22.7 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Ako sa prejavujú žalúdočné vredy

Bolesť brucha, problémy s trávením, zvracanie krvi,… ak vás trápia tieto problémy môže ísť o žalúdočné vredy. Vredy v žalúdku trápia množstvo ľudí. Kým v minulosti sa liečili len chirurgickým zákrokom v súčasnosti sa dajú liečiť aj liekmi. Podceňovať príznaky žalúdočných vredov sa určite neoplatí, komplikácie, ktoré môžu spôsobiť vás môžu ohroziť na živote.

Peptické vredy

Žalúdočné vredy sú typom peptického vredového ochorenia. Vznikajú vo vnútornej výstelke žalúdka. Nie je to ale jediné miesto, kde sa môžu vredy objaviť.

Pod peptické vredy spadajú aj dvanástnikové vredy, ktoré sa objavujú v hornej časti tenkého čreva.

Ako vzniká žalúdočný vred

Žalúdočné vredy vznikajú vo vnútornej výstelke (sliznici) žalúdka, v podstate ide o otvorené rany v sliznici. Kyselina žalúdočná je silná kyselina, ktorá je potrebná na natrávenie potravy. Pred účinkami kyseliny je žalúdok chránený hrubou vrstvou hlienu. Ak sa ale vrstva hlienu poškodí, alebo nie je dostatočne hrubá, silná kyselina žalúdočná poškodí žalúdok a dochádza k vzniku žalúdočného vred.

Príčiny vzniku žalúdočných vredov

Príčin vzniku žalúdočných vredov je niekoľko

Bakteriálna infekcia Helicobacter pylori

  • Baktérie Helicobacter pylori sa bežne nachádzajú v sliznici žalúdka. Táto baktéria väčšinou nespôsobuje žiadne problémy. V niektorých prípadoch ale môže spôsobiť zápal vnútornej steny žalúdka čo vedie k tvorbe vredov.
  • Ako sa baktérie Helicobacter pylori prenáša z človeka na človeka sa presne nevie. Predpokladá sa ale, že k prenosu môže dôjsť blízkym kontaktom (bozkávaním sa) alebo prostredníctvom jedla alebo pitia.

Lieky proti bolesti

  • Pravidelné užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti ale aj liekov na predpis môže viesť k vzniku žalúdočných vredov. Ide hlavne o protizápalové lieky (NSAID) ako ibuprofen, lieky s kyselinou acetylsalicylovou, koxány, … Tieto lieky môže podráždiť alebo zapáliť sliznicu žalúdka alebo tenkého čreva, narušiť ochranný hlien a spôsobiť peptický vred.
  • Žalúdočné vredy môžu vzniknúť aj keď lieky proti bolesti užívate zriedka, ale v kombinácii s inými liekmi ako napríklad steroidy, selektívne inhibítory na spätné vychytávanie serotonínu,….

Žalúdočné vredy. LiekyZriedka môžu stáť za vznikom žalúdočných vredov iné príčiny

  • extrémne vysoká tvorba kyseliny žalúdočnej (Zollinger – Ellisonov syndróm)
  • infekcia, ktorá vznikla inou baktériou ako H. pylori
  • rakovina žalúdky
  • iné ochorenie, ktoré vredy na žalúdku spôsobuje (napr. Crohnova choroba)

V minulosti sa verilo, že žalúdočné vredy spôsobujú niektoré potraviny, nezdravá strava alebo stres. Nič z tohto sa ale nepotvrdilo. Faktom ale je, že stres môže príznaky žalúdočných vredov zhoršiť. Pri strese sa mení rovnováha pH v organizme a zvyšuje sa aj produkcia kyseliny žalúdočnej, ktorá poškodzuje tkanivo žalúdky v mieste, kde nie je chránený hlienom.

Príznaky žalúdočných vredov

Najčastejším príznakom žalúdočných vredov je pálivá bolesť žalúdka. Nejde ale o jediný symptóm.

  • tupá alebo pálivá bolesť v žalúdka
  • pocit miernej plnosti, nadúvanie, grganie
  • pálenie záhy (reflux)
  • neznášanlivosť niektorých jedál (často ide o mastné jedlá)
  • nevoľnosť

Na bolesť žalúdočného vredu sa môžete zobudiť aj v noci. Častejšie ale nočné prebúdzanie spôsobuje dvanástnikový vred.. Kyselina žalúdočná môže bolesť zhoršovať, silnejšiu bolesť môžete cítiť ak je váš žalúdok prázdny. Bolesť môže ustúpiť ak skonzumujete potraviny, ktoré tlmia kyselinu žalúdočnú alebo si dáte lieky na zníženie kyseliny. Ak ide o žalúdočné vredy, bolesť sa vráti.

Žalúdočné vredy ale nemusia vždy spôsobovať bolesť. Veľa ľudí s peptickými vredmi nepociťuje typické príznaky. Miesto bolesti sa ale môžu objaviť iné

  • problémami s trávením
  • pálením záhy
  • pocitom nevoľnosti, mdlôb
  • problémy s dýchaním
  • strata hmotnosti
  • zmena chuti do jedla

Ignorovanie príznakov alebo neliečenie žalúdočných vredov môže prejsť do závažného stavu.

Závažné príznaky žalúdočných vredov

  • vracanie krvi – krv môže mať červenú alebo čiernu farbu
  • tmavá stolica – tmavé až čierne sfarbenie spôsobuje krv
  • náhla ostrá bolesť v bruchu, ktorá neustupuje ale naopak, zhoršuje sa

Pri závažných príznakoch žalúdočných vredov by ste mali okamžite vyhľadať lekára alebo volať zdravotnú pohotovosť. Zvracanie krvi môže byť znakom vnútorného krvácania.

Symptómy žalúdočných vredov sú rovnaké ako príznaky dvanástnikových vredov.

Diagnostika a liečba žalúdočných vredov

Lekár na základe vašich príznakov a podozrení na žalúdočné vredy vás odporučí na ďalšie testy,

  • Endoskopia – tenká trubica s kamerou sa zavedie do hrdla až žalúdka pacienta. Kamera umožní lekárovi prezrieť si žalúdok z vnútra. Ak nájde vred odoberie vzorky, ktoré sa pošlú do laboratória. Rýchly ureázový test sa robí zo vzorky a orientačné výsledky sú hotové do 20 minút.
  • Testy na žalúdočné vredy – testy sú vhodné na zistenie baktérie Helycobacter pylori. Baktéria sa dá zistiť v teste stolice, krvi alebo dychu. Pri dychovom teste pacient vypije testačný roztok a chvíľu nadýcha do vrecúška, ktoré sa uzavrie a vyhodnotí v špeciálnom prístroji.
  • Röntgen (RTG) – pacient najskôr vypije bielu, hustú kontrastnú látku (obsahuje bárium), ktorá obalí tráviaci systém, vrátane žalúdka a vred sa na röntgenových snímkach zviditeľní.

Žalúdočné vredy. VyšetrenieLiečba žalúdočných vredov sa odvíja od toho čo ju spôsobilo.

Ak je príčinou baktéria lekár vám môže predpísať antibiotiká a lieky na zníženie tvorby kyseliny žalúdočnej. Keď vám predpíše antibiotiká môžete sa hneď informovať aké probiotiká by vám odporúčal.

Ak je príčinou vzniku žalúdočných vredov užívanie liekov proti bolesti dostanete odporúčanie znížiť užívanie týchto liekov alebo ich zmeniť.

Testy na žalúdočné vredy

Zistiť či máte žalúdočné vredy sa dá aj doma. Testy na žalúdočné vredy, ktoré môžete kúpiť v lekárni môžu slúžiť ako doplnok k lekárskemu vyšetreniu. Prípadne vás môže upozorniť, že vaše žalúdočné problémy nesúvisia s nevhodnou stravou a mali by ste navštíviť lekára. Pomocou tohto testu zistíte prítomnosť baktérie Helicobacter pylori v krvi.

 Komplikácie

Ak sa žalúdočné vredy neliečia môžu sa vyskytnúť závažné a život ohrozujúce komplikácie.

  • Krvácanie zo sliznice – prasknutie vredu môže spôsobiť tmavú stolicu, krvácanie z konečníka alebo zvracanie krvi. Ide o vnútorné krvácanie, ktoré si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc.
  • Perforácia – kyselina žalúdočná môže nie len poškodiť steny žalúdka ale ho aj prederaviť. V tomto prípade je potrebná okamžitá operácia.

Rizikové faktory

Žalúdočné vredy sa častejšie vyskytujú u starších ľudí. Dôvodom je pravdepodobne pravidelné užívanie liekov s kyselinou acetylsalicylovou. Starší ľudia tieto lieky zvyknú užívať preventívne ako ochranu pred infarktom myokardu.

Životný štýl  – fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu môže riziko vzniku žalúdočných vredov zvýšiť, hlavne ak máte v žalúdku baktérie H. pylori. Ak už vredy máte môže nezdravý spôsob života príznaky zhoršiť.

  • fajčenie môže účinnosť liečby znížiť
  • alkohol dráždi poškodenú sliznicu žalúdka a podporuje tvorbu kyseliny žalúdočnej
  • je dobré ak sa vyhnete aj korenistým jedlám, ktoré len zbytočne môžu podráždiť žalúdok

Čo je dobré na žalúdočné vredy

V prvom rade treba poznamenať, že liečba žalúdočných vredov spadá do rúk lekára. Liečbu ale môžete doma podporiť. Čo by ste mali konzumovať a čomu je lepšie sa vyhnúť?

Žalúdočné vredy. Kapusta

Flavonoidy – nachádzajú sa v ovocí a zelenine a majú silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Môžu zmierniť zápal v žalúdku a chrániť sliznicu žalúdka. Medzi bohaté zdroje flavonoidov patria jablká, kapusta, brokolica, bobuľové ovocie, paradajky, mrkva, sója, cibuľa a cesnak.

Kapusta – táto zelenina sa na liečbu vredov používa už dlhší čas. Čerstvá šťava z kapusty alebo aj surová kapusta pomáha predchádzať infekcii H. pylori ale aj lieči infekciu spôsobenú touto baktériou. Podľa niektorých štúdií je liečba čerstvou kapustovou vodou rýchlejšia ako bežná liečba žalúdočných vredov liekmi (žalúdočné vredy zmizli do jedného týždňa až 10 dní).

Aloe vera – má regeneračné a protizápalové účinky a znižuje tvorbu kyseliny žalúdočnej. Zistilo sa, že aloe vera môže pomôcť obaliť sliznicu žalúdka, čím chráni tkanivo pred pôsobením kyseliny žalúdočnej. Tiež obsahuje látky aloe-emodín, ktorá je účinná v boji s baktériou H.pylori.

Zázvor – korenie, ktoré sa už dlhý čas používa na liečbu žalúdočných problémov v ľudovom liečiteľstve. Zázvor je ale účinný aj ako prevencia žalúdočných vredov. Je jedno čo ich spôsobuje (baktérie, lieky proti bolesti, alkohol) zázvor môže výrazne znížiť ich vznik.

Cesnak – o cesnaku je známe, že má protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne účinky. Ukázalo sa, že spomaľuje množenie baktérií H. pylori a znižuje riziko vzniku vredov.

Banány – neutralizujú kyselinu žalúdočnú a môžu obaliť sliznicu žalúdka ochrannou vrstvou. Ich konzumáciou môžete zmierniť príznaky vredov.

Nevhodné potraviny

Keď máte žalúdočné vredy je dobré vyhnúť sa potravinám, ktoré ich môžu zhoršiť. Patria medzi mlieko, smotana, vyprážané jedlá, potraviny, ktoré obsahujú veľa tuku, pikantné a kyslé potraviny, čokoláda a alkohol.

Dlho sa predpokladalo, že čili papričky môžu žalúdočné vredy zhoršiť. Výsledky posledných štúdií ale toto tvrdenie popierajú. Kapsaicín, ktorý je obsiahnutý v čili papričkách zrejme znižuje tvorbu kyseliny žalúdočnej a zdá sa, že podporuje tvorbu hlienu, ktorý pokrýva sliznicu žalúdka. Štúdií ohľadom kapsaicínu a žalúdočných vredov sa ale neuskutočnilo veľa a nedá sa to jednoznačne potvrdiť.

Káva v podstate kyslý nápoj, ktorý môže vaše problémy zhoršiť. Ak máte žalúdočné vredy dajte počas doby liečby prednosť šálke zeleného čaju pred kávou.

Počas liečby sa vyhnite užívaniu liekov proti bolesti, ktoré môžu byť príčinou vzniku žalúdočných vredov. Spýtajte sa lekára, ktoré lieky sú pre vás vhodné. Snažte sa vyhnúť stresu prípadne sa naučte techniky na zníženie stresu. Aj keď stres vredy nespôsobuje môže zhoršiť príznaky. Rozdeľte si jedlo na viac častí. Nemusíte jesť tri veľké porcie počas dňa (raňajky, obed, večera) ale dajte si počas dňa viac krát menšie porcie.

ZDROJ

nhs.uk/conditions/stomach-ulcer/

mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/symptoms-causes/syc-20354223

healthline.com/health/stomach-ulcer#diet

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY