7.2 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Rakovina prsníka u mužov

Rakovina prsníka sa často spája so ženami ale môže sa rozvinúť aj u mužov. Rakovina prsníka u mužov naozaj existuje. Aj keď mužské prsia nedokážu produkovať mlieko majú prsné tkanivo, v ktorom sa môže vyvíjať rakovina. Rakovinové bunky sa z prsného tkaniva môžu šíriť do celého tela. Nemali by ste preto podceňovať žiadne, ani tie najmenšie príznaky rakoviny prsníka.

Na 100 pacientov s rakovinou prsníka pripadá len 1 muž. U mužov sa tento typ rakoviny vyskytuje menej ako v 1%. Najčastejšie sa vyskytne u mužov po 60 roku života.

Riziko, že sa u muža počas života diagnostikuje rakovina prsníka je asi 1:1000.

U žien je riziko diagnostikovania rakoviny prsníka vyššie, asi 1:8

Ako môže dostať muž rakovinu prsníka?

Prsia (ženské aj mužské) sú tvorené tukovým a vláknitým tkanivom, kanálikmi (mliekovody), mliečnymi žľazami (lalokmi) a bradavkami. Prsné tkanivá sú u oboch pohlaví rovnaké. Zmeny nastanú v období puberty, kedy ženské hormóny v telách dievčat podporujú rast prsného tkaniva. Mužské hormóny v tele chlapcov zas rast prsníkov obmedzujú. Prsné tkanivo muži majú, majú ho ale menšie.

Aj v prípade mužskej rakoviny prsníka platí to isté čo pri ženách. Čím skôr sa rakovina odhalí a začne sa s liečbou tým vyššia šanca je na vyliečenie. Keďže je výskyt mužskej rakoviny prsníka malý liečba je často založená na štúdiách a poznatkoch rakoviny prsníka u žien.

Rakovina prsníka u mužov: Typy

Mužská rakovina prsníka s väčšej časti začína v kanálikoch (mliekovodoch). Ide tak o duktálny karcinóm, ktorý ale nie je jediný typ rakoviny prsníka, ktorý môže postihnúť aj mužov.

  • Invazívny duktálny karcinóm – rakovinové bunky sa delia v mliekovodoch. Ak sa rozšíria do okolitého tkaniva ide o invazívny typ rakoviny, ktorý môže metastázovať do ďalších častí organizmu.
  • Invazívny lobulárny karcinóm – rakovinové bunky sa začínajú deliť v mliečnych žľazách odkiaľ sa rozšíria do okolitého prsného tkaniva. Aj tento typ rakoviny sa môže rozšíriť do ďalších častí tela.
  • Duktálny karcinóm in situ – rakovinové bunky sa nachádzajú len v kanálikoch a nerozšírili sa do okolitého tkaniva. Z tohto typu rakoviny môže vzniknúť invazívna rakovina.
  • Pagetova choroba bradavky – rakovinové bunky sa z kanálikov šíria do bradavky a oblasti okolo nej. Najčastejším príznakom Pagetovej choroby bradavky je dovnútra vpadnutá pradavka.
  • Zápalová rakovina prsníka – veľmi zriedkavý typ rakoviny prsníka u mužov. Prejavuje sa opuchnutým a/alebo červeným prsníkom. Prsník je na dotyk teplý (znak zápalu). Môžu byť prítomné jamky v pokožke. Tento typ rakoviny sa neprejavuje hrčkami.

Rakovina prsníka u mužov

Rakovina prsníka u mužov: Štádium

Rovnako ako u žien aj mužská rakovina prsníka môže mať rôzne štádiá. V závislosti od toho ako sa rakovinové bunky rozšírili rozdeľujeme rakovinu do nasledujúcich štádií.

  • Štádium 0 – neinvazívna rakovina. Rakovinové bunky sú len v kanálikoch a nerozšírili sa do okolitého tkaniva.
  • Štádium 1 – nádor je malý, nerozšíril sa do lymfatických uzlín.
  • Štádium 2 – nádor má veľkosť do 5 cm. Rakovinové bunky sa môžu nachádzať aj v niekoľkých lymfatických uzlinách
  • Štádium 3 – rakovinové bunky sa rozšírili do lymfatických uzlín, môžu byť v hrudnej stene či v koži. Rakovina je ale stále v okolí prsníka a nerozšírila sa do iných častí tela.
  • Štádium 4 – rakovinové bunky sa rozšírili do iných častí tela. Môžu sa objaviť kdekoľvek, najčastejšie ale v kostiach, pečeni alebo mozgu.

Príznaky

Hrčka na prsníku – najčastejší symptóm. Hrčka sa často objaví za bradavkou alebo v podpazuší.

Zmena vzhľadu – väčší prsník, začervenanie, zdeformované alebo prepadnuté tkanivo prsníka (jamky).

Výtok z bradavky – výtok môže byť číry alebo krvavý.

Bradavka – citlivá, bolestivá alebo prepadnutá (vpadnutá do vnútra) bradavka. Výražky alebo vredy na bradavke a dvorci.

Bolesť – zvýšená citlivosť alebo bolesť v prsnom tkanive.

Zmeny na koži – začervenaná, zhrubnutá alebo šupinatá pokožka.

Príznaky, ktoré sme popísali nemusia vždy hneď poukazovať na mužskú rakovinu prsníka. Často sa vyskytujú aj pri menej závažných stavoch.  .

  • Gynekomastia – zväčšenie prsného tkaniva. Príznakom býva aj tuková hrčka pod bradavkou, ktorá môže byť bolestivá.
  • Benígne nádory – hrčky v tkanive prsníka nemusia byť vždy zhubné. Môže ísť o lipómy (hrudky tukového tkaniva), cysty, hematómy alebo tukovú nekrózu (zjazvené tkanivo).

O akú chorobu ide zistí len lekár. Mali by ste ho navštíviť vždy, keď objavíte na prsnom tkanive niečo podozrivé.

Diagnostika

Ako prvé lekár fyzicky vyšetrí prsníky. Posúdi veľkosť hrčiek, ich uloženie a odošle vás na ďalšie vyšetrenia. Môže vás poslať na niektoré zo zobrazovacích vyšetrení ako mamografia, ultrazvuk alebo MRI.

Biopsia – odobratie vzorky tkaniva a jej laboratórne vyšetrenie prítomnosť rakovinových buniek potvrdia alebo vylúčia.

Ak sa potvrdí rakovina prsníka môže vám lekár odporučiť ďalšie vyšetrenie, pomocou ktorých zistí štádium rakoviny.

Liečba

V závislosti od výsledkov, typu rakoviny a jej štádia odporučí lekár najvhodnejšiu liečbu. Liečba často zahŕňa

  • Chirurgický zákrok – odstránenie nádoru. Lekár môže vykonať lumpektómiu (odstránenie nádoru) alebo mastektómiu (odstránenie celého prsníka).
  • Ožarovanie – cielená terapia, pri ktorej sa zabíjajú rakovinové bunky v mieste ich výskytu.
  • Chemoterapia – ničí rakovinové bunky v organizme (nie len v mieste výskytu nádoru).
  • Hormonálna terapia – užívanie liekov, ktoré znižujú hladinu estrogénu alebo blokujú jeho účinky. Aj keď sa častejšie táto liečba používa pri liečbe žien s rakovinou prsníka môže ju lekár odporučiť aj mužom.

Rakovina prsníka u mužov

Rizikové faktory rakoviny prsníka u mužov

Vek

  • u mužov sa rakovina prsníka často diagnostikuje po 60 roku života. Môže sa ale vyskytnúť aj u mladších mužov.

Rodinná anamnéza

  • ak mal rakovinu prsníka niekto z vašich blízkych príbuzných je riziko vzniku ochorenia vyššie. Ak rakovinu prsníka mal v rodine muž je riziko, že ju dostanete aj vy ešte vyššie.

Genetické mutácie

  • mutácie génov BCRA1 a BCRA2 výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka u žien. Tieto mutácie sú ale prítomné aj u mužov. Muž, ktorý po predkoch zdedil mutáciu génu BRCA1 má asi 10 riziko rozvoja rakoviny prsníka. Ak zdedil mutáciu génu BRCA2 je riziko ešte vyššie, 7 – 8%.
  • Rakovina prsníka u mužov môže byť spôsobená aj mutáciami iných génov. Často ide o mutácie génov ATM, CHEK2, PALB2 a ďalšie. Aby sa to ale potvrdilo s určitosťou sú potrebné ďalšie testy a výskumy.

Estrogén

  • aj keď sa všeobecne považuje estrogén za ženský hormón nachádza sa aj v mužskom tele (ženské telo zas obsahuje aj menšie množstvo testosterónu – mužského hormónu). Vyššia hladina estrogénu môže riziko vzniku rakoviny prsníka u muža zvýšiť.

K zvýšeniu hladiny tohto hormónu u mužov môže prísť pri

  • hormonálnej liečbe rakoviny prostaty
  • hormonálnej liečbe transrodových žien (prechod muža na ženu)
  • pri obezite
  • u mužov, ktorí majú nezostúpený semenník
  • odstránení jedného alebo oboch semenníkov
  • poranenie alebo opuch semenníkov
  • nadmernej konzumácii alkoholu
  • ochorenie pečene, kedy tento orgán nedokáže vyrovnávať hladiny hormónov v krvi. Napríklad pri cirhóze pečene.

Klinefelterov syndróm

  • muži sa rodia s jedným chromozómom Y a jedným chromozómom X. Ak sa ale narodí muž s viac ako jedným chromozómom X ide o Klinefeltrov syndróm. Muži s týmto syndrómom môžu mať vyššie hladiny estrogénu, čo zvyšuje riziko vzniku mužskej rakoviny prsníka.

Žiarenie

  • ak muž podstúpil terapie, kde bol jeho hrudník vystavený žiareniu riziko vzniku rakoviny je vyššie.

Rakovina prsníka u mužov nie je mýtus ale fakt, ktorý sa môže týkať aj vás. Aj keď ide o zriedkavé onkologické ochorenie nepodceňujte jeho príznaky a pri prvom podozrení navštívte lekára. Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí a začne sa s liečbou tým väčšia je šanca na úplné vyliečenie.

ZDROJ

my.clevelandclinic.org/health/diseases/9011-male-breast-cancer

breastcancer.org/types/male-breast-cancer

cdc.gov/cancer/breast/men/index.htm

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY