25 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024

Posilnite svoju imunitu počas chladnejších mesiacov

Imunitný systém je zložitý systém, ktorý chráni organizmus pred vznikom rôznych vírusových ochorení či bakteriálnych infekcií vznikajúcich v tele. Aby imunita správne fungovala a chránila ľudský organizmus, je potrebné ju dostatočne posilňovať a podporovať. Prostriedkov na posilnenie imunity je niekoľko a líšia sa tiež v závislosti od veku.

Čo je imunitný systém?

Imunita je obranyschopnosť organizmu, ktorá chráni telo pred vírusmi, patogénmi, baktériami a mikroorganizmami z vonkajšieho a vnútorného prostredia. Podpora imunity je však náročný a dlhodobý proces, pričom na jeho budovaní sa podieľa tráviaci trakt, pokožka, sliznice a žľazy. V závislosti od celkového zdravia organizmu je potrebné prispôsobiť samotné prostriedky na posilnenie imunity.

Ako podporiť imunitný systém?

Imunitný systém je možné podporovať viacerými spôsobmi. Imunitu nepriaznivo ovplyvňuje dlhodobo nedostatočný spánkový režim, zlá životospráva, nedostatok pohybu, fajčenie, pitie alkoholu, nedostatočný pitný režim, stres a nedostatočný príjem minerálov a vitamínov. Minerály a vitamíny na imunitu možno prijímať formou pestrej stravy, a to z ovocia či zeleniny, ale aj pravidelným užívaním výživových doplnkov. Vitamíny na imunitu sa líšia nielen svojou formou, ale aj svojím zložením, ktoré sa líšia aj od veku človeka.

Ako posilniť imunitu seniorov a detí?

Na posilnenie imunity seniorov je dobré užívať výživové doplnky s obsahom vitamínu C, D, A, E, B a zinku. Výživové doplnky pre seniorov by tiež mali obsahovať komplex minerálov. Na rýchlejšie vstrebávanie je možné užívať výživové doplnky na imunitu v tekutej forme, pričom je možné doplnok riediť vodou alebo ho konzumovať priamo. Podobne je to aj u výživových doplnkov pre deti. Pri nich je však potrebné myslieť aj na chuť doplnku. Väčšinou sú dostupné s citrónovou a multivitamínovou príchuťou, či príchuťou jahody a maliny. Veľmi obľúbenou formou sú gumené cukríky, ktoré obsahujú dostatok vitamínov a minerálov na imunitný systém dieťaťa.

A čo na imunitu u dospelých?

Výživové doplnky pre dospelých sú zväčša vo forme tabliet. Opäť môže ísť o doplnky s príchuťou alebo bez, pričom množstvo vitamínov a minerálov sa tiež líši. Okrem výživových doplnkov je potrebné tiež prijímať dostatok vitamínov a minerálov vo forme vyváženej stravy. Na imunitu vplýva priaznivo šport, otužovanie, dostatočná hydratácia, pobyt na slnku, predchádzanie stresu a kvalitný spánok. Pre doplnenie výživových doplnkov na imunitu pre dospelých, deti a seniorov navštívte e-shop alebo kamennú predajňu Dr. Max.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY