22.2 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Fakty a mýty: Redukčná diéta a chudnutie

Redukčná diéta je spôsob stravovania, ktorého hlavnou úlohou je schudnúť. Obmedzením príjmu kalórií môžete pár kíl zhodiť. Ohľadom chudnutia a samozrejme aj rôznych redukčných diét môžete nájsť na internete množstvo rád a „zaručene“ správnych informácií. Vyznať sa v tom, čo je pravda a ktorá diéta naozaj funguje môže byť ťažšie než sa zdá. Ako to s redukčnými diétami a chudnutím naozaj je?

Je tu nový rok a s ním aj množstvo nových predsavzatí. Tým najčastejším je urobiť niečo pre svoje zdravie, začať sa zdravo stravovať, cvičiť a schudnúť. Po vianočnom období, pre ktoré je typické hodovanie a objedanie sa všakovakými dobrotami ste sa možno pre niečo zdravé rozhodli aj vy. Pojem diéta je veľmi populárny. Každú chvíľu natrafíte na nový spôsob stravovania, ktorý vám pomôže schudnúť. Atkinsonova diéta patrí medzi tie najznámejšie, ale aj tá má svoje mínusy, ktoré sa môžu nepriaznivo podpísať na vašom zdraví.

Počítanie prijatých a spálených kalórií je ďalším spôsobom ako zhodiť nadbytočné kilogramy. Ako dobre sa ale vyznáte v kalóriách? Ktoré sú pre chudnutie dobré a ktorým kalóriám sa radšej vyhnúť? Veľa otázok na ktoré existujú desiatky odpovedí. Nájsť medzi nimi tú správnu môže byť náročné.

Fakty a mýty

Správna redukčná diéta je tá, kde obmedzíte príjem sacharidov

Robte čo len chcete ale sacharidy zo stravy úplne nevylúčite. Nájdete ich všade. Rozdeľujú sa na jednoduché a zložité. Zložité sacharidy nájdete v sušienkach, zákuskoch, cukríkoch,… Tento typ sacharidov nemá žiadne vitamíny, minerály a ani vlákninu. Jednoduché, alebo komplexné sacharidy nájdete v bežnej strave ako ovocie, zelenina, chlieb,… tieto potraviny obsahujú aj množstvo živín, ktoré sú prospešné pre zdravie a organizmus ich využije.

Existujú tabletky na chudnutie, ktoré určite fungujú

Nie, žiadne tabletky ani elixír na chudnutie nefunguje. Žiadne tabletky nerozpustia tukové vankúšiky vo vašom tele. Ak sa chcete zbaviť uloženého tuku dá sa to len tak, že ho zmeníte na energiu. Tukové tkanivo je v podstate zásoba energie, po ktorej organizmus siahne hneď ako nemá dostatok sacharidov, z ktorých by energiu získal. Navyše, pohybom a cvičením môžete zrýchliť odbúravanie tukov. Otužovaním zas môžete z bieleho tuku urobiť sivý, alebo hnedý tuk, ktorý spaľuje energiu ešte rýchlejšie.

Pri diéte je dôležité vyhýbať sa tukom

Kalórie alebo aj kilojouly sú jednotky, ktoré sa používajú na meranie množstva energie v jedle alebo nápoji. Každá makroživina má iné množstvo energie

  • Sacharidy – 16 kJ (cca 4 kcal) na 1 g
  • Bielkoviny – 17 kJ (cca 4 kcal) na 1 g
  • Tuky – 37 kJ (cca 9 kcal) na 1 g
  • Alkohol – 29 kJ (cca 7 kcal) na 1 g

Ak sa rozhodnete počítať kalórie určite by ste mali brať do úvahy v akej forme ich prijímate. Zatiaľ čo 100 g chleba má asi 217 kcal 100 g masla má až 748 kcal. Aj keď sa môže zdať, že tukom sa treba vyhnúť nevylučujte ich zo stravy úplne, sú pre vyváženú stravu veľmi dôležité. Okrem množstva tuku berte do úvahy aj druh tuku, ktorý konzumujete. Vyhnite sa nasýtením a trans tukom, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi Mono a poly nenasýtené tuky sú tzv dobré tuky, ktoré hladinu zlého cholesterolu znižujú.

Redukčná diéta

Nárazová/redukčná diéta je najlepším spôsobom ako schudnúť a udržať si hmotnosť

Pravdou je, že nárazovou diétou môžete schudnúť ale udržať si hmotnosť je už problematické a vo väčšine prípadov zas priberiete. Rýchle chudnutie môže pomôcť ľuďom s obezitou, ktorí potrebujú rýchlejšie zhodiť aspoň časť svojej hmotnosti. Lepšie, pre organizmus zdravšie a aj udržateľné chudnutie je pomalé chudnutie. Kombináciou zdravého stravovania a pravidelného cvičenia budete síce chudnúť pomalšie ale máte oveľa vyššiu šancu svoju hmotnosť si udržať.

Chudnutie je o počítaní kalórií (o znižovaní príjmu kalórií)

Áno, toto je pravda. Základom úspešného chudnutia je zníženie množstva prijatých kalórií a zvýšenie ich výdaja. Dôležité ale je nájsť správny pomer medzi prijatými a spálenými kalóriami. Ak rýchlo zhodíte hmotnosť váš organizmus sa bude snažiť získať stratené zásoby energie naspäť.  Každú kalóriu, ktorú skonzumujete premení na tukovú zásobu a vy budete mať čo robiť s jo-jo efektom.

Priberám zo sacharidov

Nie. Sacharidy sú dôležitou zložkou potravy a v správnom množstve ich náš organizmus potrebuje. Sú rýchlym a jednoduchým zdrojom energie, ktorý využívame na správne fungovanie životne dôležitých orgánov (mozog, nervový systém, obličky,…). Faktom ale je, že nám na to úplne postačia jednoduché sacharidy z potravín.

Existujú potraviny s vysokým obsahom cukru, ktoré sa radia medzi zdravú stravu a mali by ste ich zaradiť do svojho jedálnička ak chcete schudnúť. Patria medzi ne: ovos, pohánka, banány, sladké zemiaky, čučoriedky, cvikla či pomaranče.

Problém môže nastať ak k jednoduchým sacharidom pridáte potraviny s vysokým obsahom tukov. Napríklad smotanová omáčka na cestovinách či maslo a syr so zemiakmi. Nahraďte ich niečím iným. Na cestoviny môžete dať zeleninovú omáčku, ktorá je nie len zdravšia ale aj pre organizmus ľahšie stráviteľnejšia než smotanová omáčka.

Redukčná diéta. Čučoriedky

Redukčná diéta nepomáha. Ak chcem schudnúť musím intenzívne cvičiť.

Pokiaľ chcete schudnúť zamerajte sa hlavne na stravu a znížte počet prijatých kalórií. Dá sa to aj bez prísnej redukčnej diéty. Nahraďte cukríky a sladkosti ovocím a zeleninou a nezdravé tuky zdravými atď. Cvičením môžete chudnutie podporiť ale nemusí to byť vždy cvičenie. Stačí ak zvýšite fyzickú aktivitu. Začnite jazdiť na bicykli, zapíšte sa na kurz tanca, choďte do práce pešo alebo začnite chodiť na prechádzky.

Redukčná diéta je obmedzujúca diéta

Niektoré redukčné diéty je ťažké držať. Je v nich veľa obmedzení, príkazov a zákazov. Niektoré redukčné diéty môžu mať za následok nedostatoční prísun vitamínov a minerálov. Nedostatok základných živín môže viesť k vyvolaniu veľkej chuti na potraviny s vysokým obsahom cukrov alebo tukov. Diéty, ktoré sľubujú rýchle chudnutie často obmedzujú príjem celých skupín potravín čo nemusí byť pre zdravie prospešné.

ZDROJ:

bhf.org.uk/informationsupport/support/healthy-living/healthy-eating/dieting-myths

betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/weight-loss-common-myths

medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000895.htm

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY