5 C
Bratislava
utorok, 5 novembra, 2024

Fakty a mýty: Chrápanie

Chrápanie je jedným z najväčších strašiakov spoločných spální a izieb. Ak partner chrápe veľa sa nevyspíte. Myslíte si ale, že človek, ktorý chrápe sa vyspal dobre? Veľa ľudí berie chrápanie s humorom, ako nepríjemnosť, ktorá časom odznie, alebo si na ňu partner alebo partnerka musí jednoducho zvyknúť. Chrápanie, chrapkanie alebo aj „pílenie dreva“ ale môže byť príznakom zdravotného problému a dokonca môže byť aj príčinou ochorenia.

Príčiny chrápania

Chrápanie je celosvetový problém, ktorý sa týka viac ako 40% populácie. Aj keď sa chrápanie často spája s mužmi, chrápu aj ženy a aj deti. K chrápaniu dochádza ak je obmedzená priechodnosť horných dýchacích ciest. Vzduch, ktorý dýchacími cestami prechádza zvyšuje tlak v krku čím dochádza k vybrovaniu mäkkého podnebia.

Dôvodov na obmedzenie priechodnosti môže byť viacero. Od rôznych alergií, cez nádchu, problémy s mandľami, obezitu až po anatómiu krku to môže byť čokoľvek. Čím sme starší tým sa zvyšuje aj riziko chrápania. Ochabnuté svaly na krku a aj jazyka vytvárajú prekážku v prúdení vzduchu a dochádza k chrápaniu. Môže ale poukazovať aj na obštrukčné spánkové apnoe. Chrápanie sa neoplatí podceňovať napriek tomu existuje množstvo mýtov, ktoré s ním súvisia.

Fakty a mýty

Chrápať je normálne

Často áno a nemusí hneď znamenať vážnejší problém. Zvyčajne sa objavuje pri zotavovaní z infekcie dýchacích ciest. Po vyliečení tento problém zmizne. Pokiaľ ale chrápete dlho môže to byť príznak obštrukčného spánkového apnoe. Počas spánku prestávate dýchať, čo prebúdza váš mozog, ktorý vás núti lapať po dychu. Dochádza k zníženiu kyslíka v organizme, ktorý chýba životne dôležitým orgánom.

Na chrápanie neexistuje liečba

Na liečbu chrápania sa v minulosti využíval len lekársky zákrok. Dnes už existujú aj rôzne terapie a lieky na chrápanie (spreje, kvapky). Zmierniť až zastaviť chrápanie môže aj laserová technológia, ktorou sa zahreje tkanivo v zadnej časti úst čo stimuluje tvorbu kolagénu. Kolagén spevní steny dýchacích ciest čím sa udržia priechodné.

Hlboký spánok sa prejavuje chrápaním

Kto chrápe ten tvrdo spí, mýtus, ktorý pretrváva generácie. Nie je tomu ale tak. Ak máte obštrukčné spánkové apnoe váš mozog sa počas spánku neustále prebúdza lebo mu chýba kyslík a vy sa do hlbokého spánku ani nedostanete. Kvalita vášho spánku je tak výrazne nižšia a môžete sa prebudiť aj na jemný šepot.

Chrápu len starí ľudia a ľudia s nadváhou

Nie, aj keď je pravda, že starší a obézni ľudia chrápu častejšie. Dôvodom je ochabnutie svalstva a tkaniva dýchacích ciest u starších ľudí. U ľudí s nadváhou môže byť príčina v tuku, ktorý tlačí na dýchacie cesty a obmedzuje ich priechodnosť. S chrápaním ale majú problémy aj mladí a štíhli ľudia. Často je za tým infekcia, nádcha, kašeľ alebo aj zväčšené mandle.

Chrápanie
https://www.freepik.com/

Každý kto chrápe má spánkové apnoe

Ako sme už spomínali, obštrukčné spánkové apnoe spôsobuje prerušovanie spánku a chrápanie je jedným z jeho príznakov. Nie každý, kto chrápe má hneď spánkové apnoe. Za chrápaním môže byť infekcia, veľké mandle, veľký predhryz, vychýlená priehradka, polypy, anatómia krku,… Pokiaľ ale chrápanie trvá viac dní až týždňov určite by ste sa o tom mali porozprávať s lekárom.

Každý kto má spánkové apnoe chrápe

Chrápanie je jedným z príznakov spánkového apnoe ale až 20% pacientov s touto diagnózou nechrápe. Ľudia s týmto zdravotným problémom môžu mať aj iné príznaky ako je napríklad lapanie po vzduchu, dusenie alebo sťažené (namáhavé) dýchanie. Prebudenie sa s bolesťou hlavy alebo zobudenie sa na sucho v ústach sú ďalšie príznaky spánkového apnoe.

Chrápanie sa týka len mužov

Nie, aj keď muži chrápu častejšie chrápať môžu ženy a aj deti. Faktom je, že ženy sa na chrápanie partnera zobudia skôr ako muži na chrápanie partnerky. Žena nechrápe tak nahlas ako muž, preto si ani nevšimnete, že chrápe. Vyššie riziko chrápania je aj u tehotných žien a u žien, ktoré už prešli menopauzou.

Chrápanie u detí nie je príznakom zdravotného problému, ale zdravého spánku

Odhaduje sa, že 10 až 20% detí, ktoré chrápu môžu mať spánkové apnoe. Ak dieťa chrápe určite by ste sa o tom mali porozprávať s jeho lekárom. Spánkové apnoe je len jeden možný problém, ktorý chrápanie spôsobuje. Chrápanie môže negatívne vplývať aj na náladu detí, ktoré môžu byť častejšie úzkostné a emocionálne reaktívne.

Chrápanie u detí
https://www.freepik.com/

Zmena polohy spánku zmierni chrápanie

Áno. Ľudia často chrápu keď spia na chrbte. Uvoľnené svaly krku aj jazyka sú priťahované aj gravitáciou a vytvárajú prekážku v dýchacích cestách. Ak si ľahnete na bok môže sa chrápanie zmierniť. Pokiaľ ale trpíte obštrukčným spánkovým apnoe spanie na boku vás z toho nevylieči.

Lieky na spanie mi určite pomôžu

Lieky na spanie

vám pomôžu zaspať ale chrápanie nezastavia. Väčšina liekov na spanie uvoľňuje svaly. Chrápanie sa tak môže ešte zhoršiť.

Dehydratácia sa prejavuje chrápaním

Môže to byť pravda. Ak ste dehydratovaní sliznica nosa a úst môže vyschnúť, čo zvyšuje riziko chrápania. Dehydratácii zabránite dostatočným príjmom tekutín počas dňa. V chladných mesiacoch roka, keď sa v interiéroch kúri je dobré postarať sa o zvlhčenie vzduchu. V miestnosti, kde spíte použite zvlhčovač vzduchu. Toto opatrenie môže problém s chrápaním zmierniť.

Chrápanie sa týka len mňa

Nie. Pravdou je, že v prvom rade ide o vaše zdravie. Vaše chrápanie ale budí partnera, ktorý s vami spí. Podľa jednej štúdia sa partneri chrápajúcich ľudí zobudili až 21 krát za hodinu. Chrápaním môžete vášmu partnerovi zvýšiť krvný tlak a táto nepríjemnosť negatívne vplýva na sexuálnu stránku vzťahu a aj celkovú spokojnosť a pohodu v manželstve.

Triky na chrápanie

Ak nechcete s chrápaním rušiť partnera alebo priateľov na chate určite rozmýšľate ako chrápanie čo najviac zmierniť. V lekárňach si môžete kúpiť spreje alebo kvapky proti chrápaniu. Väčšinou fungujú na princípe zdúrenia sliznice čím „pohltia“ zvuky. Látky, ktoré obsahujú tiež zabraňujú vibráciám, ktoré chrápanie spôsobujú.

Ďalším spôsobom môže byť zmena životosprávy. Zníženie hmotnosti môže tento problém zmierniť. Dôvodom chrápania môže byť aj konzumácia alkoholu alebo fajčenie. Obmedzte to.

Bylinky na chrápanie – zdá sa vám to nepravdepodobné? Môžete to ale vyskúšať. Inhalovanie vody obohatenej o bylinky, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty môže chrápanie zmierniť. Ide o bylinky ako mäta alebo pestrec mariánsky.

Ak máte s chrápaním problémy už dlhší čas mali by ste sa o tom porozprávať so svojim lekárom. Ten môže zistiť či ide o vážnejší problém alebo len o prechodný stav.

ZDROJ

slclinic.com.sg/top-10-myths-about-snoring/

www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-snoring-myths-facts

bloomdentalofarlington.com/blog/110852-dispelling-7-myths-about-snoringand-how-to-overcome-it

hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/sleep-apnea-symptoms-and-risks-6-myths-to-know

Obrázky: Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY