9.1 C
Bratislava
štvrtok, 12 septembra, 2024

Fakty a mýty: Antikoncepcia

Antikoncepcia je v súčasnej dobe už bežná. Asi nie je žena, ktorá by o nej nepočula a nevedela o čo ide. Plánované rodičovstvo či kontrola plodnosti sú dnes samozrejmé a nijako sa nad tým nepozastavujeme. Dnes sa už o antikoncepcii veľa vie, veľa hovorí a aj napriek tomu sa o nej šíri množstvo poloprávd a mýtov. Niektorým z nich uveríte, niektoré vzbudia ďalšie otázky. Ako to vlastne s antikoncepciou naozaj je?

Fakty a mýty

Hormonálna antikoncepcia je jediná možnosť antikoncepcie

Nie. Hormonálna antikoncepcia je najrozšírenejším typom antikoncepcie, ale nie je jediná. Napríklad vnútromaternicové teliesko je medené a je rovnako účinné (dokonca účinnejšie) ako tabletky a je vhodné pre všetky ženy, ktoré z akéhokoľvek dôvodu hormonálnu antikoncepciu neužívajú.

Ďalšie typy antikoncepcie sú napríklad kondómy, pesar, špongia, antikoncepčný implantát alebo antikoncepčná náplasť a ďalšie.

Antikoncepcia spôsobuje rakovinu

Nie. V súčasnosti nie sú jasné dôkazy o tom, že antikoncepcia spôsobuje rakovinu. V jednej štúdii z roku 2010 sa mierny nárast rakoviny prsníka vyskytol, ale celkové riziko bolo nízke. Zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka a krčku maternice bolo u žien, ktoré užívali trojfázovú antikoncepciu.

Pravdou je, že hormonálna antikoncepcia môže znížiť riziko vzniku rakoviny maternice, vaječníkov a hrubého čreva.

Vnútromaternicové teliesko spôsobuje zápalové ochorenie panvy

Nie. Zápalové ochorenie panvy je zriedkavé a objavuje sa len u cca 1% žien s vnútromaternicovým telieskom. Ak ale máte nediagnostikovanú sexuálne prenosnú infekciu je riziko zápalového ochorenia panvy vyššie.

Nepotrebujem antikoncepciu, lebo sa už vyrábajú aj tabletky (injekcie) pre mužov

Nie. Veda ešte tak ďaleko nedošla. Pre mužov sú v súčasnosti dostupné len dva typy antikoncepcie a to kondóm alebo vazektómia. Žiadna iná pánska antikoncepcia neexistuje. Ak vám bude nejaký muž tvrdiť, že berie antikoncepčné tabletky určite mu neverte.

Prírodné spôsoby antikoncepcie nefungujú

Môžu fungovať. Pokiaľ viete kedy máte plodné a kedy neplodné dni, sledujete si teplotu, zmeny štruktúry hlienu a viete presne kedy dostanete menštruáciu môže ísť o pomerne účinný spôsob antikoncepcie. Problém je v tom, že hormóny môžu kedykoľvek cyklus narušiť či mierne posunúť.

Dojčenie je ďalšou metódou prirodzenej antikoncepcie, ktorá môže fungovať (nie vždy). Počas dojčenie môže u žien vzniknúť laktačná amenoreažena počas dojčenia nemá ovuláciu a ani menštruáciu a je vlastne neplodná.

Antikoncepcia zabráni infikovaniu sa pohlavne prenosnými chorobami

Nie všetky. Zabrániť, alebo aspoň znížiť riziko infikovania sa sexuálne prenosnou infekciou dokážu len metódy antikoncepcie, kde sa uplatňuje bariéra, napríklad kondóm. Antikoncepcia, ktorá bariéru medzi telami nevytvára nezabráni prenosu choroby. Hormonálne tabletky, náplaste, implantáty či vnútromaternicové teliesko vás pred infikovaním neochráni.

Užívaním antikoncepcie priberiem

Nie. Nárast hmotnosti väčšinou súvisí s inými faktormi životného štýlu a nie s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Uskutočnilo sa viacero štúdií, ktoré sa zamerali práve na hmotnosť žien, ktoré začali užívať tabletky. U žiadnej z nich sa významná zmena hmotnosti nepotvrdila.  Niektoré ženy zaznamenali mierny nárast hmotnosti, do 2,5 kg.

Antikoncepcia znižuje plodnosť

Nie. Po vysadení antikoncepcie môže trvať pár mesiacov, kým sa menštruačný cyklus dostane do normálu. Počas tej doby môže mäť žena problém s otehotnením. Dlhodobo ale antikoncepcia plodnosť neovplyvňuje.

Staršie ženy antikoncepciu nepotrebujú

Pokiaľ chcú otehotnieť tak antikoncepciu nepotrebujú. Aj keď vekom šanca na počatie dieťaťa klesá môže žena otehotnieť aj po 40 roku života a aj neskôr. Prechod menopauzou môže trvať aj niekoľko rokov, počas ktorých môže žena otehotnieť.

Antikoncepcia spôsobuje krvné zrazeniny a zvyšuje riziko mŕtvice

Hormonálna antikoncepcia môže toto riziko zvýšiť, ale nie u každej ženy. Vyššie riziko vzniku krvných zrazenín a/alebo mŕtvice majú ženy nad 35 rokov, ktoré fajčia alebo majú kardiovaskulárne ochorenie. Toto riziko je vyššie aj pri ľuďoch s obezitou alebo u tých, ktorí trpia migrénami. Ak patríte do rizikovej skupiny môžete si vybrať nehormonálnu antikoncepciu.

ZDROJ

nationwidechildrens.org/specialties/bc4teens/resources/birth-control-myths

medicalnewstoday.com/articles/birth-control-myths#cancer-risk

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY