23.8 C
Bratislava
nedeľa, 16 júna, 2024

Pestrec mariánsky

Latinsky: Silybum marianum (L.)
Ľudovo: bodliak, bodliak mariánsky, volček, kristova koruna
Čeľaď: astrovité

Svojou mohutnosťou a dekoratívnosťou má pestrec medzi liečivými bylinkami dominantné postavenie. Listy sú tmavozelené, ostnato-laločnaté, kvety sú červenofialové.

Výskyt

Vo voľnej prírode sa takmer nevyskytuje, preto sa kupuje v lekárni, alebo si ho treba dopestovať v záhrade. Inak sa vyskytuje skôr v Stredomorí, v teplejších oblastiach, na rumoviskách a pri okrajoch ciest.

Časti, ktoré sa zbierajú

V prípade, že pestujeme bylinu na záhrade, zbierame listy a plody. Listy zbierame len pekné, zdravé, ešte pred rozkvitnutím. Plody sa zbierajú krátko pred dozretím. Je vhodné pri zbere použiť rukavice, nakoľko sa jedná o pichľavú bylinu.

Využitie

Pestrec lieči tukovú alebo stvrdnutú pečeň – cirhózu, ale aj následky infekčných zápalov pečene, napr. hepatitídy – žltačky. Účinky silymarínu sú také výrazné, že sa úspešne používa dokonca aj na regeneráciu silne poškodenej pečene u drogovo závislých a liečených alkoholikov alebo ľudí s pečeňou poškodenou následkom dlhodobého užívania syntetických látok. Pri rakovine pečene je vhodný tiež po chemoterapii. Použiteľný je aj pri otravách jedmi najrôznejšieho druhu, napr. po otrave hubami. Vhodný je aj tam, kde k zaneseniu pečene došlo buď v dôsledku zlej výživy, alebo nadvýživy, teda u ľudí obéznych. Zbavuje telo tiež dnes takých bežných chemických prímesí z potravín, ktoré našej pečeni pri vysokom množstve škodí.

Osoží aj pri nízkom tlaku.

Čaj z pestreca vždy sladíme medom – užívame ho na detoxikáciu organizmu.
V prípade, že je pečeň vážnejšie poškodená chorobou alebo jedmi, zvolíme radšej tablety, kapsuly, popr. tinktúru alebo olej, ktoré majú vyšší obsah silymarínu.

Kontraindikácie

Pretože pestrec nemá viac-menej žiadne závažné vedľajšie účinky a neobsahuje pre pečeň škodlivé látky, je veľmi bezpečnou voľbou pre ich liečbu. Jediné prípady, keď sa túto bylinu neodporúča aplikovať, sú u žien v tehotenstve a pri dojčení a u ľudí s vysokým krvným tlakom. V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť alergická reakcia.

Ak trpíme nejakou závažnou chorobou, radšej sa o jeho aplikácii poradíme s lekárom, všeobecne je však bezpečnou bylinou. Nekombinujeme ho s alkoholom.

Zaujímavosť

Táto bylina má v ľudovom liečiteľstve významné postavenie, historické záznamy poukazujú na používanie pestreca ešte v starovekom Ríme.

Motto

Dvojnásobný obor medzi liečivými bylinkami.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY