20.2 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

EEG vyšetrenie mozgu, nielen pri epilepsii

EEG (elektroencefalograf) je vyšetrovacia metóda aplikovaná najmä v neurológii, kde slúži na diagnostiku rôznych ochorení a chorobných stavov, napríklad pri epilepsii, nádoroch, po úrazoch, alebo pri mŕtviciach. Pomocou neho je snímaná elektrická aktivita mozgu, pričom jeho cieľom je odhaliť zmeny v tejto aktivite. EEG je snímané aj v spánkovom laboratóriu, kde je analyzovaná hĺbka spánku a správanie sa mozgu počas neho. Aj anestéziológovia používajú modifikované EEG na kontrolu hĺbky anestézie.

Priebeh EEG vyšetrenia

Vyšetrenie prebieha v neurologickej ambulancii. Pacient má na hlave nasadenú špeciálnu čiapku „kuklu“, v ktorej sú upevnené elektródy, pričom prístroj sníma elektrické prúdy v mozgu, ktoré vznikajú súčtom elektrických výbojov neurónov v okolí miesta, z ktorého sa zaznamenávajú prúdy. Sú veľmi malé a preto sa zosilňujú zložitým systémom. Prostredníctvom písadiel na papier vzniká ich grafický záznam – laikom nedešifrovateľné „hačky – kvačky“.

EEG obraz

Zdravý človek má EEG elektroencefalograf s typickými vlnami s kmitočtom 8 až 12 vĺn za sekundu a amplitúdou asi 50 mikrovoltov. Bdelosť či spánok majú tiež svoj špecifický EEG obraz: u sviežeho človeka sa obyčajne zobrazí nesynchronizovaná vysokofrekvenčná krivka, u ospalého človeka mierne poklesnú amplitúdy, pričom výrazne stúpne rytmická aktivita v rozsahu 8 až 13 Hz. Pri prehĺbení ospalosti frekvencia i amplitúda krivky klesá. Pri ľahkom spánku (ďalšie štádium) je veľká amplitúda EEG a nízka frekvencia. Štvrté štádium, ktorým je hlboký spánok, sa na EEG ukazuje vyššie amplitúdy a pomalá frekvencia. Pri epilepsii zas obraz EEG vyzerá ako „skrat“ v elektrickom okruhu.

V prípade poškodenia niektorej časti mozgu sa objavujú rozdielnosti medzi pravou a ľavou polovicou mozgu, EEG-záznam ukáže nad postihnutými oblasťami pomalé vlny alebo plochú líniu, čo znamená, že tá časť mozgu je tak silne poškodená, že nevykazuje žiadnu aktivitu. Vyšetrenie sa tiež používa po ťažkých úrazoch, keď lekári zisťujú stav pacienta, ktorý je v bezvedomí, alebo kóme, prípadne k diagnostike mozgovej smrti.

Pred a počas vyšetrenia

Nie je potrebné prísť nalačno. Pacient by mal prísť na vyšetrenie s umytými vlasmi, bez ošetrenia vlasovým lakom, kondicionérom, balzamom alebo tužidlom. Pred nasadením čiapky s elektródami sa na hlavu aplikuje malé množstvo gélu. Počas vyšetrenia pacient leží alebo sedí prevažne so zatvorenými očami. Pacient môže byť požiadaný, aby vykonal niektoré pohyby alebo zhlboka dýchal. Samotné vyšetrenie je nebolestivé a jeho dĺžka je cca 30 minút. Výsledkom vyšetrenia je záznam zachytený na monitore počítača alebo vytlačený na papier, vrátane vyhotovenia správy pre lekára, od ktorého prišla požiadavka na vyšetrenie.

Je EEG nebezpečné?

Vyšetrenie je pre pacienta neškodné a strach z priloženia elektród je neodôvodnený. Jediná nevýhoda tohto vyšetrenia je pomerne vysoká náročnosť na erudovanosť lekára, ktorý EEG záznam posudzuje. Jednoducho, bez školeného oka sa EEG krivky menia na čiernobiele nemé šifry čakajúce na odborníka, ktorý pozná ich jazyk.

SÚVISIACE ČLÁNKY

4 KOMENTÁRE

  1. Dobry den chcem sa opytat co znamena kedze dr.mi nic podrobne nepovedala bola som na eeg a mam stredne az vysoke vlny alfa a delta co to znamena dakujem.

    • Bez komplexného oboznámenia sa s vašim zdravotným stavom je veľmi ťažké zodpovedať len na základe toho čo ste napísali na vašu otázku.

      Každopádne platí, že u zdravého jedinca v stave bdelosti a miernej relaxácie (zatvorené oči) prevládajú alfa vlny, v stave bdelosti a mentálnej činnosti (otvorené oči) prevládajú beta vlny. V stave zaspávania až spánku – delta a theta vlny.

      Odporúčame, skúste sa opätovne obrátiť na vášho odborného lekára s požiadavkou na bližšie objasnenie výsledkov EEG vyšetrenia a možnej liečby pre nastolenie štandardnej mozgovej aktivity.

  2. Dobrý den. Chcem sa spýtat co znamena ked mi doktor napisal: v hodnot.usekoch F-T vlavo pozorovano opakovane vyboje pomalych vysokych vln o f.3-4c/s, ktore nemaju tendenciu k sekund.generalizacii.a este co znamena fokalne epi zmeny F-T I. sin,to som bola zo 7 mesacnou dcerkou dakujem za odpoved

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY