24 C
Bratislava
utorok, 28 mája, 2024

Longan a jeho vplyv na zdravie

Longan je ovocný strom, ktorý pôvodne pochádza z Číny. Plody longanu možno nie sú príliš známe, ale svojim nutričným zložením ponúkajú množstvo výhod pre zdravie človeka. Svojim tvarom a veľkosťou longan pripomína liči a podobne aj chutí. Longan sa najčastejšie konzumuje v surovej forme a možno ho zohnať aj sušený alebo mrazený. Jeho plody sa využívajú v tradičnej čínskej medicíne, pri výrobe likéru a taktiež aj pri výrobe šampónu.

Plody longanu sú bohaté na vitamín C

Longan obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. V 1 šálke longanu je až 80 percent odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Význam vitamínu C pre organizmus je nenahraditeľný. Pomáha telu pri lepšom vstrebávaní železa z prijatej potravy, pomáha pri posilňovaní imunity, pri liečbe kožných rán a predchádza vzniku skorbutu.

Antioxidanty

Je známe, že všetky druhy ovocia sú bohaté na antioxidanty a nie je tomu inak ani u longanu. Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú telo chrániť pred poškodením voľnými radikálmi. Voľné radikály môžu poškodiť štruktúry buniek, čo vedie k vzniku zdravotných problémov. Zaradením longana do jedálnička, zvýšite príjem antioxidantov, vďaka čomu budete telo chrániť pred vznikom srdcových ochorení alebo aj rakoviny. Dva hlavné antioxidanty v longane sú vitamín C a polyfenoly.

Zdravotné výhody konzumácie longanu

Toto malé ovocie guľovitého tvaru so sladkou dužinou obohacuje organizmus o množstvo vitamínov a minerálov. Okrem spomínaného vitamínu C a polyfenolov, obsahuje aj vitamín A, draslík, fosfor, horčík a železo. Vhodnou úpravou jeho dužiny alebo semien, môžete pre seba pripraviť úžasné liečivé prípravky. Šťava z ovocia longan je účinná pri liečbe nespavosti, bolestiach žalúdka či dokonca strate pamäti. Odvar vyrobený zo sušeného longana je vynikajúci pri slabosti, únave a vyčerpaní organizmu. Longan v čerstvom stave napomáha pri stimulácii sleziny a srdca a upokojuje nervový systém. Semená longana vraj pomáhajú pri haďom uštipnutí a vďaka nemu sa už vyliečilo mnoho ľudí. Zo semien sa taktiež vyrába šampón.

Šampón vyrobený z longanu

Jemný a účinný šampón z longanu dodáva vlasom správnu starostlivosť. Tento šampón sa vyrába zo semien, ktoré obsahujú saponíny. Tie vynikajúco pôsobia práve na vlasy. Šampón sa obvykle vyrába s prídavkom olivového oleja a kokosového oleja. Táto jedinečná kombinácia jednotlivých zložiek dodáva vlasom lesklý a zdravý vzhľad. Taktiež pomáha chrániť vlasy pred vplyvom slnečného žiarenia, morskej vody či chemickou úpravou vlasov.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY