4.8 C
Bratislava
streda, 4 decembra, 2024

Ako zastaviť čkanie u detí

Čkanie alebo štikútka už potrápilo každého z nás. Aj keď nejde o vážny stav viete, že to nie je nič príjemné a chcete to čo najskôr zastaviť. Možno ste si všimli, že čkanie je celkom bežné u malých detí. Hoc vyzerajú pri tom rozkošne, isto by ste chceli vedieť ako zastaviť čkanie u detí.

Vedcom sa stále nepodarilo prísť na dôvod čkania. Prečo začneme štikútať, na čo čkanie slúži a ako ho vyliečiť sú otázky, na ktoré sa doteraz nepodarilo nájsť odpoveď. Podarilo sa ale zistiť prečo k čkaniu dochádza.

Prečo čkáme

Čkanie má na svedomí nedobrovoľné stiahnutie bránice a vonkajšieho medzirebrového svalstva (kŕč). Pri stiahnutí svalov sa prudko nadýchneme a o pár milisekúnd sa uzavrú hlasivky čo spôsobí typický zvuk čkania.

Čkanie trápi aj malé deti

Štikútka nie je pre malé deti nebezpečná

a zdá sa, že viac trápi rodičov než dieťa. Deti čkanie netrápi, môžu pri tom pokojne jesť alebo spať. Behom 5 až 10 minút štikútanie zmizne.

Deti môžu čkať ešte skôr ako sa narodia. Chvenie v bruchu tehotných žien môže byť znakom toho, že sa dieťaťu čká. Podľa jednej teórie si týmto čkaním deti v brušku precvičujú svaly, ktoré budú potrebovať na dýchanie.

Pomerne časté je čkanie u novorodencov a dojčiat. Prečo k tomu dochádza môžeme len predpokladať. Malé deti tento problém najčastejšie trápi pri

  • jedení (kojenie)
  • pití
  • stresujúcich udalostiach

Ako predísť čkaniu u detí

Deti začnú najčastejšie štikútať pri jedení. Pravdepodobne je za tým vzduch, ktorý mohli deti pri jedení prehltnúť. Skúste mierne zmeniť spôsob kŕmenia.

  • Odgrgnutie – ak dieťa čká po dojčení dajte ho do vzpriamenej polohy a jemne poklepávajte po chrbte. Odgrgnutím sa dostane z jeho žalúdka aj vzduch, ktorý mohlo prehltnúť a môže byť dôvodom čkania. Pokojne môžete kŕmenie aj prerušiť a nechať dieťa odgrgnúť. Až potom pokračujte v kŕmení.
  • Spomaľte kŕmenie – spomaľte kŕmenie. Je možné, že ak dieťa prehĺta príliš rýchlo prehltne aj vzduch.
  • Pokojné dieťa – dieťa kŕmte keď je pokojné. Najlepšie je ak ho nakŕmite ešte skôr než sa začne plačom dožadovať jedla. Novorodenca pri kŕmení nerušte. Nechajte ho sústrediť sa na sanie a prehĺtanie
  • Cumlík vo fľaške – ak kŕmite dieťa z fľašky uistite sa, že v cumlíku nie je vzduch, ktorý by mohlo dieťa prehltnúť
  • Otvor v cumlíku – uistite sa, že dierka v cumlíku nie je príliš veľká ani malá. Čím je dieťa väčšie tým väčší otvor v cumlíku by mal byť, stále ale dbajte o to aby nebol prietok mlieka (umelej výživy) príliš veľký.
  • Dojčenie – ak dojčíte dbajte o to aby sa dieťa správne prisalo na celú bradavku a neprehĺtalo s mliekom aj vzduch. Skôr ako dieťa priložíte k druhému prsníku nechajte ho odgrgnúť.

Ako zastaviť čkanie u detí

Pokiaľ už vaše dieťa čká môžete sa pokúsiť čkanie zastaviť

  • Poloha – položte si dieťa na jednu ruku bruškom dole a druhou rukou mu jemne poklepávajte alebo ho hlaďte po chrbte.
  • Rozptýľte ho – zaspievajte mu, zaujmite ho niečím zaujímavým. Čkanie môže prestať.
  • Cumlík – niektoré deti prestanú čkať keď dostanú cumlík. Satie cumlíku môže zmierniť sťahovanie bránice čím sa čkanie zastaví.

Čkanie u detí je bežné a nemáte sa čoho obávať. Viac trápi rodičov ako samotné dieťa. Lekára vyhľadajte ak trápi štikútanie novorodenca dlhší čas (2 hodiny a viac) alebo ak

  • nemôže pre čkanie spať
  • má modré pery (nedostatok kyslíka)
  • má problémy s dýchaním alebo jedením

Čkanie u detí – čo nerobiť

Každý dospelý človek sa v snahe zbaviť štikútania snažil zadržať dych, vypiť viac vody alebo prehĺtať naprázdno. Podobných „babských rád“ ako zastaviť čkanie je množstvo. Určite ale nič z toho neskúšajte na malých deťoch. Nesnažte sa ich vydesiť, rozosmiať ani im neupchávajte nos v nádeji, že prestanú čkať a vy im chcete len dobre.

Čkanie u detí do 1 roka je bežné a keďže sa o čkaní toho veľa nevie môže byť pre deti dokonca aj prospešné. Ak vaše dieťa začne čkať nepanikárte a pár minút počkajte. Ako čkanie začalo tak aj skončí.

ZDROJ

webmd.com/baby/what-to-do-if-your-baby-has-hiccups

health.clevelandclinic.org/heres-what-to-do-when-your-baby-has-the-hiccups

healthline.com/health/childrens-health/newborn-hiccups#see-a-doctor

Obrázky: Unsplash

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY