5.1 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024

Fakty a mýty: Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, pre ktoré sú charakteristické opakujúce sa záchvaty. Záchvaty, krátke epizódy mimovoľného pohybu môžu postihnúť časť tela (čiastočné záchvaty) alebo celého tela (generalizované záchvaty). V niektorých prípadoch môže dôjsť strate vedomia či strate kontroly funkcie čriev prípadne močového mechúra.

Podľa WHO má epilepsiu 50 miliónov ľudí na svete. Ide tak o najbežnejšie neurologické ochorenie na svete. Až 70% ľudí s epilepsiou môže žiť bez záchvatov ak sú správne liečení. Záchvaty spôsobuje abnormálny elektrický výboj v mozgu. Prečo k tomu dochádza sa doteraz nevie.

Najstaršie uznávané ochorenie na svete

Epilepsia patrí medzi najstaršie známe ochorenia na svete. Prvé písomné záznamy o epilepsii siahajú do roku 4 000 p.n.l. Počas tých rokov mala mnoho pomenovaní: padúcnica, mrcha nemoc či zrádnik. Aj keď je toto ochorenie známe už tisícky rokov sprevádza ho strach, nepochopenie a diskriminácia. Existuje množstvo mýtov, ktoré epilepsiu už stáročia doprevádzajú.

Epilepsia

Fakty a mýty

Každý kto má záchvat má epilepsiu

Nie. Epilepsia je známa záchvatmi ale nie každý záchvat je dôsledkom epilepsie. Kým epilepsia je spôsobená nadmernou elektrickou aktivitou v mozgu sú záchvaty, ktorých príčina je inde. Napríklad pri nízkej hladine cukru, problémoch so srdcom alebo môže ísť o psychogénne neepileptické záchvaty. Záchvaty pri týchto ochoreniach môžu vyzerať ako epileptické záchvaty ale nejde o epilepsiu.

Aby bola epilepsia spoľahlivo diagnostikovaná musí mať pacient aspoň dva nevyprovokované záchvaty.

 

Epilepsia je nákazlivá

Nie. Aj keď sa tento mýtus traduje už stáročia nie je tomu tak. Epilepsia nie je nákazlivá a nemôžete ju chytiť od inej osoby.

Ľudia s epilepsiou sú duševne chorí alebo mentálne postihnutí

Nie. Epilepsia, duševné choroby a aj mentálne postihnutia majú príčinu v poruchách mozgu ale ide o rozdielne ochorenia. Ľudia s epilepsiou majú rovnaký stupeň inteligencie ako ľudia bez epilepsie. Pravdou je, že sila a frekvencia záchvatov môžu ovplyvniť schopnosť učenia ale vhodnou liečbou sa záchvaty dostanú pod kontrolu.

Psychologické problémy ale môžu mať ľudia, u ktorých má epilepsia ťažký a nekontrolovaný priebeh.

 

Pri každom záchvate stráca pacient vedomie a má kŕče

Nie. Človek padne na zem, začne sa triasť a niekedy má aj penu na ústach je častý dej záchvatu, ktorý môžete vidieť v televízii. Ide o tonicko-klonický záchvat, ktorý je ale len jedným z ďalších 40 možných epileptických záchvatov. Niektoré záchvaty sa môžu prejaviť len rýchlymi svalovými zášklbmi, krátkou stratou vedomia, zmätenosťou, narušením zraku, sluchu alebo pocitom mravčenia.

Pri záchvate treba vložiť osobe niečo do úst

Nie. Osobe, ktorá má záchvat nevkladajte nič do úst. Mohli by ste jej poškodiť čeľusť alebo zuby. Nemusíte sa ani obávať, že si počas záchvatu prehltne jazyk.

Ak má niekto záchvat je dobré pevne ho držať aby sa netriasol

Nie. Počas záchvatu osobu nedržte. Týmto spôsobom záchvat nepotlačíte.  Skôr by ste mu len spôsobili zranenia svalov alebo kostí. Epileptický záchvat odznie behom 30 až 90 sekúnd sám. Dobre ale skontrolujte okolie a všetky predmety v okolí dajte ďalej. Rozumné je tiež dať osobe so záchvatom niečo mäkké od hlavu.

Ľudia s epilepsiou nemôžu pracovať (získať vodičský preukaz)

Môžu. Ak sa podarilo liečbou dostať záchvaty pod kontrolu ľudia s epilepsiou môžu pracovať. Problém môžu mať ak sa chcú zamestnať ako piloti či vodiči kamiónov. Získať vodičský preukaz môže byť pre nich náročnejšie (jednou z podmienok je byť nejaký čas bez záchvatu, …). Všeobecne by sa ale mali vyhýbať viaczmennej práci, práci vo výškach, či prácam, kde hrozí spustenie záchvatu (blikanie svetiel, pohybujúce sa vzory,…).

Počítačové hry, videohry alebo stroboskopické svetlá môžu spustiť záchvat

Áno, ale nie u všetkých pacientov. Blikajúce svetlo môže byť zrakovým spúšťačom (fotosenzitivita) záchvatov len pre cca 3 až 5% ľudí s epilepsiou. Nejde ale len o blikajúce svetlo ale aj iné vizuálne podnety ako opakujúce sa pohyblivé vzory alebo tvary.

Epilepsia. Spúšťač

Epilepsia sa nedá vyliečiť

Epilepsia sa dá liečiť. Deti môžu z epilepsie „vyrásť“, lieky môžu pacientov s epilepsiou zbaviť záchvatov. Ak lieky nezaberajú môže sa pristúpiť k operácii mozgu, nervovej stimulácii implantovanými elektrickými zariadeniami alebo špeciálnou diétou. Za vyliečeného sa považuje pacient, ktorý nemal 10 rokov záchvat a posledných 5 rokov neužíva lieky.

ZDROJ

valleychildrens.org/blog/epilepsy-13-epilepsy-myths-busted

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-epilepsy

epilepsyfoundation.org.au/understanding-epilepsy/about-epilepsy/myths-and-misconceptions/

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY