10.8 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Fakty a mýty: Depresia

Depresia je jedno z najčastejších duševných ochorení na svete, ktoré je liečiteľné. Môžu ňou trpieť muži aj ženy, starší ľudia ale aj deti. Predstavy o tom čo je depresia sa v priebehu rokov menili. Aj dnes, napriek lekárskym poznatkom existuje množstvo mýtov a poloprávd o depresii, ktorým ľudia stále veria.

Odhaduje sa, že na celom svete trpí depresiou 3,8% populácie čo je približne 280 miliónov ľudí. Častejšie sa depresia prejaví u žien (1 zo 4) než u mužov (1 z 10). Depresia môže prerásť do závažného zdravotného stavu, ktorý v najhoršom prípade vedie k samovražde. Podľa WHO každý rok zomrie v dôsledku samovraždy viac než 700 000 ľudí. Samovražda je štvrtou najčastejšou príčinou smrti u 15 až 29 ročných ľudí.

Fakty a mýty

Depresia je to isté ako smútok

Nie. Medzi depresiou a smútkom je rozdiel. Každý už v živote smútok zažil na vlastnej koži. Smútok (nech ho spôsobilo čokoľvek) časom mizne. Depresia sa nestratí, nezmizne. Ľudia, ktorí pociťujú príznaky depresie (smútok, pocit viny, podráždenie, únava,…) sa tak cítia týždne, mesiace a aj roky.

Depresia

Depresiu spôsobujú zlé udalosti v živote

Áno aj nie. Depresiu môžu spustiť negatívne životné udalosti (nezamestnanosť, úmrtie blízkej osoby, psychická trauma,…) ale nie sú to jediné príčiny jej vzniku. Depresívne stavy môžu spôsobiť aj genetické, psychologické či biologické faktory. Môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov, užívania drog alebo nadmerného pitia alkoholu. Ak máte depresiu v rodinnej anamnéze môže sa u vás rozvinúť.

Na depresiu je dobré tvrdo pracovať

Pri veľmi miernej depresii môže práca pomôcť, ale nie ak je ochorenie závažnejšie. Prepracovanosť môže byť jedným z príznakov depresie, hlavne u mužov.

Muži trpia depresiou zriedkavejšie

Pravdou je, že u mužov je toto duševné ochorenie menej časté než u žien ale nemusí to byť pravda. U mužov je ťažšie rozpoznať príznaky depresie. Nehovoria o svojich pocitoch tak ako ženy. Niektorí muži miesto smútku môžu byť podráždení, nepokojní, nahnevaní či bezohľadní. S depresiou sa môžu vyrovnávať pitím či drogami.

Depresia môže zmiznúť sama od seba

Pravdou je, že zopár ľudí sa z depresie dostalo samo, ale rozhodne to nie je pravidlo a nespoliehajte sa na to. Veľká väčšina ľudí potrebuje liečbu. Bez správnej liečby môže depresia pretrvávať mesiace až roky a môže sa zhoršovať.

Depresia nie je ozajstná choroba

Depresia je závažná choroba, ktorá môže spôsobiť aj invaliditu. Ľudia si ju ale často zamieňajú za smútok. Depresívne stavy spôsobuje nerovnováha chemikálií v mozgu.

Každá depresia je rovnaká a rovnako sa prejavuje

Nie. Depresie môžu byť rôzne a môžu mať aj rôzne príznaky. Všetko záleží od ďalších faktorov ako pohlavie, vek či životná situácia. Existuje viacero typov depresie medzi ktoré patrí napríklad popôrodná depresia, sezónna afektívna porucha či predmenštruačná dysforická porucha.

Depresia sa môže objaviť postupne

Áno. Depresia sa môže objavovať postupne. Dystýmia je porucha nálady, ktorá sa prejavuje aj depresívnou náladou, podráždenosťou, rozladenosťou,… Táto porucha ale nemá takú hĺbku ako depresia. Môže ale do depresie prerásť. Rovnako môžete depresiu spustiť aj viacerými zlými dňami v práci. Postupne sa z nich stane pravidlo. Vy prestanete chodiť do spoločnosti, prestanete sa venovať koníčkom, nič vás nebude baviť,… ak to bude trvať pár týždňov až mesiacov môže to prerásť do depresívnych stavov.

Na depresiu sú najlepšie lieky

Aj keď sa na liečbu depresie často siaha po liekoch nie je to jediný spôsob ako sa vyliečiť. Niektorým pacientom môžu rovnako ako lieky pomôcť aj terapie. Všetko ale záleží od vášho stavu, preto sa riaďte pokynmi lekára.

Depresia

Ľudia s depresiou sú stále smutní a plačú

Nie, aspoň nie vždy. Niektorí ľudia môžu mať neustály pocit bezcennosti, zbytočnosti, môžu byť emocionálne prázdni. Tieto pocity im bránia žiť svoj život naplno.

Ak má depresiu niekto v rodine budem ju mať aj ja

Pokiaľ depresiou trpel niekto z vašej rodiny je riziko, že ňou budete trpieť aj vy vyššie, čo ale neznamená, že depresiu určite  zažijete. Výhodou ale je, že hneď ako zbadáte prvé príznaky depresie môžete začať konať – znížiť stres, viac sa hýbať, vyhľadať pomoc. Zabránite tým rozvoju depresie do závažnejšieho stavu.

Antidepresíva zmenia vašu osobnosť

Nie. Antidepresíva sa zameriavajú na chemické látky v mozgu. Na osobnosť vplyv nemajú. Ľudia, ktorí antidepresíva užívajú tvrdia, že im pomáhajú byť sami sebou.

Pravdou je, že kým antidepresíva zaberú trvá to nejaký čas, navyše nemusia vám sadnúť hneď prvé, ktoré vám lekár predpíše. Preto je komunikácia medzi pacientom a lekárom ohľadom liečby depresie veľmi dôležitá.

Cvičenie je dobrý liek na depresiu

Áno, a potvrdzuje to aj niekoľko štúdií. Na zlepšenie príznakov miernej a stredne ťažkej depresie môže intenzívne cvičenie pomôcť. Cvičením sa zvyšuje produkcia hormónov šťastia (endorfíny, serotonín a dopamín) čo má priaznivý vplyv na zlepšenie nálady.

Príznaky depresie sú podobné s demenciou

U starších ľudí sa môžu objaviť problémy s pamäťou, zmätenosť a niekedy aj preludy. Tieto príznaky je pomerne ľahké zameniť za príznaky demencie. Nie vždy ale o demenciu ide. Ak ide o depresiu môže vhodná liečba zlepšiť a skvalitniť ich život.

ZDROJ

myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=ug4843

webmd.com/depression/ss/slideshow-depression-myths

healthline.com/health/depression/causes#causes

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY