13 C
Bratislava
piatok, 3 mája, 2024

Fakty a mýty: Smiech

Smiech je to, čo máme všetci spoločné. Smejeme sa všetci. Niekto viac, niekto menej ale všetci z toho máme dobrý pocit. Smiech je vlastnosť alebo schopnosť, ktorú máme spoločnú s ľudoopmi. Zvuk, ktorý pri smiechu vydávajú ľudia je podobný smiechu šimpanzov. To ale nie je jediná zaujímavosť smiechu. Ako vplýva smiech na naše zdravie a prečo by ste sa mali začať viac smiať?

Smiech nám pomáha pri nadväzovaní kontaktov a zbližuje nás. Môže mať rôzne podoby od nekontrolovaného až šialeného cez nútený alebo zámerne predlžovaný. Taktiež poznáme sarkastický smiech, smejeme sa aj pod stresom a často krát sa smejeme aj bez dôvodu. Typov smiechu je množstvo a ľudia dokážu rozpoznať akým typom smiechu sa práve smejete.

Smejú sa aj zvieratá

Nie sme jediným druhom, ktorý sa vie smiať. Okrem ľudí sa dokáže smiať až 65 živočíšnych druhov. Okrem primátov sa dokážu smiať aj potkany, psy, líšky, tulene,… Aj keď ich smiech nemusí znieť presne tak ako ten náš vydávajú zvieratá zvuky, ktoré vedci interpretovali ako smiech.

Smiech je nákazlivý

Áno, a je rovnako nákazlivý ako zívanie. Stačí ak ľuďom pustíte nahrávku smiechu, alebo sa začne smiať niekto v ich okolí a začnú sa smiať aj oni. Tento fakt je často využívaný v komediálnych seriáloch, kde sa púšťa smiech. Ak sa nezasmejete pre vtipnú hlášku v seriáli rozosmeje vás smiech zo zákulisia seriálu.

Ak si myslíte, že spúšťačom smiechu je vtip nie je to až taká pravda. Aj keď na dobrom vtipe sa môžete zasmiať je pravdepodobnejšie, že dôvodom je niečo iné a to interakcia s inou osobou.

Neexistuje žiadny vzorec na to čo je vtipné. Všeobecne sa ale ľudia rozosmejú v momente, keď mozog očakáva jednu vec a jeho očakávanie sa v priebehu pár slov obráti  hore nohami. Napríklad „Ráno som zastrelil slona v pyžame. Ako sa dostal do môjho pyžama neviem.“

Smiech. Deti

Smiech a deti

Schopnosť smiať sa nám bola daná do vienka. Deti, novorodenci, ktorí nevideli a nepočuli smiať sa iných ľudí sa vedia smiať. A smejúce sa dieťa vie rozosmiať všetkých naokolo.

Svetový rekord v smiechu

Už ste sa smiali tak dlho, že vás z toho rozbolelo brucho? Svetový rekord v nepretržitom smiechu drží Rajendra Kumar z Indie. Vydržal sa smiať 3 hodiny a 47 minút v kuse a je zapísaný aj v knihe rekordov. V roku 2022 sa mu podarilo prekonať 6 rokov starý rekord, ktorý bol len 3 hodiny 6 minút.

Chudnite so smiechom

Existujú štúdie, ktoré potvrdili, že smiechom spaľujete kalórie. Podľa nich môže 15 minút smiechu denne spáliť až 40 kalórií denne. Nie je to síce veľa, ale aj málo sa počíta. Ak sa budete smiať dlhšie možno ich spálite viac. V ďalšej štúdii zas zistili, že počas 1 minúty smiechu spálite 1,5 kalórii.

Existuje aj neoverené tvrdenie, ktoré hovorí, že 1 minúta srdečného smiechu je rovnako dobrá ako 10 minút na veslárskom trenažéri. Tomuto ale neverte ide o naozaj prehnané tvrdenie.

Pri srdečnom smiechu sa zapája do činnosti až 17 svalov tváre. Ďalej sú to svaly na ramenách, trupe a aj bruchu, celkovo ide o ďalších cca 80 svalov, ktoré sú pri smiechu aktívne.

Čokoláda verzus smiech

Kúsok čokolády vie vyvolať dobrý pocit, rovnako ako smiech. Zistilo sa, že čokoláda aktivuje rovnaké senzory potešenia v mozgu ako smiech. Ak chcete chudnúť a snažíte sa vyhnúť čokoláde určite ju nahraďte smiechom. Pôjde to ľahšie.

Nahraďte rannú kávu smiechom

Smiech hneď po prebudení má na organizmus rovnaký vplyv ako káva. Preberie vás a dodá vám potrebnú energiu. Oproti káve má aj Ďalšiu výhodu. Kým na účinok kávy si musíte pár minút počkať účinok smiechu pocítite okamžite.

Nemáte zmysel pre humor?

Výhody, ktoré smiech prináša môžete využiť aj keď nemáte zmysel pre humor. Stačí ak sa budete smiať alebo aspoň usmievať „na silu“. Ľudský mozog nedokáže odlíšiť či sa smejete spontánne alebo sa do neho nútite.

Smiech ako liek

Smiech v nás vyvolá dobrý pocit, robí nám dobre a vplýva aj na naše zdravie. Aj keď vás nevylieči z choroby môže mať na organizmus krátkodobý ale aj dlhodobý vplyv. Pomôže odľahčiť psychickú záťaž ale môže spustiť aj fyzické zmeny v organizme.

Krátkodobé benefity

  • Smiechom sa zvyšuje prísun kyslíka do organizmu, stimuluje sa srdcová činnosť. Zároveň dochádza k tvorbe endorfínov, ktoré sú známe ako hormóny šťastia.
  • Aktivuje a aj uvoľňuje stres – nekontrolovateľný smiech môže najprv zvýšiť a následne znížiť tep srdca a krvný tlak. Smiech tak stresovú reakciu vyvolá ale ju aj hneď zastaví. Ako? Pri smiechu sa zvýši tep srdca aj tlak krvi ale nie v dôsledku zvýšených hladín, ale nie v dôsledku stresových hormónov (adrenalín a kortizol). Začínajú sa ale uvoľňovať endorfíny, ktorých výsledkom je, že sa cítime dobre, príjemne a uvoľnene.
  • Zmiernenie napätia svalov – stuhnuté svaly (hlavne krčné) sú typickým znakom stresu. Smiech pomáha svalom relaxovať, čo v konečnom výsledku vedie k zmierneniu napätia vo svaloch.

Smiech. Priatelia

Dlhodobé benefity

  • Zlepšuje imunitný systém – chemické reakcie spúšťa v organizme stres a aj smiech. Kým pri strese tieto reakcie negatívne vplývajú na zdravie pri smiechu je to inak. Smiech a pozitívne myšlienky spúšťajú tvorbu neuropeptidov, ktoré zmierňujú stres. Čím menej stresu je, tým lepšie funguje imunitný systém.
  • Zmierňuje bolesť – pri smiechu sa do organizmu uvoľňujú endorfíny, ktoré zmierňujú bolesť.
  • Zlepšuje náladu – smiech pomáha zmierniť smútok, depresie a aj pocit úzkosti. Vďaka nemu ste šťastnejší, uvoľnenejší a aj sebavedomejší.
  • Zmierňuje stres – smiechom sa v organizme spúšťa tvorba endorfínov, ktoré potláčajú väčšinu symptómov stresu. Po smiechu sa cítite lepšie, príjemnejšie a aj uvoľnenejšie.

Ako zlepšiť zmysel pre humor

Možno ste už počuli o joge smiechu. Na kurzoch sa ľudia smejú nasilu a po pár minúta, keď si uvedomia ako smiešne všetci vyzerajú sa začnú smiať naozaj. Existuje ale pár spôsobov ako zmysel pre humor zlepšiť. Nemusíte sa smiať nahlas ani sa usmievať od ucha k uchu celý deň. Stačí ak sa počas dňa pár krát usmejete.

  • Majte po ruke vždy niečo vtipné, či už ide o zábavné relácie, komédie, časopis s vtipmi alebo knihy, kde sa zasmejete. Počúvajte vtipné podcasty, miesto doomscrolingu sa zamerajte na dobré a zábavné správy, prečítajte si vtipy, obklopte sa fotkami, ktoré vám pripomenú časy, keď ste sa smiali.
  • Smej sa a svet sa bude smiať s tebou, aj keď vám momentálne nič smiešne nenapadá zasmejte sa nasilu. Pocítite ako z vás opadáva stres a ste uvoľnenejší. Zasmejte sa na sebe, na svojich aktivitách a hneď sa budete cítiť lepšie.
  • Stretávajte sa s priateľmi – ľudia sa oveľa viac smejú keď sú s niekým ako keď sú samy. Stretávajte sa s priateľmi, rozprávajte sa a ani sa nenazdáte a budete sa smiať.

ZDROJ

rd.com/list/laughter-facts

cbc.ca/natureofthings/features/4-giant-myths-about-laughing-and-crying

medicalnewstoday.com/articles/315290#The-laughter-of-relatives

Obrázky: Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY