1 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Kojenie: Tipy, triky a všetko, čo by ste o dojčení mali vedieť

Dojčenie alebo kojenie patrí k najprirodzenejšiemu kŕmeniu dieťaťa na svete. Naučiť sa správnu techniku dojčenia nemusí byť žiadna veda a každá mamička si skôr či neskôr nájde tie správne polohy pri dojčení, ktoré budú vyhovovať jej, ale aj bábätku.

Aby sme vám proces kojenia uľahčili, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a trikov, ako by malo prebiehať dojčenie, ako sa pri ňom stravovať, ale napríklad aj to, ako ho správne ukončiť.

Výhody kojenia

Dojčenie sa považuje za najprirodzenejšiu výživu dieťaťa od narodenia. Dojčenie oproti umelej výžive prináša mnohé výhody nielen pre dieťa, ale aj pre matku.

Pre dieťa:

  • Materské mlieko poskytuje dieťaťu kompletnú prirodzenú stravu a všetko potrebné, čo potrebuje k prirodzenému aj zdravému rastu a vývoju. Dojčenie sa preto považuje za najlepší spôsob, ako dodať bábätku všetky potrebné živiny, vitamíny aj minerály a podporiť jeho prirodzené trávenie
  • Materské mlieko podporuje vývoj imunity a svojím zložením bojuje proti rôznym infekciám. V neskoršom veku je dojčené dieťa lepšie chránené pred obezitou, cukrovkou, alergiami aj ďalšími ochoreniami
  • Dojčenie má dobrý vplyv aj na kvalitu spánku a pokojnejšie zaspávanie bábätka
  • Dojčenie má pozitívny vplyv na správny vývin sánky a chrupu a chráni aj pred vznikom zubného kazu
  • Okrem zdravotných benefitov má dojčenie pozitívny vplyv na budovanie a posilňovanie vzájomného vzťahu a citového puta medzi matkou a dieťaťom
  • Materské mlieko obsahuje mastné kyseliny, ktoré môžu zvýšiť IQ
  • Dojčenie je zároveň skvelým prostriedkom, ako upokojiť a utíšiť dieťa alebo prekonať stresovú situáciu.

Pre matku:

  • Kojenie je finančne nenáročný a rýchlejší spôsob, ako nakŕmiť dieťa
  • Ďalšou z výhod, ktoré mamičky určite ocenia, je fakt, že pri tvorbe mlieka sa spotrebúva veľa energie a to uľahčuje rýchlejší návrat k pôvodnej váhe
  • Dojčenie má vplyv aj na psychickú pohodu matky. Hormón lásky spôsobí, že cítite príjemný pocit spokojnosti, súzvuk s bábätkom a užívate si každý spoločný okamih
  • Dojčenie sa podieľa aj na neskoršom zdravotnom stave ženy. Dojčiace ženy sú vo všeobecnosti lepšie chránené pred osteoporózou, rednutím kostí a tiež sa môže znížiť riziko ochorenia rakoviny prsníka, vaječníkov alebo maternice

Tip: Poznáte špeciálne prírodné produkty pre matku na podporu mliečnych žliaz?

Materské mlieko a jeho výhody

Materské mlieko obsahuje veľa bielkovín, tukov, vápnika a vitamínov. Práve tým dieťaťu poskytuje dostatočný prísun všetkých potrebných výživných látok, a preto sa stáva pre dieťa cenným zdrojom živín. Ďalšie výhody materského mlieka:

  • je to prirodzená strava, ktorá stačí dieťaťu počas prvých 6-tich mesiacov
  • chráni dieťa pred chorobami, alergiami a zápalmi
  • je sterilné a má vždy správnu teplotu
  • je ľahko stráviteľné a podporuje dobré trávenie u dieťaťa
  • zaženie nielen hlad, ale aj smäd
  • pomáha k správnemu fungovaniu mozgu dieťaťa a psychomotorickému vývinu
  • poskytuje pocit bezpečia a istoty a tak pomáha k správnemu sociálnemu vývinu
  • ak odstriekané mlieko nevyužijete do 24 hodín, je možné uchovávať ho v chladničke, poprípade zmraziť

Tipy ako správne kojiť

Ako správne priložiť dieťatko na prsník

Dojčenie sa môže zdať ako pomerne zložitý proces, preto sa oplatí osvojiť si správnu techniku priloženia bábätka na prsník čo najskôr, aby všetko fungovalo tak, ako má. Dôležité je okrem toho zohľadniť niekoľko faktorov:

  • Pri prisatí a satí mlieka by bradavka prsníka matky mala byť vždy v úrovni úst dieťaťa
  • Hľadací reflex dieťaťa vyvoláte dráždením okolia úst bradavkou
  • Pri kojení by dieťa malo naširoko otvoriť ústa, dolná pera je vyhrnutá von, jazyk presahuje dolnú peru
  • Dôležité je, aby dieťatko vsalo aj dvorec, nie len bradavku. K spusteniu mlieka je nutné stlačenie mliečnych kanálikov, ktoré sa nachádzajú za dvorcom, pri satí samotnej bradavky sa mlieko nespustí
  • Dieťa by pri prikladaní nemalo kričať

Ak sa vám priloženie bábätka na prsník nepodarí na prvý pokus, určite nezúfajte a nenechajte sa odradiť. Skúste to niekoľkokrát, skôr alebo neskôr sa to podarí a techniku si zautomatizujete. Pri dojčení by ste nemali pociťovať bolesť a bradavky by mali zostať po dojčení neporušené.

Poloha na dojčenie

Úspech dojčenia bude závisieť nielen od správneho priloženia bábätka na prsník, ale aj od správnej pozície dojčenia. Každá mamička si v priebehu dojčenia nájde takú polohu, ktorá jej aj bábätku bude vyhovovať najviac. Keď si vy aj dieťa na dojčenie zvyknete, zvládnete ho nakŕmiť takmer v každej polohe. Na začiatok si môžete rôzne polohy vyskúšať, medzi tie najčastejšie patrí:

  • Priečna kolíska
  • Poloha v ľahu na boku
  • Poloha v sede
  • Futbalové bočné držanie (poloha vhodná pre ženy po cisárskom reze alebo pre ženy s väčšími prsiami)
  • Poloha v ľahu na chrbte

Zvolenie polohy pri dojčení, ktorá bude pohodlná ako pre matku, tak bábätko, je jedným z kľúčov k úspešnému dojčeniu. Vo všeobecnosti by poloha nemala mamičku ani dieťa bolieť.  Dbajte na to, aby bolo kojenie pre vás a bábätko pohodlné. Nepohodlie môže byť príčinou stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje tvorbu materského mlieka.

Oblečenie na kojenie

Aby bolo pre vás dojčenie čo najpohodlnejšie a nemuseli ste sa neustále vyzliekať, mali by ste si zaobstarať aspoň niekoľko kúskov oblečenia na dojčenie. Tento typ odevu je pohodlný a zároveň poskytuje dostatok súkromia pri dojčení aj na verejnosti. Výberom vhodnej podprsenky tak budú prsníky pre bábätko dostupné takmer okamžite.

Dnes už obchodné reťazce ponúkajú rôzne moderné kúsky a nájdete aj také oblečenie, ktoré zodpovedá súčasným trendom. Veľmi pohodlné a obľúbené sú najmä topy alebo tehotenské tričká, ktoré môžete vytiahnuť hore a dojčiť. Ďalšou praktickou alternatívou počas teplých dní sú vhodné šaty s gombíkmi alebo zipsom na prednej časti.

Kojenie na verejnosti

Dojčenie je skvelé v tom, že všetko, čo k nemu potrebujete, máte vždy so sebou. I keď je dojčenie prirodzená súčasť života, ide o intímne stretávanie matky s dieťaťom a mnoho mamičiek môže mať spočiatku zábrany. Kojenie by malo prebiehať v pokoji, bez zbytočných rušivých podnetov, a preto je najlepšie sa na dojčenie vonku pripraviť.

Ak máte z prvého dojčenia na verejnosti obavy, všetko si môžete v predstihu nacvičiť. Najlepšie tak urobíte doma pred zrkadlom, aby ste videli, ako vás budú ostatní vnímať.

Čo sa týka oblečenia, možností máte niekoľko. Najpohodlnejšie a najobľúbenejšie sú topy alebo voľnejšie tričká, ktoré rýchlo vytiahnete hore a môžete kojiť. Skvelou možnosťou sú aj šaty na zips alebo s gombíkmi alebo zavinovací sveter, ktorý na stranách odviažete.

Inšpirácia: Ani mamičky by nemali zabúdať na seba a na svoj vzhľad. Vylaďte si váš outfit s krásnymi dámskymi hodinkami.

Strava pri kojení

Počas dojčenia, najmä v prvých mesiacoch, by si mamička mala dávať trošku pozor na to, čo zje. Zložky zo stravy prechádzajú totiž do materského mlieka a niektoré potraviny môžu spôsobiť dieťaťu koliky, hnačku alebo vyvolať alergickú reakciu v podobe kožných vyrážok.

Ak si všimnete, že bábätko je po dojčení nepokojné, dôvodom môže byť aj to, že ste zjedli niečo, čo bábätku nepasuje. V takom prípade je potrebné popremýšľať, čo ste jedli a ak sa to pravidelne opakuje, je lepšie dané jedlo vynechať z jedálnička.

Strava by mala byť vyvážená dostatkom bielkovín, vápnika, železa a vitamínov, aby zabezpečila prísun živín matke aj bábätku. Do jedálnička môžete zaradiť viac celozrnných potravín, čerstvú zeleninu a ovocie, cereálie, mäso, hydinu, ryby a vajíčka, mliečne výrobky a produkty s obsahom vlákniny.

Vyhnúť by sa malo koreninám v jedle, koreneným a štipľavým jedlám a pokrmom, ktoré nafukujú. Taktiež obmedzte konzumáciu cukru a sladkých jedál. Potraviny, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu a precitlivenosť u dieťaťa:

  • morské ryby
  • oriešky, arašidy
  • čokoláda
  • citrusy
  • kivi
  • sója
  • vajcia

Netreba zabúdať ani na pitný režim, ktorý je dôležitý pre dostatočnú tvorbu mlieka. Na podporu tvorby mlieka môžete okrem iného využiť aj rôzne čajové zmesi, ako napríklad zmes z feniklu, rasce alebo medovky. Samozrejmosťou je vyhýbanie sa alkoholu, nikotínu a kofeínu.

​​Ak chcete stravu doplniť aj o doplnky a vitamíny, konzultujte vhodnosť potravinových doplnkov najprv so svojím lekárom.

Pri kojení určite nie je vhodné začínať s diétou. Mlieko môže strácať na hodnote a spôsobiť hmotnostný úbytok dieťatka.

Menštruácia počas dojčenia

Menštruácia pri dojčení je individuálnou záležitosťou. U niektorých mamičiek prichádza hneď po šestonedelí, u niektorých sa neprejaví po celú dobu dojčenia. Niekedy môže menštruácia po pôrode meškať aj niekoľko mesiacov. Všetko závisí od toho, ako často dojčíte a od reakcie vášho organizmu na hormóny.

Tip: Trápi vás bolestivá menštruácia? Viete ako si môžete pomôcť?

 Ako ukončiť dojčenie?

Ako sme už spomínali, materské mlieko je pre bábätko tá najlepšia a najlacnejšia forma výživy a tak by ste tieto výhody mali využívať čo najdlhšie. Vo všeobecnosti sa odporúča kojiť prvých 6 mesiacov. Toto obdobie je naozaj dôležité, pretože sa dieťa najrýchlejšie vyvíja. Potom pokračovať podľa potreby. Po prvom polroku môžete dieťaťu postupne pridávať tuhú stravu, keďže začína potrebovať vyššie množstvo určitých živín.

Medzi 1.-2. rokom sa z materského mlieka stáva skôr doplnok výživy, ktorý tvorí tretinu alebo polovicu príjmu mliečnych výrobkov. Druhú polovicu už môžu tvoriť syry, jogurty, kravské mlieko, mliečne kaše či kyslomliečne výrobky. Ak po 2. roku života dieťaťa cítite, že už je čas, môžete začať dojčenie postupne ukončovať. Presný vek na odstavenie dieťaťa od prsníka neexistuje.

Kedy a ako prestať dojčiť?

Odpoveď na otázku, kedy prestať dojčiť, pravdepodobne neexistuje. Rozhodnutie, kedy odstaviť, je na vás a vašom bábätku. Niektoré deti sa chcú dojčiť dlhšie, niektoré sa odstavia samé (prirodzené ukončenie dojčenia).

Ak sa dieťatko mlieka nechce vzdať bez boja, treba začať zľahka a postupne. Znižovaním frekvencie mu uľahčíte prechod na dojčenskú výživu a príkrmy.

Tipy, ako úspešne ukončiť dojčenie

  1. Aby si bábätko na zmenu zvyklo ľahšie, dojčenie obmedzujte postupne až do úplného ukončenia
  2. Najlepšie sa dojčenie odopiera cez deň, materské mlieko tak môžete nahradiť napríklad desiatou
  3. ​​Nastavte si nové návyky a rituály a vyhýbajte sa situáciám, ktoré môžu dieťaťu pripomínať dojčenie
  4. Keďže materské mlieko poskytuje dieťatku všetko, čo k jeho správnemu vývoju potrebuje, po ukončení je dôležité všetky tieto potrebné živiny zahrnúť do jedálnička
  5. Dôležitá je dôslednosť. Hneď, ako dieťaťu prsník odopriete, už mu ho znova neponúkajte. Účinným spôsobom je aj odvádzanie pozornosti od dojčenia
  6. Venujte mu dostatočnú pozornosť, častejšie sa s dieťaťom počas dňa maznajte a buďte s ním v blízkom fyzickom kontakte

Tip: Ukončujete dojčenie a už sa nemôžete dočkať, až si oblečiete opäť sexy alebo elegantnú podprsenku? Než sa dáte do nakupovania, pozrite sa na sprievodcu správnym výberom podprsenky.

Keď mamička nekojí

Bohužiaľ nie všetky mamičky majú možnosť dojčiť. Buď sa pre „nedojčenie“ rozhodnú samy alebo majú iné dôvody. Dojčenie nie je vždy možné a to bez ohľadu na to, ako svoje bábätko ľúbia. Dôvody môžu byť rôzne:

  • laktačná kríza, kedy je tvorba materského mlieka nedostatočná
  • matka nemôže dojčiť, pretože dieťa je adoptované
  • dojčenie mamičku bolí
  • matka užíva lieky
  • má vpadnuté bradavky a podobne.

Ani v takýchto prípadoch však netreba zúfať, pretože dojčenie má zmysel iba vtedy, ak vyhovuje obom stranám. Dieťatko od hladu a podvýživy zachránia umelé mlieka, ktorých výber je naozaj široký.

Odsávanie materského mlieka

Odsávanie materského mlieka sa vám bude hodiť najmä vtedy, ak budete potrebovať zveriť dieťa niekomu inému a nebudete mať možnosť ho nakŕmiť, ak bude mať hlad. Ničoho sa obávať nemusíte, pretože existujte niekoľko možností. V prípade neprítomnosti môžete nakŕmiť bábätko odsatým materským mliekom. Všetko, čo potrebujete, je odsávačka mlieka.

Ak viete, že budete odsávačku používať často, dajte prednosť elektronickej pred manuálnou. Je oveľa rýchlejšia a nie je únavná na používanie. Odsaté mlieko tak môžete pre ďalšiu potrebu uschovať pomocou zamrazenia, nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať. Na uskladnenie mlieka existujú sáčky aj rôzne nádoby. Sáčky na uchovávanie materského mlieka sú zväčša na jedno použitie, no nádoby sa môžu po sterilizácii použiť opakovane.

Záver

Zásadnú úlohu pre pokojné dojčenie má predovšetkým život bez stresu, zdravá životospráva, ale aj vhodná spodná bielizeň. Ozdobné gumy by vás nemali nikde tlačiť ani škrtiť.

Dojčenie je prirodzená výživa pre vaše dieťa, avšak aj to sa treba naučiť. Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo problémy ohľadom dojčenia a jeho ukončenia, najlepšie bude, ak sa obrátite na laktačnú poradkyňu alebo pôrodnú asistentku.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY