15.6 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Doomscrolling – možno hrozí aj vám

Mať prehľad v najnovších správach a vedieť čo sa deje vo svete nie je zlé pokiaľ … Možno ste sa už stretli s pojmom doomscrolling. Ide o vyhľadávanie a čítanie znepokojivých a negatívnych správ na internete či sociálnych sieťach. Všetky negatívne správy si vyberajú daň na vašich emóciách a hlavne duševnom a fyzickom zdraví.

Doomscrolling alias Syndróm zlého sveta

Slovo doomscrolling sa pravdepodobne objavilo prvýkrát v roku 2018 na Twitteri. Popularitu získalo v roku 2020, zo začiatkom pandémie COVID – 19  a ďalších nasledujúcich negatívnych udalostí vo svete. Aj keď je toto slovo pomerne nové pomenúva existujúci problém, ktorý poznáme už dlhšiu dobu. Syndróm zlého sveta (Mean World Syndrome) je pojem, ktorý sa objavil už v 70 rokoch minulého storočia. Tento pojem popisuje presvedčenie, že svet je nebezpečnejšie a horšie miesto pre život ako v skutočnosti je.

Jedna štúdia označila doomscrolling ako pandémiu paniky na sociálnych sieťach, ktorá sa šíri rýchlejšie ako COVID – 19.

Vyhnúť sa negatívnym správam je v dnešnej dobe takmer nemožné. Pandémia, politické udalosti vo svete, vojna na Ukrajine, katasrofy, ekológia, dopravné nehody, vraždy, … médiá sa predbiehajú v tom, kto prinesie čo najviac dramatických a negatívnych správ. A práve s tým súvisí doomscrolling – nutkavý zlozvyk, ktorý vás núti neustále čítať negatívne, zlé a problematické správy.

Ako ovplyvňuje doomscrolling zdravie

Doomscrolling sa môže na prvý pohľad zdať ako pomerne neškodný zlozvyk získavania informácií. Ľudia sa snažia byť informovaní o aktuálnych udalostiach. Negatívne správy ich udržujú v pohotovosti, ak vedia čo sa deje vedia sa na to pripraviť a ak sa veci ešte zhoršia nezaskočí ich to nepripravených.

Túto schopnosť máme v génoch. Naši predkovia potrebovali vedomosti aby prežili. Ak vedeli ako im lovené zviera môže ublížiť pripravili sa na to.

Čítaním negatívnych správ sa v podstate udržujeme v stave neustálej vysokej pohotovosti. Doomscrolling tak môže nenápadne prejsť do pocitov úzkosti alebo depresie. Ak už trpíte niektorými duševnými poruchami môže ich tento zlozvyk ešte zhoršiť.

Doomscrolling. Čítanie negatívnych správ

Ak venujete neustálu pozornosť len čítaniu negatívnych správ dostávate sa do stresu, nízkeho, ale predsa. Stres vám pomôže prežiť v krízových situáciách, ale pri čítaní negatívnych správ, z druhého konca sveta vám nepomôže.

Časté a bezdôvodné uvoľňovanie stresových hormónov (adrenalín a kortizol) do organizmu vedie k množstvu ďalších problémov.

Komu hrozí doomscrolling

Ste v posteli a miesto toho aby ste konečne spali surfujete na internete a čítate jednu zlú správu za druhou? Neustále obnovujete jednu webstránku len preto aby ste sa dozvedeli koľko infikovaných na COVID – 19 (iné ochorenie) pribudlo za pár minút? Hľadáte na internete všetky dostupné informácie o vojne na Ukrajine už niekoľko hodín a ničomu inému nevenujete pozornosť? Ak áno pravdepodobne sa doomscrolling týka aj vás. A nemusíte čítať len správy o udalostiach, ktoré sme tu spomenuli. Je jedno o aké negatívne správy sa zaujímate.

Čítaním správ môže stráviť veľa času ktokoľvek. Doomscrolling ale viac hrozí

  • mužom než ženám
  • mladším ľuďom než starším
  • ľudom, ktorí sledujú politické dianie alebo sú v politike

Je dôležité a aj dobré byť informovaní o tom čo sa deje vo svete, ale nezostávajte posadnutí udalosťami, ktoré nedokážete ovplyvniť. Ak zháňate všetky fakty o negatívnych správach, ktoré ste čítali, myslíte si, že sa môžete lepšie rozhodovať a chrániť sa pred nebezpečenstvom. Ide ale o ilúziu kontroly a bezpečia, ktorú nikdy nezískate. Prečo? Lebo nikdy nedosiahnete pocit, že máte všetky informácie. V snahe získať ich stále surfujete na internete,… týmto spôsobom sa dostanete do bludného kruhu, z ktorého môže byť ťažké dostať sa.

Ako obmedziť doomscrolling

Ak ste sa pristihli pri tom, že ste neustále na internete a čítate jednu negatívnu správu za druhou, pričom vám okolitý svet uniká mali by ste s tým niečo urobiť. Existuje pár spôsobov ako tento „zlozvyk“ obmedziť.

Doomscrolling. Stopnite správy

  • Stanovte si hranice – určite si čas kedy a ako dlho budete čítať správy. Môže to byť pri raňajkách, počas obednej prestávky v práci, cestou domou z práce v autobuse,… Pokojne si nastavte budík, ktorý vás upozorní na vypršanie času, ktorý venujete správam. Čím dlhšie budete na internete tým viac obsahu na čítanie nájdete. Stopnite to a jednoducho akceptujte fakt, že nie je možné a ani zdravé čítať všetky informácie.
  • Obmedzte upozornenie – možno aj vy máte v mobile nastavenie upozornenia na nové správy, či oznamy na sociálnych sieťach. Obmedzte ich a nechajte si posielať menej upozornení.
  • Zrušte sledovania – obmedzte počet webstránok, ktoré sledujete. Zamerajte sa hlavne na tie, ktoré vás príliš stresujú a obsahujú veľa negatívnych správ. Navštevujte len stránky, ktoré sú seriózne a dôverujete im. Webové stránky, ktoré sa snažia ľudí šokovať, ohúriť alebo vystrašiť radšej vynechajte. Dôležité informácie môžete získať aj solídnym spôsobom na dôveryhodných stránkach.
  • Venujte sa niečomu inému – ak sa pristihnete, že zas čítate správy na internete a hľadáte k nim ďalšie a ďalšie informácie zastavte to. Začnite venovať pozornosť niečomu inému.
  • Zaznamenávajte – ak sa zas pristihnete pri surfovaní na internete poznačte si to. Zlyhali ste, ale svet sa preto nezrúti a vy si časom uvedomíte, koľko času trávite bezduchým čítaním správ.
  • Pocity – ak ste pri čítaní správ rozčúlení, rozrušení, smutní alebo vystresovaní je najvyšší čas aby ste vypli internet.
  • Nájdite niečo pozitívne – doomscrolling sa týka negatívnych správ. Zamerajte sa na tie pozitívne. Precitajte si niečo vtipné alebo si pozrite rodinné fotky.
  • Vďačnosť – negatívne správy v nás vzbudzujú pocit strachu a napätia. Miesto toho sa zamerajte na veci, za ktoré ste vďační a robia vám radosť.
  • Prítomnosť – s poznatkom, že na pandémiu zomrelo XY ľudí na svete nič nespravíte. Ak sa ale zameriate na to, že teraz je už pandémia zvládnutá budete sa cítiť lepšie. Venujte viac pozornosti prítomnosti a svojmu okoliu. To čo sa deje stovky kilometrov ďaleko neovplyvníte.
  • Aspoň 2 hodiny pred spaním vypnite počítač a nečítajte správy. Odrazí sa to pozitívne na kvalite spánku a aj vašom zdraví.

Doomscrolling. Východ slnka

Doomscrolling spôsobuje, že svet vyzerá byť temným a nebezpečným miestom. Zmeňte svoj pohľad naň a začnite vnímať to krásne okolo vás. Ako sme už spomínali, je dobré byť informovaný a je dobré vedieť čo sa deje vo svete, ale určite to nepreháňajte a nezameriavajte svoju pozornosť len na zlé a negatívne správy. Vo svete sa dejú aj milé, vtipné a zaujímavé udalosti, ktoré vám môžu na tvári vyčarovať úsmev a zlepšiť náladu.

ZDROJ

verywellmind.com/what-is-doomscrolling-5088882

webmd.com/balance/what-is-doomscrolling

wired.com/story/how-to-stop-doomscrolling-psychology-social-media-fomo/

Obrázky: freepik, pixabay

[author 3]

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY