8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Prečo zatočiť s kilogramami navyše? Prečo je zdravé zbaviť sa obezity?

Možno ste niekedy v detstve zažili sen, keď ste stáli v bielizni pred plnou sálou ľudí a všetci sa vám smiali. Dospeláckou verziou tohto sna je stav, keď stojíte na pláži a hanbíte sa vyzliecť zo šiat do plaviek. Avšak zbaviť sa nadbytočných kíl nemá len silu zbaviť vás nočnej mory, ale oveľa dôležitejším pozitívom je, že dokáže zlepšiť váš celkový zdravotný stav. Ako?

Pokračujte v čítaní a všetko dôležité a podstatné sa dozviete.

Dáte zbohom sezónnym alergiám

Podľa odborníkov hmotnosť človeka dokáže ovplyvniť prejavy niektorých sezónnych alergií. Ak teda pravidelne trpíte slzením očí či svrbením v nose, úbytok hmotnosti vám pomôže zmierniť tieto  prejavy. Naopak konštantná nadváha môže neskôr viesť ku zhoršeniu tohto stavu a jeho rozvinutiu do astmy.

Vaša pleť bude krajšia

Akné je neduhom, ktorý sa môže s vami vliecť nielen v mladosti, ale kľudne aj po celý život. Novodobé štúdie prichádzajú s myšlienkou, že vďaka chudnutiu je možné znížiť riziko upchávania pórov či premasťovania pleti.

Zistilo sa, že potraviny, ktoré obsahujú veľa cukru a tuku spôsobujú znečistenie a podráždenie pokožky. Ak teda potrebujete zlepšiť stav vašej pokožky alebo znížiť svoju váhu, nízkosacharidová diéta je pre vás tou správnou voľbou.

Zlepší sa vám pamäť

Výskumy odhalili, že kognitívne schopnosti obéznych ľudí sa zhoršujú oveľa rýchlejšie ako u ľudí s normálnou váhou. Krížovky či šachy dokážu vašu myseľ udržať sviežu, ale pokiaľ k tomu zhodíte pár kíl, dokážete znížiť hladiny kortizolu, a tak pozitívne ovplyvniť svoju pamäť. Pokiaľ pri spoločenských hrách nahradí zemiakové lupienky ovsená kaša, budete pamäť nielen trénovať, ale aj posilňovať.

Zbavíte sa chronickej bolesti kĺbov

Chronická bolesť kĺbov dokáže byť nielen otravná, ale značne obmedzuje možnosť byť aktívny. Nadbytočná hmotnosť vytvára väčší tlak na kĺby a chrupavku, čo bežne spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie. Pokiaľ sa jej zbavíte, dokážete tak zmierniť pretrvávajúce bolesti a zlepšiť svoje pohybové možnosti. So stratou hmotnosti dokážete tiež zmenšiť riziko zápalov v kĺboch, ktoré sú častou príčinou vzniku bolesti.

Zdravšie srdce

Jednou z hlavných príčin predčasných úmrtí ľudí po celom svete je ochorenie srdca. Na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, zníženie krvného tlaku a cholesterolu a zvýšenie prietoku krvi pozitívne pôsobí práve zníženie hmotnosti.

Vyššie sebavedomie a väčšia psychická pohoda

Ľudia, ktorí sú so sebou spokojní oplývajú vyšším sebavedomím, čo často vedie ku väčšej psychickej pohode a k šťastnejšiemu prežívaniu života. A hoci čokoláda v malom množstve dokáže tiež navodiť pocit pohody, pri nadváhe je vhodnejšie zvoliť zeleninový šalát alebo nízkosacharidové jedlo.

Pár kíl navyše dokáže pridať na plnosti pokožky a ubrať na veku. Ak je však kíl priveľa, je ohrozené vaše zdravie a vtedy by zbaviť sa obezity malo byť na prvom mieste. Idete do toho?

 

Zdroj obrázkov: Mikhail Azarov / Shutterstock.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY