28.7 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024

Hladkosť povrchu nie je u každého katétra rovnaká

Hladkosť povrchu nie je u každého katétra rovnaká

Užívatelia katétrov sa zvyčajne cievkujú 4 – 6-krát denne, čo je približne 1 825-krát ročne*. Pri takom množstve je veľmi dôležité, aby každé zavedenie a vybratie katétra prebehlo s čo najnižším trením a bolo tak čo najjemnejšie. Len tak sa dá predísť drobným poraneniam močovej rúry a nepohodliu pri katetrizácii.

Močovú rúru je – obzvlášť pri pravidelnom cievkovaní – nutné chrániť pred poškodením a následnými komplikáciami, ako sú hematúria (prítomnosť krvi v moči), striktúry (zúženie močovej rúry) a infekciami vylučovacej sústavy.

Najšetrnejšie k sliznici močovej rúry sú jednorazové katétre s hydrofilným povrchom. Pravdou ale je, že nie všetky hydrofilné povrchy sú rovnaké. Obzvlášť je nutné dávať si pozor na nasledujúce nedokonalosti povrchu niektorých katétrov:

Povrch katétra býva miestami suchý

Potiahnutie niektorých katétrov nie je jednoliate a pri zavádzaní alebo vyberaní katétra sa môžu vyskytovať suché miesta tam, kde poťahovaná vrstva k povrchu katétra dobre nepriľnula.

Hydrofilný povrch katétra rýchlo vysychá

Nedostatočná hydratácia môže v priebehu času spôsobiť vysychanie a povrch katétra môže zhrubnúť alebo byť lepkavý.

Jednorazové močové katétre značky SpeediCath® vďaka unikátnej technológii hydrofilného povrchu (Triple Action Coating Technology – TACT) výrazne znižujú trenie pri katetrizácii, chránia sliznicu močovej rúry a znižujú riziko vzniku infekcií močových ciest.

Technológia TACT chráni močovú trubicu tromi spôsobmi:

Povrch katétra ostáva súdržný a celistvý
Hydrofilný povrch je súvislý po celej dĺžke katétra, bez suchých miest. Počas katetrizácie sa z katétra nezotrie ani pri zavádzaní alebo vyťahovaní z močovej trubice.

Povrch katétra ostáva stále hladký a klzký

Povrch katétra ostáva stále hladký a jemný počas celej doby katetrizácie. To významne chráni sliznicu močovej rúry pred poranením.

Povrch katétra je stále dostatočne hydratovaný

Dokonalá hydratácia povrchu katétra ho robí pripraveným na okamžité použitie.

Katétre SpeediCath majú jednu spoločnú vlastnosť. Sú vytvorené s ohľadom na potreby ľudí, ktorí ich používajú. Tento prístup k vývoju a inováciám pomohol značke SpeediCath stať sa jednotkou na európskom trhu a získať viacero ocenení za dizajn a funkčnosť.

* Kalkulácia založená na EAUN Guidelines odporúčajúcich, že dospelý pacient sa má cievkovať 4 – 6-krát denne. Ak sa dospelý cievkuje 5-krát denne 365 dní v roku, bude to približne 1825-krát za rok.

PM-33182

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY