktu.
  • Ak vás trápi artritída, alebo dna lipový čaj vám pomôže zmierniť, alebo odstrániť bolesti.

Zdravotné benefity konzumácie lipového medu

Jeden mohutný strom dokáže vyprodukovať takmer 10 kíl medu. Ten má podobné účinky ako čaj z lipových kvetov. Hneď po vytočení má typickú vôňu po kvetoch, ktorá neskôr prejde do drevitej vône. Používa sa pri liečbe bronchitídy, chrípky a kašľa. Má antibakteriálne a protizápalové účinky. Čaj s lipovým medom a citrónom vám môže pomôcť s problémami so žlčníkom, pečeňou a zápalom tráviaceho traktu.

Kontraindikácie

  • Kvety lipy sú kardiotoxické, preto nie je vhodné, aby ich užívali ľudia so zdravotnými problémami srdca a ľudia, ktorý berú lieky na kardiovaskulárne choroby.
  • Tehotné a dojčiace ženy by sa mali prípravkom na vnútorné použitie z lipy vyhnúť (nie je dostatok údajov o bezpečnom užívaný lipového kvetu v tehotenstve).
  • Pri častom a dlhodobom užívaní čaju z lipového kvetu sa riedka môžu vyskytnúť problémy so srdcom. Nakoľko samotná lipa znižuje tlak krvi nie je vhodné ju kombinovať s liekmi, alebo inými prípravkami (čaje, doplnky výživy..), ktoré vplývajú na tlak krvi.
  • Čaj a aj ďalšie prípravky z lipového kvetu môžu spôsobiť ospalosť. Nie je vhodné ich užívať pred a počas šoférovania.

Zaujímavosti

  • Lipa má svoje zastúpenie aj v gréckej mytológii. Philyra (grécky názov lipy) bola nymfa, ktorú bohovia premenili na strom – lipu, potom ako ich uprosila, aby ju neposielali k smrteľníkom.
  • Lipové drevo dokáže byť liekom. Z dreva lipy sa pripravuje práškové uhlie (Tiliale carbo), ktoré má účinky rovnaké so živočíšnym uhlím.

Upozornenie

Nezamieňať s kvetmi príbuzných druhov, ktoré nezbierame. Sú to najmä lipy s chĺpkatými, alebo lesklými listami (striebristá, americká lipa a iné).

Recepty

Recept č.1 – Lipový čaj

Postup prípravy: 1 lyžičku (resp. 2 ak chcete vyvolať potenie) sušených lipových kvetov zalejte 200–250 ml vriacej vody. Nechajte 10 minút lúhovať.

Užívanie: Nie je žiadne odporúčané dávkovanie. Všeobecne sa ale neodporúča prekročiť dennú dávku 2 až 4g sušených lipových kvetov (max. 3 šálky denne).

Recept č.2 – Lipová limonáda

Ingrediencie: Na prípravu tohto osviežujúceho a zdravého nápoja toho veľa nepotrebujete. Stačí lipový kvet (čerstvý), citrón a cukor. Množstvo záleží od veľkosti pohára.

Postup prípravy: Do pohára uložte lipové kvety, na ne poukladajte kolieska citrónu a presypte ich kryštálovým cukrom. Zas dajte kvety lipy, kolieska citrónu a cukor, takto to pár krát zopakujte až kým nebude pohár plný do cca 2/3. Všetko zalejte vychladnutou studenou vodou, zaviažte pohár gázou a nechajte týždeň lúhovať. Po uplynutí doby lúhovania zmes sceďte. Limonádu skladujte v chlade.

Recept č.3 – Lipová kúra na vlasy

Účinok lipového kvetu na zdravie a krásu vlasov je už dávno známy. Vlasy ostanú pružné a lesklé.

Ingrediencie: 50g sušeného lipového kvetu

Postup prípravy: Zalejete 1 litrom horúcej vody a nechať vylúhovať 30 minút. Hneď ako si vlasy umyjete a opláchnete pripravený nálev vmasírujte do vlasovej pokožky.

Recept č.4 – Lipový zápar na pleť

Lipa má jednu úžasnú vlastnosť – zosvetľuje pehy. Postačí ak si pripravíte zápar.

Ingrediencie: dve polievkové lyžice drogy

Postup prípravy: Na zosvetlenie pieh a spomínané umývanie tváre je potrebné preliať drogu pol litrom vody a po 20 minútach scediť. Získaným odvarom si môžete zosvetľovať pehy, alebo umývať tvár. Naparovanie je vhodné pre každý typ pleti.

Motto

Dnes už mnoho ľudí vie, že lipa chrípku zabije.

Zdroje

[1] www.organicfacts.net

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY