17.9 C
Bratislava
štvrtok, 10 októbra, 2024

Paštrnák a jeho liečivé vlastnosti

Je to asi 0,3—1,0 m vysoká rastlina. Má zbrázdenú ostro hranatú stopku. Listy sú vajcovité, nepárno perovito zložené. Kvety sú biele alebo červenkasté, niekedy žltkasté až zelenkasté. Kvitne v júli a v auguste. Plody sú holé a úzko krídlaté dvojnažky. Konzumnou časťou paštrnáku je koreň najčastejšie vretenovitého tvaru, podobný petržlenu. Šupku má žltkastú, dužina je biela. Má príjemnú sladkastú chuť s arómou, pripomínajúcou petržlen. Na rozdiel od petržlenu je paštrnák o niečo väčší a jeho koreň má žltšiu farbu. Aj jeho výživová hodnota je vyššia, oproti petržlenu.

Pôvod

Táto cenná zelenina zostáva u nás dlhé roky nedocenená. Patrí medzi staré zeleniny a pestoval sa od pradávna. Dodnes divo rastie v západnej Európe. Semená paštrnáku sa našli pri vykopávkach z mladšej doby kamennej vo Švajčiarsku. V stredoveku bol rozšírený v celej Európe. Je veľmi obľúbený najmä vo Francúzsku, Anglicku a v severoeurópskych štátoch.

Iné názvy

pastinaca sativa (lat), pastinak/pastiňák (cz), parsnip (en), pastinak/pastinake (de), germanenwurzel (de)

Ďalšie účinné látky

Má vysoký obsah minerálnych látok (draslík a kremík), éterických olejov, nezanedbateľný je obsah vitamínu C a vitamínov skupiny B.

Význam pre zdravie

Éterické oleje priaznivo pôsobia na trávenie a nervový systém. Posilňuje pokožku a spojivové tkanivo, znižuje vysoký krvný tlak.

Zaujímavosť

Málokto vie, že jeho výživová hodnota je vyššia ako u petržlenu. Je mrazuvzdorný, tak si ho môžeme zberať aj v zime, podľa potreby. Ak sa skladuje v chladničke, uchová si viac živín ako pri izbovej teplote.

Recept

Paštrnáková polievka so zeleným jablkomPaštrnákSuroviny

– olivový olej a trošku masla
– 1 veľká cibuľa
– 4 veľké paštrnáky
– 1 veľké jablko Granny Smith
– 1 liter zeleninového vývaru
– 100 ml sladkej smotany
– 2 ČL kari korenia
– citrónová šťava
– biele mleté korenie
– morská soľ

Postup
– Cibuľu, paštrnáky a jablko olúpeme a nakrájame nadrobno.
– Do rýchlovarnej konvice dáme zovrieť vodu a zalejeme ňou zeleninový bujón, ktorý poriadne premiešame aby v ňom neostali žiadne hrudky.
– Na horúcom oleji s maslom ošmahneme cibuľku do sklovita, pridáme kari korenie a nakrájaný paštrnák. Restujeme na vysokej teplote asi 1min.
– Zalejeme horúcim vývarom, privedieme do varu, znížime teplotu a pod pokrievkou necháme jemne vrieť asi 10min. Potom pridáme nakrájané olúpané jablko a varíme ďalších 3-5min. Množstvo vývaru je nutné prispôsobiť množstvu zeleniny – polievka má byť hustá takže stačí ak je zelenina vývarom akurát pokrytá.
– Polievku rozmixujeme ručným mixérom do hladka, pridáme sladkú smotanu a dochutíme soľou, bielym korením a citrónovou šťavou podľa chuti. Ešte raz necháme polievku prevrieť.
– Podávame s jogurtom alebo kyslou smotanou a čerstvým chlebom.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY