15.6 C
Bratislava
štvrtok, 30 mája, 2024

Fakty a mýty: Darovanie krvi

Aj napriek obrovskému úsiliu vedcov, laborantov, lekárov a ďalších odborníkov z celého sveta sa doteraz nepodarilo vyrobiť umelú krv. Táto červená tekutina, ktorá nám prúdi v žilách sa vyrobiť nedá. Darovanie krvi je tak jediný spôsob ako krv získať a zachrániť ňou život.

Podľa WHO je na celom svete približne 13 300 centier na darovanie krvi, v ktorých sa ročne vykoná viac ako 115 miliónov odberov. Možno sa vám zdá, že je to veľa krvi, ale pravda je iná. Pri jednej operácii srdca sa spotrebuje pokojne aj 5 jednotiek krvi, pri autonehode to môže byť aj viac ako 50. Krvi a ani darcov krvi nikdy nie je dosť.

Rozhodnutím darovať krv môžete zachrániť život jednej alebo aj viacerým osobám. Darovaná krv sa rozdelí na zložky ako červené krvinky, krvné doštičky a krvná plazma. Každá z týchto zložiek môže pomôcť pacientom so špecifickými chorobami.

Aj napriek rozsiahlej kampani a množstvu dostupných poznatkov sa darovanie krvi často spája s množstvom mýtov, ktoré sa na pravde nezakladajú. Aká je pravda o darovaní krvi?

Fakty a mýty

Darovaním krvi sa môžem infikovať

Nie. V súčasnosti sa pri odbere krvi požíva len jednorázový zdravotnícky materiál. Nemusíte sa ani báť, že po darovaní ochoriete alebo vám bude zle.

U nás sa odoberá 450 ml krvi. Aj keď sa to môže zdať veľa, neobávajte sa. V ľudskom organizme je 5 až 6 litrov krvi. Že vám chýba 450 ml krvi si sotva všimnete. Behom 48 hodín od darovania krvi sa objem krvi vráti do normálu – hlavne krvná plazma. V priebehu pár týždňov (4 až 8 týždňov) si ľudský organizmus nahradí aj ďalšie zložky.

Darovanie krvi môže mať pár vedľajších účinkov ako pocit únavy, závraty a možno menšia modrina v mieste vpichu. Závraty sa častejšie vyskytujú u darcov krvi s nižšou hmotnosťou.

Užívam lieky, nemôžem darovať krv

Môžete, tiež to ale závisí od toho aké lieky beriete. Lieky na zníženie hladiny cholesterolu či iné nie sú dôvodom aby ste nemohli krv darovať. Z toho dôvodu sa pred odberom krvi vypĺňa dotazník. Vyplňte ho pravdivo a nič nezatajujte. Následne lekár zhodnotí, či ste na darovanie krvi vhodný alebo nie.

Som chorý, nemôžem darovať krv

Záleží to od toho akou chorobou trpíte. Je mnoho diagnóz, pri ktorých  darovanie krvi je možné. Ak máte napríklad hypertenziu, alergiu alebo vysoký cholesterol môžete krv darovať.

Pokiaľ ste boli prechladnutí, prekonali chrípku alebo podstúpili operačný zákrok darovanie krvi radšej odložte kým sa úplne nezotavíte. Odporúča sa darovať krv až mesiac po chorobe. Ak ste boli operovaní môžete darovať krv až cca 6 mesiacov po zákroku. Tento čas sa ale mení, je závislí od rozsahu zákroku.

Darovanie krvi je možné len nalačno

Nie. Nemýľte si darovanie krvi s odberom krvi. Na darovanie krvi nechoďte nalačno a nezabúdajte ani na pitný režim.

Pred odberom by ste sa mali vyhnúť konzumácii ťažkých mastných jedál. Minimálne 12 hodín pred odberom nepite alkoholvyhnite sa aj fajčeniu (aspoň 8 hodín pred odberom).

Vegetariáni a vegáni nemôžu darovať krv

Môžu. Pokiaľ máte dostatok železa v krvi a nehrozí vám anémia môžete darovať krv a je jedno či ste vegán alebo vegetarián.

Mám tetovanie (piercing), nemôžem darovať krv

Darovať krv nemôžete ak máte čerstvé tetovanie alebo piercing. Ak je ale vaše tetovanie staršie než 6 mesiacov môžete krv darovať. Dôvod je jednoduchý. Počas tetovania ste sa mohli infikovať čo sa môže prejaviť na vašom zdraví aj po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Vaša infikovaná krv by tak mohla infikovať prijímateľa krvi.

Na darovanie krvi som príliš starý

Darovať krv môžete od 18 do 60 rokov života. Nikdy nie je neskoro. Pokiaľ netrpíte chronickými chorobami a neužívate lieky, ktoré by vás z darcovstva krvi vylúčili môžete darovať krv aj keď máte tesne pred šesťdesiatkou.

Darovanie krvi trvá dlho

Nie. Samotné darovanie krvi trvá maximálne 15 minút. Trochu viac času vám zaberie vyplnenie dotazníka, pohovor s lekárom a čakanie na rozbor vzorky krvi aby sa zistilo či ste vhodným darcom.

Po odbere krvi sa odporúča zostať ešte zostať pár minút ležať. Celkovo vám môže darovanie krvi ukrojiť hodinu až dve z vášho času. Dve hodiny vášho času môžu niekomu zachrániť život.

ZDROJ

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-blood-donation

redcrossblood.org/local-homepage/news/article/myths-about-donating-blood.html

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY