26.1 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Trasenie rúk – môže za to Parkinson

Parkinsonova choroba

je neurodegeneratívne progresívne ochorenie, ktoré postihuje nervový systém. Vznikne pri poklese počtu nervových buniek, ktoré vytvárajú dopamín. Dopamín je látka, ktorú vytvára jedna časť nášho mozgu (hypotalamus). Potrebujeme ho pre prenos signálov v nervových bunkách. Pri nedostatku dopamínu v organizme dochádza k poruche pohyblivosti – mozog stráca schopnosť ovládať pohyb.

Presná príčina vzniku Parkinsonovej choroby nie je známa. Predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických faktorov s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Priemerne sa táto choroba prejavuje okolo 60-teho roku života. 5 až 10% pacientov popisovalo prvé príznaky choroby už v 40-tom roku života.

Príznaky Parkinsonovej choroby

Počiatočné príznaky Parkinsonovej choroby sú nenápadné – únava, poruchy spánku, tichosť, zmena písma, pocit ťažkých končatín, bolesť ramien a chrbtice – často sa zamieňajú s celkovou únavou a vyčerpanosťou organizmu a ľudia im nepripisujú veľký význam.

Ďalšími základnými príznakmi sú:

  • Rigidita – stuhnutosť, pocit ťažoby končatín, slabosť jednotlivých častí tela – ide o zvýšené svalové napätie. V pokročilejšom štádiu má pacient pocit akoby mu telo kládlo pri pohybe odpor.
  • Bradikinéza – zmenšenie pohyblivosti, spomalenie – pacient sa cíti slabý, unavený, má problém otočiť sa v posteli, nakrájať si jedlo, … jeho reč je tichšia a monotónnejšia. Postupom choroby pacient potrebuje pomoc pri bežných každodenných úkonoch.
  • Pokojový tras – ako prvé sa začnú triasť prsty na rukách. Tras je zo začiatku asymetrický. Pri únave, alebo psychickej záťaži sa tras zväčšuje.

K týmto príznakom sa môžu pridružiť aj ďalšie: depresie, pocit úzkosti, bolesti a môže dôjsť aj k zníženiu schopnosti prehĺtať a rozprávať.

Liečba Parkinsonovej choroby

Účinný liek na Parkinsonovu chorobu v súčasnosti neexistuje. Liečbou liekom L-Dopa (Levodopa) sa len dopĺňa chýbajúci dopamín. Zo začiatku môže tento liek vyvolať u pacientov kolísanie krvného tlaku, nevoľnosť, alebo vracanie, preto je najlepšie začať užívať menšie dávky.  Jedinou nevýhodou tohto lieku je jeho krátka účinnosť – už za 90 minút sa odbúra polovica podaného množstva.

V pokročilom štádiu Parkinsonovej choroby tabletky L-Dopa strácajú účinnosť. Vtedy sa pacientovi podávajú tieto lieky vo forme infúzie priamo do tenkého čreva. Tento spôsob podávania lieku si vyžaduje krátkodobý chirurgický zákrok.

Na odstránenie prejavov Parkinsonovej choroby sa už niekoľko rokov využívajú aj chirurgické zákroky. Vykonávajú sa len na pacientoch, pri ktorých nie je možné zmeny hybnosti zvládnuť liekmi. Pri týchto zákrokoch sa odstránia, alebo stimulujú mozgové nervové centrá.

Podporná liečba Parkinsonovej choroby

Rehabilitácie a pravidelné cvičenie

výrazne skvalitnia život pacienta s Parkinsonovou chorobou. Obratnosť rúk sa dá zlepšiť stavaním stavebnice, chytaním lôpt a pod. Pravidelným domácim cvičením a rehabilitáciou sa priaznivo ovplyvní tras, stuhnutosť tela a neobratnosť.

Ergoterapia – hlavným zámerom tejto terapie je vykonávanie činností (zručnosť a pohyb), ktoré sú pre pacienta problematické.

Balneoterapia – pobyt v kúpeľoch môže zlepšiť pohybové schopnosti pacienta.

Ultrazvuk – nedávno prišli izraelskí lekári s novou liečbou na odstránenie trasu. Ultrazvukom pôsobia priamo na oslabené miesta v mozgu. Ihneď po zákroku je vidieť zlepšenie.

Strava pri Parkinsonovej chorobe

Najčastejším problémom stravovania pri pacientoch s Parkinsonovou chorobou sú bielkoviny. Väčšie množstvo bielkovín v strave znižuje vstrebávanie účinných látok. Ak má pacient problémy s prehĺtaním je vhodné prejsť na tekutú stravu.

Pokiaľ by ste chceli znížiť riziko prepuknutia Parkinsonovej choroby vyhýbajte sa styku s ťažkými kovmi, pesticídmi, insekticídmi a herbicídmi – hlavne ak sa táto choroba vyskytuje vo vašej rodine. K rýchlemu rozvoju choroby môže aj napomôcť užívanie drog a časté úrazy hlavy. Niektoré vedecké poznatky tvrdia, že fajčenie znižuje riziko parkinsonovej choroby.

Nedostatok kyseliny listovej (vitamín B9) zvyšuje riziko výskytu Parkinsonovej choroby. Vitamín B9 sa nachádza v listovej zelenine, sóji, semienkach slnečnice a fazuli.

Nepreháňajte to so železom a mangánom. Nadbytok týchto prvkov v tele môže spôsobiť degeneráciu nervových buniek a zabraňujú tvorbe serotonínu a dopamínu.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY