5.4 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Stacionárny bicykel a hrazda na cvičenie. To stačí na domáce priestorovo úsporné fitko

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete zaobstarať domáce fitko, ale nemáte dostatok priestoru na všetko to vybavenie, ktoré nájdete napríklad v posilňovniach, nezúfajte. Na také mini domáce fitko vám dokonale postačí napríklad aj kombinácia stacionárneho bicykla a hrazdy.

Kombinácia stacionárneho bicykla a hrazdy na doma ponúka množstvo výhod pre vaše fyzické aj duševné zdravie. Kombinácia dvoch rôznych foriem cvičenia, ako je aeróbna jazda na bicykli a silový tréning na hrazde, vám umožní vyťažiť z tréningu maximum v krátkom čase, a to dokonca aj vo vašej obývačke!

Cvičenie na stacionárnom bicykli v pohodlí domova

Rotoped (stacionárny bicykel) poskytuje bezpečný a pohodlný spôsob, ako cvičiť bez ohľadu na vonkajšie podmienky. Cvičenie na tomto trenažéri je vynikajúce pre kardiovaskulárne zdravie, pomôže vám zlepšovať vašu kondíciu, vytrvalosť, zníži hladinu cholesterolu, tlaku v krvi, pomáha tiež spaľovať kalórie a znižovať telesný tuk.

Existuje mnoho spôsobov, ako variovať cvičenie na stacionárnom bicykli, aby ste sa udržali motivovaní a zároveň dosiahli svoje ciele. Môžete cvičiť v intervalovom tréningu alebo si nastaviť cieľovú hodnotu na nejaký presný čas alebo vzdialenosť. Niektoré stacionárne bicykle majú aj integrované programy tréningu, ktoré vás budú viesť cez rôzne stupne intenzity a pomôžu vám tak dosiahnuť vaše ciele.

Okrem toho je tento typ cvičenia aj skvelým spôsobom, ako sa zabaviť pri sledovaní televízie. Takto môžete kombinovať príjemné s užitočným a zároveň sa udržiavať v kondícii.

Stacionárny bicykel

Ako si správne vybrať rotoped na doma?

  • Kvalita: vyberte si kvalitný stacionárny bicykel, možno bude drahší, avšak určite vás poteší dlhou životnosťou a lepším vybavením.
  • Funkcie: porozmýšľajte, aké funkcie potrebujete, ako napríklad programy tréningu, snímače tepu a meranie kalórií a mnoho ďalších.
  • Veľkosť: zvážte veľkosť bicykla a množstvo priestoru vo vašej domácnosti. Ak máte obmedzený priestor, možno sa budete chcieť rozhodnúť pre skladací alebo kompaktný model, ktorý sa dá ľahko uskladniť, keď sa nepoužíva.
  • Hmotnosť a stabilita: vyberte si stacionárny bicykel s dostatočne ťažkým základom a pevnými nohami, aby bol počas cvičenia stabilný.
  • Nosnosť: ak chcete zo stacionárneho bicykla vyťažiť čo najviac, uistite sa, že je vhodný pre vašu telesnú hmotnosť. Vo všeobecnosti platí, že lepšie značky stacionárnych bicyklov majú nosnosť od 130 do 180 kg.

Zaobstarajte si hrazdu na domáce cvičenie

Cvičenie na hrazde je jedným z najefektívnejších spôsobov ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a zároveň vybudovať silu a vytrvalosť. A to všetko v pohodlí vášho domova. Cvičenie s touto pomôckou má mnoho výhod, ktoré vám umožnia vytvoriť si trvalý fitness režim, ktorý bude prispôsobený vašim potrebám a možnostiam. Hrazda poskytuje skvelú príležitosť na rýchle budovanie sily, vytrvalosti a flexibility.

Hrazdy pomáhajú s budovaním svalov predovšetkým na rukách (ramená, bicepsy, tricepsy a predlaktia), ale posilňujú aj chrbát, hrudník a brucho. Tréning s hrazdou vám prinesie nielen lepšiu postavu, ale aj lepšie držanie tela. Tréning na hrazde vám poskytne silnejší úchop, ktorý môžete využiť pri iných cvikoch, napríklad pri mŕtvych ťahoch.

Okrem budovania svalovej hmoty môže tréning na hrazde pomôcť aj pri podpore chudnutia tým, že počas tréningu spaľujete kalórie. Teda nielenže zlepší vašu silu a postavu, ale môže vám pomôcť dosiahnuť aj ciele v oblasti chudnutia. Tréning na hrazdách je preto skvelou voľbou pre každého, kto sa chce dostať do formy.

Hrazda na cvičenie

Podľa čoho si vybrať hrazdu na domáce fitko?

V prvom rade si musíte dobre premyslieť, koľko miesta v domácnosti máte a kde chcete hrazdu upevniť. Ak nemáte veľa miesta alebo ju nemáte kde namontovať, určite vám postačí hrazda do dverí. Je skladná, jednoducho sa montuje a nebude vám zavadzať pri bežnom živote. Pokiaľ však máte dostatok voľného priestoru, zaobstarajte si nástennú alebo stropnú hrazdu.

Ak ste si už typ hrazdy vybrali, potom sa zamerajte na aspekty, ktoré by mala kvalitná hrazda mať:

  • Materiál: najlepším materiálom je v prípade hrazdy oceľ či hliníkova liatina, pretože sa vyznačujú dostatočnou odolnosťou a pevnosťou.
  • Nosnosť: tento aspekt je dôležitý hlavne z hľadiska bezpečia. Musíte vedieť, že vás hrazda udrží a v prípade, že nechcete posilňovať na hrazde len s vlastnou váhou ale aj so závažiami, dbajte na dostatočnú nosnosť. V tomto prípade radšej určite siahnite po takej, ktorá má nosnosť do 200 kíl.
  • Dĺžka tyče: ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky a cítiť sa pri cvičení dostatočne pohodlne, dbajte na to, aby ste si zaobstarali hrazdu, ktorá má dĺžku tyče nad 110 cm.
  • Priemer tyče: je veľmi dôležitý aspekt pre pohodlie pri cvičení. Za ideálny priemer tyče na hrazde sa považuje rozpätie medzi 32 až 34 cm.

Kombináciou týchto dvoch cvičení môžete maximalizovať výhody oboch a vytvoriť si tréning, ktorý bude prispôsobený vašim individuálnym potrebám. Okrem toho vám táto kombinácia dáva príležitosť postaviť sa výzvam a posunúť tak svoje limity. Spojenie kardia a silového tréningu prináša vytúžené ovocie. Tieto cvičenia striedajte, vytvorte si svoj vlastný cvičebný plán a vyrazte na cestu za svojimi cieľmi.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY