10.8 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Čistička vzduchu prispeje k tomu, aby ste mali zdravú domácnosť. Čo si všímať pri jej kúpe?

Keď sa niekde hovorí o kvalite ovzdušia, zvyčajne je to debata o tom aký vzduch dýchame vonku. Zaujímala vás však niekedy kvalita vzduchu u vás doma? Veď v prvom rade tá by mala byť na vysokej úrovni.

 

Čistička vzduchu môže byť užitočnou súčasťou vašej domácnosti

 

Dobrou správou je, že kvalitu vzduchu u vás doma môžete jednoducho vylepšiť. Slúžia na to praktické čističky vzduchu. Tie dokážu vzduch vo vašej domácnosti zbaviť rôznych mikroskopických častí, ktoré škodia vášmu zdraviu. Veď prečo túto filtračnú úlohu prenechávať vašim pľúcam, keď sa o to môže postarať účinná čistička vzduchu?

 

Na trhu je však veľké množstvo rôznych čističiek vzduchu s rôznymi parametrami. Ak ešte nemáte s čističkami vzduchu skúsenosti, môže byť problematické sa v tejto ponuke zorientovať. Preto vám teraz prezradíme, na čo sa pri výbere čističky vzduchu zamerať.

 

Výkon a hlučnosť

 

Prvým parametrom, ktorý je potrebné si všímať, je vzduchový výkon čističky, čiže koľko m3 vzduchu dokáže prefiltrovať za 1 hodinu. Aby ste vedeli, ako veľmi výkonnú čističku potrebujete, vypočítajte si objem miestnosti, v ktorej bude čistička umiestnená (ak vo viacerých, tak počítajte s najväčšou z miestností) a toto číslo vynásobte 2,5-násobne (v prípade alergikov a astmatikov 4-násobne). Získate tak minimálnu hodnotu výkonu, ktorú by mala vaša čistička mať.

 

Hlučnosť síce nemá priamy vplyv na účinnosť čističky, ale rozhodne má vplyv na komfort jej používania. Čím nižšia, tým lepšie. Mimochodom, mať tichšiu čističku vzduchu môžete aj tak, že si kúpite výkonnejšiu, než potrebujete a tá potom bude fungovať na nižšom výkone, čiže bude tichšia ako keby mala ísť naplno.

 

Filtračné technológie a náklady na kúpu, či na prevádzku

 

Dôležité sú aj použité technológie na čistenie vzduchu. To môže byť napríklad HEPA filter, uhlíkový filter, ionizátor, katalytický filter, či UV lampa. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá kombinácia je najlepšia, záleží od toho, čo konkrétne chcete, aby čistička filtrovala. Pri parametroch jednotlivých čističiek nájdete informácie o tom, čo všetko zo vzduchu odstraňujú, tak si vyberte podľa vlastnej potreby.

 

Čo sa filtrov týka, je dobré si overiť aj to, aká je ich cena a ako často je potrebné ich meniť. Aby ste si vedeli predstaviť, koľko vás bude stáť prevádzka čističky (mimo elektrickej energie). Zvyčajne ide o desiatky eur ročne, čo nie je vysoká cena za zdravší domov.

 

Keď už hovoríme o finančnej stránke, je pochopiteľné, že rozhodujúcim faktorom bude pri výbere aj obstarávacia cena čističky. Tu samozrejme zohráva rozhodujúci faktor váš rozpočet, ale ak je to možné, nešetrite na samotnej kúpe (aby ste nerobili príliš veľké kompromisy vo výkone a potrebných funkciách čističky) a skôr sa zamerajte na náklady na prevádzku čističky.

Zdroj obrázka:

Autor: Andrew Angelov / Shutterstock.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY