23.1 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Fakty a mýty: Ploché nohy

Ploché nohy sú problém, ktorý trápi na celom svete množstvo ľudí. Možno týmto problémom trpíte aj vy, alebo poznáte niekoho, kto ploché nohy má. Je veľa ľudí, ktorí majú ploché nohy a nemajú žiadne problémy. Čo sú ploché nohy a koľko mýtov okolo nich koluje? Oplatí sa veriť všetkým alebo je na nich niečo pravdy?

Čo sú ploché nohy

Skôr ako sa pozrieme na mýty, ktoré okolo plochých nôh kolujú povieme si, čo ploché nohy sú. Chodidlo má viditeľnú klenbu, vnútorná strana chodidiel je mierne klenutá. V prípade plochých nôh je klenba plochejšia, prípadne nie je žiadna. Ak stúpite do piesku s plochými nohami, otlačí sa vám v ňom celé chodidlo. Ak máte chodidlá v poriadku a vaša klenba je správne vyvinutá bude to na otlačku vidieť, klenba sa doň neotlačí.

Počas života prejdeme priemerne vzdialenosť, ktorá sa môže rovnať 3 cestám okolo sveta (niekto viac, niekto menej). Ak máte k tomu ploché nohy môže byť táto cesta skľučujúca. Ľudia s plochými nohami často trpia bolesťami, opuchmi alebo unavenými nohami. Aj keď sa tento stav dá ľahko zvládnuť existuje množstvo mýtov, ktoré ho doprevádzajú. Čomu veriť a čomu nie ak vás trápia ploché nohy?

Fakty a mýty

Ploché nohy sú výsledkom zlej obuvi

Pravdou je, že obuv na vzniku plochých nôh nemá žiadny vplyv. Ak máte ploché nohy môžu topánky na vysokom opätku tento stav zhoršiť, ale nie sú hlavnou príčinou vzniku problému. Príliš časté nosenie topánok na podpätku môže spôsobiť iné problémy ako mozole, kurie oká alebo kladivkové prsty.

Ploché nohy majú genetický pôvod, kedy sa klenba nohy nevyvinie správne. Niekedy môžu byť ale aj výsledkom poranenia alebo opotrebovania šľachy.

Správna obuv môže pomôcť zmierniť tlak na šľachy v klenbe ak ploché nohy máte. U detí je správna obuv dôležitá, tá môže podporiť tvorbu ich klenby.

Ploché nohy. Topánky s vysokým opätkom
Image by javi_indy on Freepik

Ľudia s plochými nohami nemôžu športovať

Nie. Je veľa športovcov (aj profesionálnych), ktorí majú ploché nohy. Veľká väčšina ľudí s týmto problémom sa môže venovať aktívnym športom aj na profesionálnej úrovni. Navyše, keďže sa celá plocha chodidla dotýka zeme majú väčšiu stabilitu a lepšiu rovnováhu čo môžu využiť v gymnastike alebo pri zápasení. Ich chodidlá sú aj ohybnejšia a lepšia tlmia nárazy (napríklad pri skoku či behu) než ľudia, ktorých klenba je správne vyvinutá.

Bolesti nôh sú často spôsobené zlým našľapovaním, keď chodidlo pretáčate dovnútra alebo máte slabé svaly a šľachy.

Keď má dieťa ploché nohy bude ich mať stále

Nie, nemusí. U detí sa nízka klenba dá napraviť vhodnou liečbou a obuvou. U detí sa môže klenba postupne vyvinúť aj vekom. Ak sa plochá noha vyvinie v dospelosti ide o trvalú deformáciu.

Ľudia s obezitou majú ploché nohy

Nie. Ľudia s nadváhou nemusia mať hneď aj ploché nohy ale môžu byť náchylnejší na tento problém. Nadbytočná hmotnosť, ktorú nohy musia niesť sa môže nepriaznivo podpísať práve na chodidlách. Ďalšími rizikovými faktormi môže byť diabetes, reumatoidná artritída, úraz chodidla alebo členku a aj opotrebovanie organizmu vekom.

Ak mám ploché nohy nebudem nikdy chodiť normálne

Väčšina ľudí s plochými nohami nemá žiadne problémy ani bolesti. Pokiaľ trpíte bolesťami či inými problémami, ktoré s touto diagnózou súvisia je možné zmierniť ich ortopedickými vložkami, klenbovými podperami, cvikmi či fyzickou terapiou.

Chirurgický zákrok pri plochých nohách nepomáha

Opak je pravdou. K chirurgickému zákroku sa ale pristupuje až keď všetky predchádzajúce liečby zlyhali a pacient má výrazné bolesti. Zotavenia po chirurgickej korekcii plochých nôh môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ide ale o trvalé riešenie tohto zdravotného stavu.

Ploché nohy. Chôdza na boso
Image by alexeyzhilkin on Freepik

Cvičením sa dá vytvoriť klenba na chodidle

Ak je plochá noha stuhnutá, cvičením klenbu nevytvoríte. Cvičenie na ploché nohy ale môže výrazne zmierniť bolesti a obmedziť nepohodlie, ktoré cítite. Cvičenie ale môže podporiť tvarovanie klenby u detí. Ich organizmus sa stále vyvíja a chôdza na boso po tráve, piesku, členitom teréne spolu s ortopedickými vložkami do topánok im môže pomôcť tvarovať klenbu.

Ploché nohy u detí sú vážnou deformáciou

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetky deti majú ploché nohy. Nie je tomu ale tak. Klenbu chodidla nie je u malých detí vidieť, je totižto obalená tukom. Keď začnú chodiť, môže sa ich klenba sploštiť pod ich váhou. Či má dieťa ploché nohy alebo nie sa dá zistiť neskôr. Klenbu na chodidlách malých detí zbadáte až okolo 3 roku ich života. Ak nie, stále môžete zostať pokojní a ako rodičia nemusíte hneď panikáriť. Deti stále rastú a u väčšiny z nich sa klenba do puberty vyvinie.

ZDROJ:

crortho.com/foot-ankle-care/myths-around-flat-foot-deformity

rogersfootandankleinstitute.com/post/flat-feet-myths-and-facts-in-eagle-mountain

footcare.net/blog/153784-flat-feet-myths-you-should-forget-about_3

Obrázky: Pixabay, Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY