9.1 C
Bratislava
piatok, 13 septembra, 2024

Ktoré problémy a poruchy menštruácie u žien sú najčastejšie? Tu je prehľad TOP 3

U každej zdravej ženy sa v reprodukčnom období, čiže v čase medzi pubertou a menopauzou, objaví krvácanie z pošvy nazývané menštruácia. V čase, keď ženy menštruujú prichádza takzvané plodné obdobie. Počas obdobia menštruácie však môže prísť aj k niektorým jej problémom či poruchám a na tie najčastejšie sa práve teraz pozrieme.

Nepravidelná menštruácia môže byť v mladom aj staršom veku

Nepravidelný chod menštruácie môže ovplyvniť viacero faktorov a to u žien v nižšom ako aj u žien vo vyššom veku. Medzi najčastejšie faktory patria stres, poruchy príjmu potravy, váha, hormonálne problémy alebo nejaké ochorenie.

Dlhodobý stres môže ovplyvniť časti mozgu, ktoré majú pod kontrolou reprodukciu u žien. V takomto prípade sa môže ovulácia aj s menštruáciou dokonca úplne zastaviť.

Poruchy príjmu potravy sú závažné, hlavne keď ide o anorexiu. Extrémny úbytok váhy alebo naopak jej nárast je pre telo veľmi nezdravý, čo môže spôsobovať taktiež nepravidelný chod menštruácie alebo aj jej úplné vynechávanie. Menštruácia sa zvyčajne vráti po normalizovaní hmotnosti do zdravých limitov.

Hormóny sú pre organizmus nevyhnutné a to isté platí aj pre menštruáciu. Ako náhle sa rovnováha hormónov naruší, objaví sa množstvo problémov, ktoré môžu mať na svedomí aj nepravidelný chod menštruácie. Za hormonálnou nerovnováhou je pritom najčastejšie zmena hladiny estrogénu.

Pokiaľ ide o závažné zdravotné problémy, ako sú infekcie, polypy alebo zápaly, hneď po ich vyliečení sa vám môže menštruácia vrátiť. Za pravidelnosťou či nepravidelnosťou menštruácie treba hľadať aj vplyv živín, vitamínov a minerálov. Ich nedostatočná hladina tiež ovplyvňuje menštruačný cyklus.

Pozor na endometriózu, ovplyvní aj otehotnenie

Endometrióza

 je nezhubné ochorenie ktoré je ovplyvnené estrogénom a je to najčastejšie gynekologické ochorenie. Toto ochorenie postihuje ženy v reprodukčnom veku medzi 30. až 40. rokom života, pričom sa uvádza sa, že riziko zvratu na typ rakoviny je iba 1%.

Názov endometrióza označuje výskyt ložísk endometria, čiže tkaniva, na miestach mimo maternice. V niektorých prípadoch prebieha nepozorovane alebo prechodne. Príčiny vzniku nie sú do dnes úplne známe, ale prikladá sa význam viacerým súčinným rizikovým faktorom, napríklad ako sú genetické, hormonálne, anatomické a imunologické zmeny.

U žien s diagnostikovanou endometriózou nie je vylúčené prirodzené otehotnenie, všetko závisí od lokalizácie ochorenia, jeho štádia a dĺžky trvania.

Lokalizácia ochorenia je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje jeho prejavy. Najbežnejším znakom sú bolesti v oblasti podbrušia. Bolesť sa môže objaviť aj v oblasti chrbta alebo hrudníka, pokiaľ sa tam vyskytla sliznica. Intenzita bolesti sa viaže na hormonálny cyklus ženy.

Počas menštruácie je intenzita najvyššia a následne po nej ťažkosti ustupujú. Bolesť sa môže vyskytovať aj počas pohlavného styku a pri endometrióze je typická aj bolesť panvy. Toto ochorenie má veľký vplyv na neplodnosť žien, príčinou je skoro v polovici prípadov. Ak máte podozrenie na endometriózu, nečakajte, včasná diagnostika je základom riešenia.

PMS, čiže predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm, ktorý poznáme aj pod skratkou PMS, dokáže v súčasnosti potrápiť mnoho žien. Má veľa podôb a prichádzajú s ním aj nepríjemne javy, napríklad migréna či bolesti hlavy. Na tieto príznaky má vplyv aj domáce prostredie.

Predmenštruačný syndróm pritom predstavuje pre každú ženu niečo iné. U niektorých žien sa vyskytuje každý mesiac, vždy 1 až 2 týždne pred menštruáciou, a u iných sa vyskytne len zriedkavo a raz za čas. PMS väčšinou končí, keď sa začne krvácanie, pričom sa môže objaviť už okolo 20. roku života a niektoré ženy trápi až do menopauzy.

K najčastejším príznakom PMS patria výkyvy nálad, podráždenosť, úzkosť, taktiež sa môžete stretnúť aj s chuťou na slané alebo sladké, typické sú bolesti hlavy a únava.

Predmenštruačný syndróm môže byť niekedy bez príznakov alebo s úplne minimálnymi prejavmi, no väčšinou je ich intenzita vysoká. V prípade veľmi silných prejavov ide už o jav nazvaný predmenštruačná dysforická porucha, táto sa týka zhruba 8% žien.

Ak ide o riešenie, zbaviť sa všetkých príznakov PMS je nemožné, neexistuje na to ani žiadny špecifický liek. Pomôcť však môže cvičenie, ktoré vás zbaví úzkosti aj zlej nálady. Ak máte kŕče a problém s pohybom, zvoľte teplé obklady. Oddychom a relaxom znížite stres v organizme a zlepšíte stav nervovej sústavy, čo na PMS vplýva tiež.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY