27.1 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Hluchavka biela

Latinsky: Lamium album L.
Ľudovo: hluchá pŕhľava, mŕtva pokriva, jasnota, hluchá žihľava
Čeľaď: hluchavkovité

Trvalka, ktorá môže dorásť do výšky až 30 – 50 cm. Vzpriamená rastlina so srdcovito končistými, vrúbkovanými až pílkovitými listami, pripomínajúcimi listy pŕhľavy. Kvety v papraslenoch, bohatých na nektár. Koruna, dlhá 2 cm, biela. Kalich päťcípy, na báze väčšinou s fialovými škvrnami. Aj napriek tomu, že sa podobá na pŕhľavu, vôbec nepŕhli – teda od toho je odvodené aj jej meno „hluchá“.

Výskyt

Vlhké, zaburinené nivy, kroviny, na rozsiahlom území Európy a Ázie. Na Slovensku sa nachádza takmer všade, rastie ako burina a kvitne od jari do jesene.

Časti, ktoré sa zbierajú

Na liečebné účely sa zbiera kvet. Odtrháva sa ručne za pekného, suchého počasia a rýchlo sa suší v tenkých vrstvách v tieni alebo v sušiarni pri teplo­tách do 40 °C. Droga má medovú vôňu a chutí horko. Uskladňuje sa v uzatvore­ných nádobách a v tme. Okrem kvetu sa zbiera a používa vňať, ktorá je účinná pri rovnakých indikáciách, avšak obsahuje menej účinných látok.

Účinné látky

Flavonoidy, saponíny, triesloviny, slizy, draselné soli, stopy silice, biogénne amíny.

Využitie

V ženskom organizme výborne lieči menštruačné ťažkosti, posilňuje maternicu a zastavuje bielotok.

U mužov je výborná pri liečení močových ciest, uľahčuje močenie, priaznivo vplýva na prostatu.

Ako riešenie urologickej problematiky sa používa v kombinácii zo zlatobyľom a lipkavcom. Zmes pozostávajúci z 5 dielov vňate zlatobyle, 3 dielov lipkavca syridlového a 2 dielov kvetu hluchavky žltej. Podáva sa 3 až 4 krát denne, vždy 0,3 l záparu, a to pri močových zápaloch, kamienkoch, pri zlej činnosti obličiek alebo pri zväčšení prostaty.

Samotný hluchavkový čaj má príjemnú chuť, pomáha pri nespavosti a priaznivo ovplyvňuje dýchacie orgány a trávenie. Na toto použitie stačí 2-3 čajové lyžičky hluchavkových kvetov vložiť do šálky a zaliať vriacou vodou.

Čaj pomáha aj proti hemoroidom.

Mladé nekvitnúce lístočky sa používajú do jarných šalátov a polievok.

Kontraindikácie

Pri dodržaní terapeutických dávok neboli zistené škodlivé účinky.

Zaujímavosť

Liečebné používanie hluchavky siaha do najstarších čias, používali ju už Plínius a Dioscorides. Keďže najlepšie účinkuje na orgány, ktoré sú u mužov a žien rozdielne, aj jej použitie je u oboch pohlaví rozličné.

Motto

Inak dobrá pre mužov, inak zasa pre ženy.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY